sobota 11. března 2023

daily mail perm

Nezaměstnaní influenceři a regály v Permu

Strávit nelegální víkend v Permu na Urale je dnes pro Čecha větším zločinem než nelegální víkend v Monte Carlu v sedmdesátém sedmém. Tenkrát by regály marketů v Monte Carlu mohly Čecha svést, kdo by kdy řekl, že jednou to budou regály v Permu. Odtud vysvětlení hysterie evropskounijních vládců a důvod proč cestování na Ural je téměř kriminálním deliktem. Britská novinářka z Daily Mail si udělala výlet do Permu a žasla před regály v místních marketech. Postěžovala si, že dík válce na Ukrajině, britské supermarkety omezují nabídku vajec a zeleniny a navíc jsou tyto produkty čím dál dražší, zatímco v ruském provinčním městě regály praskají ve švech, a jak hrozné, dopočítala se ke zjištění, že tyto produkty jsou zde k platům cenově dostupnější než v Británii.

        Novinářka to dokládá fotografiemi nabídky v Birminghamu a v Permu. Píše, že před 40 lety se v ruské provincii nedostávaly ani vajíčka s chlebem a nyní začíná Británie trpět. Supermarkety redukují nabídku rajčat, okurek, papriky, salátu atd., ceny jemného ovoce, jako malin, jdou do kosmických výšin, v Birminghamu to bude podobné jako v Lídlu na Kobližné. Novinářka oprávněně vidí problém v ceně energie, britští farmáři vedou s tímto jevem ztrátový boj. Novinářka uvádí příklad Tonyho Montalbana, ředitele Green Acre Salads, který produkuje milion kilogramů okurek za rok, dnes produkci zpomaluje, aby redukoval půl milionovou měsíční fakturu za energii. "Je to frustrující, ale nedá se nic jiného dělat, než nic nedělat..." Ředitel britské asociace agro producentů říká, že dnes jsou skleníky prázdné v celé zemi. Obyvatelé Permu, stejně jako jiných ruských měst, mají dostatek levných potravin, Rusko zažívá boom potravinové produkce. V zemi levné energie je to logické, navíc nikdo v Rusku netrpí strachem, že si bude muset vypnout topení. Britská novinářka píše, že dotazovaným lidem zajistila absolutní anonymitu, ale ani tak si nikdo na poměry nestěžoval. "Žádná krize, žijeme úplně normálně, západní sankce neregistrujeme..." Novinářka uvádí, že po odchodu západních značek z Ruska, např. oděvní firmy, řetězce fast food atd., je rychle nahradili ruští výrobci. McDonald nahradil ruský "Tasty" a mladým Rusům se jejich nabídka velmi zamlouvá. Podle novinářky, Británie je pátou největší ekonomikou světa, zatímco Rusko je jedenácté, za Itálií, jižní Koreou a Kanadou, ruské HDP spadlo loni o 3,9 %. Ovšem tyto statistiky mají velmi široký interval věrohodnosti, HDP si Britové napočítají podle parity libry, rubl a čínský juan jsou podhodnocené, sumární kupní síla Rusů je stejná jako německá.
            V Rusku se paradoxně dík sankcím pravděpodobně podařil obrat k reálné ekonomice a nové industrializaci, o čemž si Západ může nechat jenom zdát. Podle statistiky je nezaměstnanost na 3,6%. V minulém roce, kdy země čelila  sankcím, které svět nikdy nezažil, suma vnitřních  finančních operací dvakrát narostla oproti předchozímu roku, což signalizuje, že ekonomika zvedla výkonnost. Např. letos v únoru se oproti předchozímu roku vydalo o 50 % víc hypoték. Podle statistik se loni vyrobilo rekordní množství elektrické energie a začalo produkovat 12 velkých výrobních center, od léčiv po loděnice. Otevřela se nejdelší linie metra na světě. Nízká nezaměstnanost ovlivňuje všechny ekonomické mikroparametry a svědčí o tom, že ekonomika jde nahoru. Projevuje se velká poptávka po technických profesích, inženýrech, soustružnících, elektroprofesích atd. V komentářích k hospodářským statistikám se píše, že k velkému údivu, není zájem o virtuální profese jako influencer, motivační trenér, videoblogger, marketolog, storymaker a další podobné velmi cenné profese. Ruská ekonomika se očisťuje od virtuální ekonomiky, která sice přispívá v Británii a v USA velkým dílem do HDP, ale likviduje reálnou ekonomiku a znalostní kapacitu.      

Žádné komentáře: