neděle 16. června 2024

rusko ukrajina

Mírová konference?

Unifikovaný Západ a Zelenský reagovali na realistický Putinův návrh o uregulování ukrajinského konfliktu v předvečer švýcarské konference o míru na Ukrajině Stoltenbergovým ultimátem vyzývajícím Rusko k totální kapitulaci, přitom Rusko pomalu vítězí na všech frontách, nejen válečné. O úrovni politiků unifikovaného Západu vypovídají dvě vystoupení.  Německý kancléř Scholz se první den konference postavil proti mírovým jednáním mezi Ukrajinou a Ruskem, podle jeho slov Ukrajina ještě není připravena k jednáním, měl na mysli bojiště. Proč tedy Západ s humbukem organizuje mírovou konferenci, když navrhuje eskalaci války nebo totální vzdání Ruska? Macron, který politicky ve vlastní zemi zkrachoval, svou omezenost extrapoluje i do tak  citlivého pole jako je válka. Ve vystoupení na konferenci prohlásil, že navrhne OSN, aby vyzvalo Rusko k zastavení palby během olympiády, řekl, že Ukrajina k tomu nebude vyzvána, protože není agresorem, tedy může pokračovat v palbě. Opravdu originální vidění světa. Je jasné, že Západ žádný mír na Ukrajině nechce a vsází na to, že válka Rusko rozloží a Západ se zmocní jeho obrovského bohatství a na několik dalších desetiletí to pozdrží rozklad západní nadvlády nad světem.

         Významný ukrajinský politik a lídr ukrajinské "Opoziční platformy" Viktor Medvedčuk prohlásil, že odmítnutí Putinových návrhů Zelenským a kolektivním Západem může vést k tomu, že Ukrajina jako nezávislý stát přestane existovat, protože další ukrajinské regiony budou požadovat referenda o přistoupení k Ruské federaci. Bývalý velitel ukrajinské armády Zalužnyj způsobil na Ukrajině skandál když přidal like k postu ukrajinského novináře Miroslava Oleška, který obvinil Zelenského: "Putin definoval podmínky k zastavení palby a zahájení rozhovorů (odchod ukrajinských vojsk z Donbasu, Chersonu a Záporoží a rezignace na členství v NATO). Tyto podmínky jsou důsledek Zelenského počínání. V roce 2022 byla ruská armáda ochotna odejít na hranice 23. února, nicméně Zelenský to odmítl. Dnes jsme zajatci věčné války."   
                  Západní politika k Rusku má ultimativní charakter už řadu let a vedla k ukrajinské válce. Do Západem organizovaného majdanského puče a svržení zákonné ukrajinské vlády v 2014 Rusko akceptovalo, že část jeho území včetně Krymu po rozpadu SSSR připadla Ukrajině i proti vůli obyvatel oblasti. Po majdanském puči a protiruském nacionalistickém charakteru nového režimu  nemohla ruská politika ignorovat vůli ruské populace východní Ukrajiny a nebezpečí, která ruskému etniku hrozila. Ruská trpělivost skončila zjara 2022, kdy bylo zřejmé, že Minské dohody byly podvodem Západu a vládnoucích v Kyjevě a schylovalo se k zardoušení Doněcké a Luganské republiky. "Všechny by nás zabili", není věta ruské propagandy, ale takto se vyjadřuje dost Ukrajinců z Donbasu, kteří dnes žijí v ČR.
           Západ v důsledku své duchovní degenerace žije ve fikci, že státní propaganda determinuje běh věcí, ovšem kromě Západu tomu tak není nikde na světě. Není to ani v Africe, ani v Rusku, pokud by ruský prezident vyšel vstříc západnímu ultimátu a vzdal ruská území na Ukrajině a Krym, přijde o moc. Západ se nikdy nedopracuje poznání, že Putin ztělesňuje vůli ruského etnika a nikdy nepochopí, že Putin je na rozdíl od jiných ruských i světových politiků velmi umírněný a vstřícný s neobyčejně vysokou mírou respektu k jiným.
        Putinůn mírový plán v předvečer podivné švýcarské konference o míru už nemůže být realističtější - Putin nehovoří o anexi Ukrajiny, ale o příměří a jednání po vycouvání ukrajinské armády z ruských uzemí. Západní ultimatum požadující stažení Ruska ze všech dobytých území a naznačující další tresty svědčí o tom, že západní politika v dnešní variantě je ve slepé uličce. V západní logice je jakákoliv jiná varianta řešení konfliktu chápána jako prohra s nebetyčnými důsledky, v této logice se chápe každé jiné řešení než definované v ultimátu jako úder západní hegemonii a reputaci, důkaz toho, že proti Západu je šance zvítězit. Západní pravidla by se začala chápat tím čím jsou, pouhými západními pravidly výhodnými pouze Západu a nikoliv universální pravdou. Západní vládnoucí elity dobře chápou, že porážka na Ukrajině by je mohla stát moc, válku na Ukrajině nevedou evropské národy, ale jejich vládnoucí elity a ti, co za nimi stojí a jejich vlastní národy by jim to mohly spočítat.
            Ukrajinskou porážkou by akceleroval rozklad anglosaské dominance světa i v kulturní a ve finanční oblasti, bez níž nemůže existovat americká vojenská moc. Dnes je zřejmé, že atlantická dominance je v terminální krizi a dotčena je i hlavní velmoc USA, jde o to, do jaké míry bude mít tento proces pokojný charakter. Ukrajinský konflikt je pokusem atlantistů za každou cenu zabrzdit proces vlastního rozkladu, atomová válka v Evropě je v  optice atlantistů nevýznamná.    

Žádné komentáře: