pondělí 1. dubna 2024

eurohujerka

Čím je nám Evropa

Na otázku po smyslu Evropy může někdo intuitivně odpověď, že evropskou totalitu uchopuje na pláži v Leptokarii a bude to zcela legitimní a trefná výpověď, dotyčný nemusí ani vědět, že je to blízko Dionu, kde Alexandr Veliký tři měsíce čekal na příznivý pokyn bohů k dobytí světa. Naše intuice zpracovává tento typ informací a pokud jsme otevření, jsou nám dostupné. Velká část Čechů nedá ani na intuici, ani na ratio a odpoví ve stylu Buzkové, která se v "Aktuálně" hrdě proklamovala eurohujerkou, asi musela posledních dvacet let tvrdě hákovat a neměla moc čas ani naslouchat intuici, ani zvedat přirozené IQ od dob, kdy je deklasoval zkušený Miloš Zeman. Často se v Čechách na úkor věci schema zjednoduší, pokud nenásleduje nízkointeligentní okamžité jednoslovné vyznání lásky k Evropské unii typu Buzkové, pak se to kvalifikuje jako  fašismus a láska k Vladimíru Putinovi.

            V katolickém magazínu La Nef se redaktoři zeptali filozofa Alaina Finkelkrauta, který je proslulý slovními i ideovými akribiemi, čím je mu Evropa. Citoval Milana Kunderu: "Ve středověku spočívala idea Evropy na společném náboženství, v moderních časech, kde se středověký Bůh transformoval do deus absconditus (skrytý bůh), náboženství přenechalo své místo kultuře, kde se realizovaly nejvyšší hodnoty, které definovaly a identifikovaly evropskou humanitu." Finkelkraut prohlásil, že se v tom ztotožňuje s Kunderou. Finkelkraut pokračuje s tím, že kultura dnes přenechala své místo. Čemu? Všemu kulturnímu: něčemu, co nese stejné jméno a co je vládou čehosi. Evropa umírá pod údery rozchechtaného nihilismu, kterému je vše jedno. Ne všechno je dovoleno, ale všechno je lhostejné. Evropa je plná demokratických hodnot, které zešílely. Evropa nemůže přežít svázána normami, právy a trhem. Tato Evropa touží skoncovat se svou ďábelskou historií. Nesmíme být civilizací, nesmíme se odlišovat od ostatních, totiž vyniknout znamená odlišovat se a vnášet mezi nás a ostatní rozdíly, ale žádný rozdíl není potřeba. Obvykle jsou potřeba k rozšifrování reality přehršle ekonomických fakt, trendů i teorie, Finkelkraut uchopil podstatu evropskounijního monstra v pár větách.
               Na dobrém serveru ekonomických informací Scenarieconomici, ekonomický komentátor Guido da Landriano odpověděl na otázku čím je mu Evropská unie. V Itálii se zakládá strana, která se jmenuje "Spojené státy evropské", vedou ji političtí vysloužilci Renzi a Bonino a vypadá to, že projdou volební limitou. Zatím ještě nikdo nepopsal italské sebepoškozování v posledních třiceti letech, ztrátu národního bohatství a průmyslových pozic dík Evropské unii, ani její stupidní rétoriku: nenechte se očkovat - zemřete. Seznam oslavující Spojené státy evropské by byl dlouhý. Evropa produkovala bohatství, pokrok a byla globální silou, nyní je na konci. Dekadentní zlo je už příliš vkořeněno. Neudržitelný model sociálního státu, politika sebeflagelace, extrémní pacifismus a negování fundamentálních hodnot spustily spirálu úpadku. Patologie kontinentu, které si kontinent sám způsobil - ekonomický propad, geopolitická bezvýznamnost, neudržitelná míra imigrace a demokratický deficit - metastázovaly. Evropské elity, nyní průměrné a neschopné, nemají ani zájem čelit výzvám.
         Demagogové a sobečtí politici dovedli Evropu k sociálnímu rozkladu, zbídačení, vojenské bezvýznamnosti a bezprecedentnímu demografickému kolapsu. Německo, Francie, Nizozemí a další jsou na pokraji sociální exploze. Společenské patologie jsou už moc komplexní pro evropskou elitu třetí kategorie. Evropská politika, to je totální propad. Navzdor problémům v USA přežívá duch kapitalismu, dynamismus, podnikatelská iniciativa a primát vědy a meritokracie. Nicméně ani USA nejsou imunní woke autoritářství, které zavádí absurdní pravidla. V Evropě je už vše mrtvé, trend automobilového průmyslu, High Tech a špičkových technologií to jasně naznačuje. Málokdo ví, že největší technologickou platformou v Evropě je erotický web Bongacamps. V Evropě nás už nečeká než represe a diktatura.      

Žádné komentáře: