středa 3. července 2024

zelensky

Body šetrné kapitulace

Poslední měsíce zakládají na optimističtější čtení politické každodennosti, americký nejvyšší soud částečně stopl politicky zkorumpovanou část justice, když vetoval Trumpovo stíhání za jeho jednání v období prezidentského mandátu. V Rakousku vyhrají Svobodní parlamentní volby a hlavně RN Marine Le Penové sahá po absolutní většině v Národním shromáždění, o čemž se před deseti lety nesnilo ani nejlepším politický prorokům. V Holandsku se ustavila pravicová vláda, i když ta předchozí stačila ještě poslat F16 na Ukrajinu, velký harcovník války a bývalý předseda holandské vlády Rutte ve vlastní zemi politicky zkrachoval, ale západní fašizoidní elity ho prosadily za tajemníka NATO, s velkou pravděpodobností za pár měsíců Donald Trump tuto organizaci vynuluje. Reálným se stává i konec války na Ukrajině, včerejší indiskrétnost, která unikla z Trumpova hlavního stanu, je novinovou senzací, pretendent na trůn hodlá s Vladimírem Putinem dojednat, která část  ukrajinského území bude patřit Ruské federaci. Podle Il Giornale se zdá, že Trump přinutí NATO, aby se zavázalo, že zastaví expanzi na východ, tedy především na Ukrajinu a do Gruzíe.   

       Viktor Orbán se okamžitě po převzetí unijního předsednictví rozletěl na oficiální návštěvu do Kyjeva s jinými plány než je zabíjení a které jediné jsou v repertoáru mocných Evropské unie. Už mimika obličeje na fotu z přijetí u Zelenského prozrazuje jiný typ sympatií než známe z patologických objetí Zelenského s Fialou nebo Leyenovou. Orbánova rada: "Zastavit boje a okamžitě vyjednávat", asi u Zelenského moc nerezonovala, ale podle všeho nebyl úplně negativní, Orbána pozorně vyslechl a zůstanou ve styku. Realistický Orbán navrhuje zmrazit konflikt na dnešní frontové linii na způsob korejského řešení. V  interview americkému Philadelphia Inquirer se Zelenský poprvé od zahájení války ani slovem nezmínil o návratu k hranicím roku 1991.
                    Je pozoruhodné, jak jeden člověk, jist si, že má na své straně pravdu se dokázal postavit proti nejhroznější vojenské a propagandistické mašinerii a světovému ekonomickému hegemonovi a za pár let proměnil svět a pravděpodobně zvítězí a to přitom nezruinoval vlastní stát, ale zorganizoval tak, že prochází neparalelní ekonomickou a průmyslovou regenerací. Stephen Bryen v Asia Times píše, že ukrajinská válka skončí kapitulaci Ukrajiny. Válka se vyvíjí v tomto smyslu, každodenně ukrajinská armáda počítá své stovky zabitých, některé dny to jde do tisícovek. Sága o vyjednávání už přestává být reálnou. Zelenský prohlásil, že přímá jednání mezi Ruskem a Ukrajinou nejsou možná, pouze pomocí prostředníka a podle Zelenského by tu mělo hrát roli OSN. Podle Bryena po zkušenostech s Minskými dohodami to není nadějné. Minské dohody (2014, 2015) byly signovány Ukrajinou, Ruskem a spoustou prostředníků, ale Ukrajina je odmítla implementovat. Zelenského prohlášení neznamená nic jiného než mlžení, aby odvrátil kritiku, že odmítá dohodu s Ruskem.
         Podle Bryena má Zelenský několik silných důvodů proč odmítat smysluplné jednání o konci války. Předně jsou to anglosaští hráči USA a UK, kteří jsou silně proti jednání s Ruskem. USA udělaly všechno, co mohly, aby zabránily dialogu s Ruskem na jakékoliv téma. Druhým důvodem je ukrajinská legislativa, Zelenský nechal uzákonit, že vyjednávání s Ruskem je trestné a teď  se to obrací proti němu. Zelenský sice úplně kontroluje parlament, oponenti museli prchnout ze země nebo jsou v base, úplně kontroluje tisk a média, tedy kdyby chtěl, mohl by legislativní změnu iniciovat. Třetím důvodem je tlak extrémních nacionalistů, obzvlášť neonacistické brigády Azov. Rusko pomalu stupňuje své útoky na frontě, v posledních dnech nasadilo monstrózní bombu FAB-3000 na jedno ukrajinské velící centrum na Donbasu, výbuch zabil víc než 60 lidí vojenského personálu. Rusové vychází z frontové situace a bezpochyby předpokládají, že ukrajinská armáda buď zkolabuje nebo se vzdá, nebo oboje. Ukrajinská vláda bude muset být nahrazena např. přechodným vojenským vedením, které dojedná s Ruskem body příznivé kapitulace. Kapitulace bude znamenat, že přítomnost NATO na Ukrajině přestane být možnou.

Žádné komentáře: