15 let zpoždění
Čínský ekonomický růst se spřažen s technologickým rozvojem, permanentně rozšiřovaná znalostní báze produkce a techniky je důležitým faktorem, na němž je postavena čínská rozvojová dynamika. Čína prokazatelně vede ve 37 ze 44 klíčových technologických sektorů. Technologický rozvoj je přímou funkcí znalostní základny ve státě. Západní pozornosti často uniká, že čínská konkurence západnímu světu se přesunula hlavně k technologicky náročnějším produktům, které vyžadují excelentní výzkum a rozvoj. Podle článku Giuseppiny Perlasci v Scenarieconomici mají USA v atomových technologiích za Čínou patnáct let technologického zpoždění, nicméně to nezabrání proamerickým fanatismem posedlé české vládnoucí kastě, aby neeliminovala čínské nebo ruské technologicky pokročilejší dodavatele a stamiliardy neutopila v USA.
Na druhé straně průměrný věk amerických nukleárních reaktorů je kolem 42 let a k dokončení posledního reaktoru ve Vogtle bylo potřeba 14 let, dvakrát tolik než v Číně. Americké technologie mají oproti čínským velké zpoždění, podle Perlasci jde o nepřeklenutelné zpoždění. USA mají velkou flotilu zastaralých atomových elektráren, ale v současné době se v USA nestaví žádné nové atomové reaktory, a to po zpožděném a velmi nadrozpočtovém dokončení dvou reaktorů v Georgii v 2023. Iniciativy Bidenovy administrativy vyznívají neprázdno nebo jde o oprašování velmi starých zařízení jako v Palisades.
V loňském roce pro nezájem byla zrušena výstavba high-tech závodu, který plánovala společnost NuScale. Čínský jaderný sektor se těší velké státní podpoře, státní banky mu poskytují půjčky s úrokovými sazbami až 1,4%, tj. mnohem nižšími než v západních ekonomikách. Trvalá státní podpora a strategie lokalizace umožnily Číně ovládnout sektory jako obnovitelné energie a elektrická vozidla. Západu nezbývá než se dívat a čekat..
Žádné komentáře:
Okomentovat