čtvrtek 3. února 2022

peter szijjarto fidesz

Ministr Szijjártó: "žádné politikaření vám neohřeje barák, k tomu je potřeba plyn".

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó poskytl 1. února ruským Izvestijím interview. V poměru ke šmatlavé české zahraniční politice a ministrovi, záviděníhodná zahraniční politika, která přináší zemi obzvlášť v situaci energetické cenové volatility velký efekt. Česká zahraniční politika nebezpečně ztrácí civilizované parametry. Maďaři se snaží v prostoru unijního a amerického diktátu o maximální možnou svobodu pro svá zahraničně politická rozhodování. Před třiceti lety přesvědčení atlantisté z Fideszu netušili do jaké knuty je tato cesta dovede. Z atlantické a unijní pasti  není úniku, diktátu těchto struktur lze čelit jen nějakou revolucí. Na interview je  patrné, že ministr, a podobně na tiskové konferenci s Putinem i Orbán, musí v každém výroku dobře zvažovat, do jaké míry rozzuří americké nebo evropskounijní dozorce a strhne se proti nim další nenávistná kampaň. Maďarsko nepovolí rozmístění vojáků NATO na svém území, má armádu, která je schopna sama bránit stát. Ministr Szijjártó doufá, že dialog západu s Ruskem bude pokračovat, jeho země s pochopením přistupuje k ruským návrhům o dalším nerozšiřování NATO na východ. Ministr nechápe z jakého důvodu Kyjev pošlapává elementární práva 150 000 maďarské menšiny na Ukrajině. Ukrajinci  se snaží potlačit používání maďarského jazyka. Maďarsko profituje z pragmatického přístupu svých lídrů  k dodávkám zemního plynu.

Jednou z hlavních otázek jednání Orbána s Putinem bylo rozšíření kontraktu o dodávkách zemního plynu. Jaké jsou podmínky?
      Mezi oběma zeměmi existuje v oblasti dodávek plynu tradice dlouhodobých kontraktů. První byl uzavřen v roce 1995 a skončil v 2015, smlouva byla prodloužena do 2021, nyní na dalších 15 let. Garantuje nám to dodávky 4.5 miliardy kubíků plynu ročně za velmi příznivých cen. Mnozí účastníci trhu s plynem mě přesvědčovali, že lepší je spotové tržiště, v okamžiku, kdy situace není ideální, pokud nemáte dlouhodobé kontrakty, jste bez záštity. Dlouhodobý kontrakt garantuje naší zemi bezpečné dodávky plynu bez ohledu na otřesy na evropském energetickém tržišti. Chceme dojednat s ruskými partnery nad rámec stávajících kontraktů, miliardu kubíků plynu ročně navíc.  
Nevyvíjí ostatní země EU a NATO na Maďarsko nátlak kvůli spolupráci s Gazpromem?
     V zásadě ne, protože zkušenost ukazuje, že uzavřít dlouhodobý kontrakt mělo smysl. To za prvé. Za druhé Gazprom dodává plyn i jiným zemím v Evropě, i těm silným a bohatým. Bylo by směšné, kdyby po nás požadovaly, abychom s Gazpromem nespolupracovali.  A za třetí, otázka dodávek plynu pro nás není politickou otázkou. Žádná politická vyjádření vám neohřejí dům a byt, k tomu je potřeba plyn. Když zohledníme infrastrukturní možnosti, je realita  taková, že optimálním dodavatelem velkých objemů plynu je Rusko a Gazprom.
Německé ministerstvo zahraničí se vyjádřilo, že v případě válečného konfliktu Ruska s Ukrajinou zavede Německo sankce proti Nord Stream 2. Jak se eskalace situace může zobrazit na spolupráci Ruska a Maďarska?
       Za posledních devět let, kdy se zabývám dvoustrannými otázkami Maďarska a Ruska, jsem si udělal závěr, na čem se dohodneme, to ruské energetické společnosti dodrží. Maďarský kontrakt dodržují obě strany a dodávky vždy byly perfektní. Není důvod jít proti této zkušenosti. Je škoda, že energetická spolupráce je součástí politikaření. Čistě technicky, Maďarsko nezávisí na Nord Streamu, částečně dostáváme plyn ze Srbska, který jde přes Turecko a Bulharsko a druhý směr jde z Rakouska, ale čím víc plynovodů, tím lépe.
Maďarsko je jednou z mála zemí NATO, která má s Ruskem pragmatické a konstruktivní vztahy. Převzalo by Maďarsko roli prostředníka v dialogu mezi Moskvou a NATO a EU?
      Maďarský model ukázal, že členství v EU a v NATO nevylučují dobré vztahy s Ruskem, doufám, že podobných zemí bude čím dál tím víc.  Zdá se mi, že zprostředkování není nutné. Biden a Putin poslední dobou spolu dvakrát hovořili, doufám, že dialog bude pokračovat. Prosíme o to. S prezidentem Putinem telefonicky hovořil Macron, 1. února odpoledne můj drahý kolega Sergej Lavrov telefonoval s Blinkenem, víme, že do Moskvy se chystají vysoce postavení britští činitelé. Zdá se mi, že sláva bohu, vlna dialogu pokračuje. Pro nás Středoevropany v osnově klíčového národního zájmu leží národní bezpečnost - pragmatické a civilizované vztahy mezi východem a západem.
Jak se Maďarsko staví k ruským návrhům o nerozšiřování NATO na východ?
     Tyto návrhy jsme přijali s pochopením. NATO poslalo odpověď, jako člen aliance jsme pravda pod ní též podepsáni. Rozumíme, že USA takto odpověděly a bylo to tématem rozhovoru ministrů zahraničí Ruska a USA. Doufám, že tato otázka může být řešena.  Chtěl bych ještě jednou zdůraznit, že jsme členem NATO a EU a máme dobré vztahy s Ruskem, znamená to, pokud budujete vztahy na vzájemném respektu, pak v zásadě neexistují žádné překážky.
Daily Telegraph s odvolám na zdroje napsal, že Británie a USA pravděpodobně pošlou do Rumunska, Bulharska a Maďarska tisícovku vojenského personálu, Maďarsko je tomu otevřeno? Jak to zapadne do kontextu evropské bezpečnosti?
       Nejsem informován o záměrech jiných středoevropských zemí, ale pro Maďarsko to neplatí. Ano, v Maďarsku jsou síly NATO, ale to je maďarská armáda, která se nachází v dobré formě, aby ochránila stát, nepotřebujeme žádná cizí vojska na našem území. Jsme členem NATO a podporujeme spolupráci s jinými členy aliance, máme dohody o tréningovým misích, o vzájemné výměně. Je to normální, k ničemu jinému, co by šlo za rámec běžné rutinní spolupráce, nedojde.  
Chorvatský prezident Zoran Milanovič prohlásil, že pokud vypukne větší konflikt, chorvatští vojáci se nezúčastní operací NATO na Ukrajině. Maďarsko bude sledovat tento příklad nebo půjde společně s ostatními členy aliance?
       Nekomentuji vyjádření politiků jiných zemí, obzvlášť když se to netýká Maďarska. Jako středoevropská země jsme dostali velmi přesvědčivé historické lekce: vždycky když vypukne konflikt mezi východem a západem, my, střední Evropa, obvykle prohráváme. Nechceme už být tím prohrávajícím ve studené válce. Místo hledání teorií o nějakých neexistujících událostech, žádáme všechny, aby zchladili atmosféru. Racionálně se domlouvat pomocí diplomatického instrumentaria. Nechceme, aby se vrátila studená válka - pro Maďarsko to byla tragická doba, nesmí se vrátit žádný přízrak studené války. Nejlepším způsobem, jak se tomu vyhnout, je civilizovaný a pragmatický dialog.
Projevily se nějaké pokroky v jednáních o otázkám maďarské menšiny na Ukrajině?
       Je to složitá otázka. Na Ukrajině žije 150 000 Maďarů, nejsou to žádní migranti, je to původní obyvatelstvo těchto oblastí. Bohužel od roku 2016 jsou jejich přirozená práva bezostyšně narušována, řečeno na rovinu, jsou utlačováni. Ukrajinské administrativní změny v používání rodného jazyka, ve vzdělávání, ve veřejné službě, v médiích a kultuře osekávají a omezují práva Maďarů. Ukrajinský parlament periodicky zavádí další omezení. Nemůžeme to akceptovat. Obvykle na nás útočí s tím, že práva Maďarů slouží ruským zájmům, nemá to nic společného s realitou. Nerozumíme počínání Ukrajinců, po každé iniciativě nebo setkání na vysoké úrovni postavení Maďarů ještě víc degraduje.
Jak probíhá dialog mezi Budapeští a Moskvou ohledně vakcíny Sputnik V?
       Jsme Rusku velmi vděčni za tuto spolupráci. Nikdy nezapomeneme, že jsme mohli zakoupit vakcínu Sputnik v čase, kdy v Evropě žádná neexistovala. Milion Maďarů včetně mě dostalo ruskou vakcínu, která se velmi osvědčila, jediný důvod proč nebyla uznána evropskou agenturou je čistě politický. Pokud se podíváme na její účinnost, pak Sputnik určitě není horší než jiné, pokud není lepší. Podle mnoha mých kolegů po světě, o vakcínu Sputnik bude velký zájem. Moji kolegové ministři zahraničí mnoha zemí mi konstantně opakují, že jejich země hodlají Sputnik kupovat, zajímá je naše zkušenost.  
V dubnu se konají v Maďarsku volby, proti Fidesz se spojili všichni ostatní, pokud opoziční blok zvítězí, změní se úroveň rusko-maďarské spolupráce?
        Doufám, že k tomu nedojde, znamená to, že vyhrajeme (se smíchem..). Budou to unikátní volby, vládneme už tři volební období, žádnému jinému kabinetu v minulosti se to nepodařilo. Proti nám se spojila celá opozice, od krajní pravice po krajní levici. Mezinárodní liberální mainstream se vyznačuje dvojitými standardy, nezajímá je, že se liberálová spojili s krajní pravicí. Všichni touží po našem odstranění od moci. Spoléháme na to, že lidé ocení naše výsledky, které strana od roku 2010 vykazuje.

Žádné komentáře: