pátek 10. srpna 2018

trenord cesta

Každý den svíčka pro Madonu

Studentka Laura, den co den cestuje vlakem do školy, domnívá se, že je to velký zázrak, když ve zdraví přežije cestování vlakem v severní Itálii. „Večer se modlím a zapálím svíčku k obrazu Panny, je mi líto zaměstnanců drah, když vidím čemu musí čelit“. 
   Připomnělo mi to vlastní zkušenosti z cestování vlakem. Např. z Rimini do Ancony, najednou se setměla barva cestujících, nevnímal jsem, že domorodí Italové se rychle odpařili, atmosféra houstne, konduktor vyklidí pole...
  Ancona, chudák řidič autobusu žádající černé „uprchlíky z válek“, aby předložili jízdenku. Husí kůže z toho, viz video.
    „Žijeme ve strachu, a den co den prožíváme kalvárii“ odhaluje v místních novinách jeden zaměstnanec Trenord, Největším problémem jsou nájezdy nomádů, kteří vyžadují od cestujících almužnu, cestují bez lístku a jejich metody se blíží vydírání.
    V italských novinách a socsítích se poslední dva dny vede horečná diskuze. Itálie je rozpolcená. Vlakvedoucí v Trenord na trati z Milána do Mantovy ve vlakovém rozhlase požádala cestující, aby nikomu nedávali peníze a obtěžovatele, kde explicitně zmínila zingari (nomády), aby opustili vlak.  Vlakvedoucí hrozí vyhazov, levicová evropskounijní fronta se může zbláznit. Vedení drah vyhrožuje postihy všeho druhu a žádá od vlakvedoucí okamžitou omluvu, ta s ní nespěchá. 
    Ministr vnitra Salvini k aféře: „Místo toho, aby se zabývali bezpečností cestujících, trápí je agresoři. Bezpečné cestování je první prioritou“.
      Určitě, použité věty v amplionu vlaku jsou poněkud extrémní, ale ještě extrémnější jsou podmínky zaměstnanců drah a cestujících. 75% vandalismu na železnici v Itálii mají na svědomí cizinci. V Trenord v roce 2017 rozbito 2976 oken, letos za první čtyři měsíce 996 oken. Krádeže vlakových zařízení rostou exponenciálně.
     Jako první práskl příhodu novinám Messagero mladý student a video s jeho informací visí na jejich stránkách. Podle jeho výpovědi jsou použité termíny diskriminační. Jaké termíny tedy volit, aby se přesně postihla pravda, totiž nic jiného není smysluplné. Nediskriminovat protože mu to od mateřské školy vtloukají do hlavy, to ovšem není pravda, ale ideologie. Při globálnějším pohledu na věc, on sám je silnějším diskriminačním prvkem než ženský hlas v altoparlante, pokud zingari budou mít jeho komfort, jeho prostředky k životu, určitě nebudou obtěžovat ve vlaku. Půvabný student na závěr ve videu prohlašuje, že proti nové Salviniho Itálii se musí vystupovat a proto přišel do Messagera, Nejen, že nenávidí pravdu, ale dokonce nenávidí i demokracii. Salvini vede druhou nejsilnější stranu a momentálně je nejoblíbenějším italským politikem.   

Žádné komentáře: