Diskuzní panel v Miláně
Dvacet pět let se globalizace a konec historie, jak ji popsal Fukujama, vydávala za přírodní zákon, z kterého jaksi automaticky vyplývala věčná hegemonie USA nad světem. Nyní je módním konec globalizace, ovšem často pouze terminologicky, obsah zůstane zachován. Globalizace existovala ve světě od jeho stvoření a bude existovat nadále, ovšem v přirozenější podobě než diktuje Washington, MMF a NATO. V minulosti v přirozené globalizaci nestál český etnos na vedlejší koleji, např. počátkem dvacátého století věděli v poslední české vesnici o Číně, Rusku, jižní Americe atd. víc než dnes v hlavním městě, český průmysl do těchto zemí úspěšně expandoval a Češi zde investovali pracně ušetřené peníze, Baťa jako jeden z prvních v Evropě implementoval americkou progresívní organizaci práce ve svých podnicích.
Profesor Tremonti patřil od počátků amerického typu globalizace v devadesátých letech k jejím kritikům. Profesor připomíná jiné globalizační možnosti, zmiňuje eurobondy z roku 2003, které měly v Evropě potencovat reálnou ekonomiku a přispět k vylepšení infrastruktury a evropské obrany. Záměrem byla silná Evropa stojící vně logiky hegemonie peněz. Americké globalizaci dominují finance, v této globalizaci byl spravedlivý mezinárodní obchod zaměněn volným trhem. Profesor se dovolává návratu k průmyslové politice a jistému protekcionismu, jak ji praktikoval Trump (Obama to komentoval ne konec světa, ale konec jednoho světa).
Zajímavá postava italského světa Marcello Foa, v letech vládnutí Legy s hnutím M5s ho Salvini prosadil za ředitele italské televize. Foa psal už počátkem tisíciletí o globalistických iluzích a zradě části ekonomických a politických elit. Na počátku diskuzního panelu charakterizoval situaci na Západě: Transformace historických médií, nejprve v anglosaském světě, pak na celém Západě, ze strážců systémů se stala militantní média. Např. Washington Post odpálil případ Pentagon Papers, což se stalo válečným strojem proti Trumpově administrativě. Došlo k průniku mezi médii tradičními strážci systému a digitálními giganty, což způsobilo pokles kvality redakcí a publikací. Digitální informační svět z 80 % dominuje Google, Amazon a Facebook. Velkou hrozbou pro demokracii je prolínání internetovských gigantů s americkou vládou.
Účastníci diskuzního panelu se shodli na tom, že svět se mění a padají dominující paradigmata, společnost i demokracie degradují a s tím i základy na nichž spočívá společenský blahobyt. Rivalita mezi velmocemi nastolí jiný typ globalizace, podle Tremontiho se nikdy nevrátí lex mercatoria a přestane dominovat supermocnost, která tento typ globalizace ustavila, USA by si to měly uvědomit první. Podle Marcella Foa propast mezi elitou a západními národy přetrvává, pokud se to nezmění, pak západní národy velmi obtížně pomocí demokratických nástrojů zvrátí politický kurs, efektivita demokratických nástrojů by ovšem měla být garantována i v bouřlivém světě.
Žádné komentáře:
Okomentovat