Rezignace
Americké průzkumy veřejnémo mínění naznačují, že vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách je reálné. Samozřejmě evropskounijní mainstream, jak politický, tak mediální, z toho jímá hrůza, ale kupodivu jeho vítěství nevítají ani některé pravicové strany, jako např. Meloni a nordické populistické strany. Minulou neděli uniklo ve Španělsku pravici volební vítězství a národně pravicovému Vox účast ve vládě. AfD v průzkumech trhá rekordy až do té míry, že mainstream se vážně zabývá možností stranu soudně zakázat. V Holandsku nedávno vzniklé populistické hnutí v březnu vyhrálo provinční volby, v Rakousku populistická strana svobodných vede v průzkumech. A úplný zázrak, Marine le Penová by v druhém kole prezidentských voleb porazila Macrona. Pravici se pravděpodobně podaří velký průlom příští rok v evropských volbách. Co můžeme očekávat od těchto pravicových patriotů, v mnohých případech nad tím visí velký otazník, některá populistická hnutí se přiblížíla unijnímu mainstreamu, kde se kromě politické a ekonomické stagnace nic jiného nepozoruje.
Mnohé evropské národní pravicové strany převzaly ekonomický program neoliberálních škol, což nutně vede ke ztrátě podpory jejich přirozených stoupenců, tj. slabších sociálních vrstev. Např. ekonomický program pravicové finské vlády se blíží konceptům Thatcherové, rozsáhlé sociální škrty, snadné propouštění zaměstnanců, pokuty pro zaměstnance atd., program favorizuje zaměstnavatele, kteří ve velké většině nejsou schopni vyvinout kreativní podnikatelskou aktivitu a na státních penězích jsou víc závislí než osazenstvo jejich firem. Podobně ekonomický program strany Vox má silné neoliberalistické prvky, podporuje ekonomickou deregulaci a paralelně s tím podporuje ekonomické giganty, které parazitují na státních penězích, podporu městských periferií, o kterou strana usiluje, s takovým program těžko získá. Meloni je modelovým příkladem neoliberální ekonomické politiky. Na druhé straně ekonomický program Marine le Penové a Erica Zemmoura je stavěn na státním intervencionismu, na sociální ochraně a ochraně veřejných služeb, ekonomický program kontrastní Macronově neoliberalismu. Viktor Orbán bez ohledu na ortodoxní liberální dogmata nasadil cenové limity na základní spotřební zboží. Bez kreativních a inovativních přístupů v sociální a ekonomické politice, politická alternativa není reálná. Populistické strany se musí politicky a ekonomicky vymezit proti bruselským globalistům, reformovat EU není možné. Pro evropské národy, které usilují o renezanci evropské velikosti, není jiné cesty než nesnadná cesta národní suverenity.
Ekonomika je důležitým faktorem, ale dnes stoupenci populistických stran oprávněně vidí hlavní problém evropské budoucnosti v ukrajinské válce, na jejímž rozdmýchání má bruselské centrum velkou vinu. Ve velké většině jsou politická hnutí baltských a skandinávských zemí zarputilými stoupenci NATO, stejně jako Meloni a španělské Vox. Některá populistická hnutí jsou pro normalizaci vztahů s Ruskem, jako Orbán, Le Penová, Eric Zemmour a rakouská Strana svobody, tento názor je většinový i v německé AfD. Pokud se populistické strany domnívají, že se v této otázce mohou názorově ztotožnit s bruselským centrem a systémovými stranami, dopouští se velkého omylu, promění se v nevýznamnou politickou větev evropskounijního mainstreamu. Existuje pouze jeden populistický projekt, který je z materiálního a kulturního hlediska smysluplný, to je úplná suverenita členských zemí, a je tragedií, že některé populistické strany na tento projekt rezignovaly.
Žádné komentáře:
Okomentovat