Otec dobré ústavy (Pinochet)
V moderním světě chápeme ústavu jako neutrální fundament funkční společnosti, který by neměl v žádném smyslu blokovat její rozvoj. Charta Magna bývalého režimu by se bez pár článků o vedoucí roli strany dala docela dobře použít i dnes, kdybychom ovšem vůbec v Čechách považovali ze nutné mít ústavu. Něco jako ústava tu existuje, ale je to systém ustanovení podřízený a omezovaný normami vyšší platnosti z EU, pokud ústava není nejsilnějším a neměnným společenským dokumentem, nejde o ústavu, ale o hru na ústavu. Pokud se s ústavou ztotožní lid, zaručuje to stabilitu státu, ovšem s tzv. evropskou ústavou se lid nikdy neztotožní, protože nestaví ani na nějakém kvalitním typu mravnosti, ani na zkušenosti historického rozumu, je to technický a vykalkulovaný pamflet. Lid je schopen chápat a pozorně sledovat i peripetie nejhlubších ústavních problémů, jak víme z diskuzí kolem federalizace státu v šedesátém osmém. Něco není s ústavou a politikou v pořádku, když se o ústavu často otírají televizní wipky a stádo jejich ústavních pseudoznalců.
O Pinochetově ústavě se kromě jiného říkalo, že je moc liberální, moc hetero a patriarchální, což se nehodí pro momentálně pokrokově probuzený chilský národ. V roce 2019 byl prezidentem málo populární pravicový Sebastián Pinera, který v politickém tahu, který se podobal spíš zoufalství politika, když stát zablokovaly levičácké protesty a hořely veřejné budovy, dojednal s levicovou opozicí dohodu o sociálním smíru a nové ústavě. Asi sám netušil, že všechno dobře dopadne, ale chce to čas. Vypsalo se referendum s otázkou, zdali si většina Chilanů přeje novou ústavu, a v dané politické atmosféře 78% souhlasilo a v referendu se stejné procento vyslovilo pro svolání ústavodárného shromáždění. Následoval dlouhý proces, na jehož konci byl elaborát návrhu nové ústavy v obrysech ortodoxních levičáckých představ, říkalo se, že vzorem sloužila sovětská ústava z dvacátých let. Levice vyhrála prezidentské volby a očekávala potvrzení ústavního návrhu, ovšem Chilané přišli k rozumu, nebo nakonec intuice přímé demokracie si vždy najde optimální cestu, v referendu 62% Chilanů odmítlo levičácký pamflet.
Nicméně politické strany pravicové i levicové se snažily najít cestu z krize a shodly se na nové ústavní předloze, která zohlednila moderní pohledy a přirozený vývoj principů zakotvených v Pinochetově ústavě. Nicméně část vládnoucího mainstreamu prezentovala veřejnosti ústavní návrh jako dílo extrémní pravice. 17. prosince 55,7% Chilanů odmítlo v referendu i tento návrh, přitom část levicového i pravicového spektra návrh podporovala a část argumentovala proti návrhu. Ústavní proces stál dost peněz a usurpoval několik let politickou pozornost země a na konci procesu je potvrzení Pinochetovy ústavy. Lid pochopil, že ústavní procesy prospívají politickým elitám všech barev, zatímco země stagnuje a ekonomicky upadá a koroduje bezpečnost občanů. Pinochetova ústava s pár doplňky z roku 2005 byla dobrým neutrálním základem kvalitního vládnutí a ekonomického rozvoje, je to dokument absolutně neutrální k politické barvě vládnoucích. Pro mladého levicového prezidenta Borice byl ústavní proces velkou lekcí, zdá se, že pochopil, že zemi s velkou tradicí demokracie a ekonomickou stabilitou se musí vládnou tradičním způsobem, ať je politik z pravice nebo levice, problematickou není ústava, ale víc nebo méně schopné politické elity.
Žádné komentáře:
Okomentovat