čtvrtek 26. ledna 2023

tank valka nato

Tanky na východ

Na Titaniku se do spodních kajut valila voda a v horních patrech se servírovalo šampaňské, tak nějak to dnes vypadá v Evropě. Spory o tom, jestli předat nebo nepředat Ukrajině těžkou válečnou techniku skončily. Amerika dodá tanky Abrams a Evropa německé Leopardy, což je v zemích NATO nejrozšířenější tank. Německý kancléř schválil dodávku 14 tanků, tucet Polsko, čtyři Portugalsko, Španělsko, Británie tanky Challenger 2, Francie slíbila tanky Leclerc atd. Na Ukrajině se objeví všechny typy tanků současných západních konstrukčních škol. I laika napadne, že pro tak široký park tanků se bude obtížně školit obsluha, problematické může být i vedení boje a oprava techniky. Možná plánovači NATO předpokládají technický servis a obslužný kanonenfutr z členských zemí NATO, Česká republika, jak už víme od generála kandidáta a televizních propagandistů natovských idejí se o poctu umírat na bojišti hlásí první.

          Podle komentářů vojenských korespondentů jsou Leopardy efektivnější než tanky Abrams. Pokud se Ukrajině podaří rychle zformovat několik úderných tankových korpusů, bude to pro ruskou stranu znamenat velké nebezpečí, prozatím čelila ruská vojska těžkým obrněným vehiklům ze sovětských dob, nyní půjde o armádu Severoatlantického paktu. Podle předsedy vojenského výboru Dumy, ruské T-90M mají být lepší v palebné síle a pancéřové ochraně a navíc už prošly válečným testem. Nic není méně jisté, v ruském tisku toto přesvědčení není většinovým názorem, spíš se mluví o překročení červené linie NATO a naznačuje se, že ruská armáda bude muset použít nějaké vyšší typy zbraní, pokud to už přímo nebudou atomové zbraně. Dodávky moderní těžké techniky, a začíná se mluvit i o stíhačkách, navodí novou situaci na bojišti, na níž ruská strana evidentně teprve hledá odpověď, i mimo armádu. Dnes ráno v RIA Novosti uvedl vlivný, populární politik a bývalý šéf Roskosmosu Rogozin, který založil skupinu technologických odborníků Carští vlci, že v únoru jeho skupina na Donbas dodá otestované 4 aparáty "Marker". Modul pomocí metod umělé inteligence vyhledává na bojišti pouze prioritní cíle, které má systémová inteligence v katalogu a koncentrované úderné prostředky modulu je likvidují. Modul je řízen principy teorie neuronových sítí a je vybaven nejmodernějšími technologickými prostředky, které má Rusko k dispozici.
           Na bojišti obvykle armádu tanků může zastavit jen jiný sbor tanků, technické variace jsou důležité, ale důležitější je schopnost velitelů a odvaha vojáků, pokud by modul Marker dokázal zlikvidovat tankové sbory NATO, byl by to zázrak a velká porážka NATO. Před rokem se tankové duely považovaly za odbytou záležitost dobrou tak pro historii válek, po roce válečného střetu je patrné, že tank je klíčem k celé válce. Zapomnělo se, že před pár lety, kdy válčil Izrael s Gazou a náčelníkem generálního štábu Tsahalu byl letecký generál, který neúspěšně vedl válku pouze letadly a raketami, ani po nekonečném bombardování Gazy válka nebrala konce, izraelské generalitě začalo být jasné, že bez tankových operací nevyhrají.
           Ruské Topwar srovnávají britský Challenger 2 a ruský T-90M a T-62M. Kdo má víc šancí střet přežít? Opět ten, kdo dokáže lépe manévrovat. Dobrý tank stejně jako auto má dlouholetou historii. Před íránskou revolucí dodávali Britové Persii dobrý tank Shir-2, dobrý pro Peršany, ale chatrný pro britskou armádu. V průběhu desetiletí se parametry tanku vylepšovaly, od devadesátých let jde o Challenger 2. Ruský tankový expert Alexej Kuzněcov analyzuje možnosti obou tanků: To, že si Challenger snadno poradí s T62-M je pochopitelné, pravděpodobně s tímto tankem bude mít problémy i T-72B3. Britské dělo L30 bude mít velkou výhodu při střelbě na cíle na velké vzdálenosti (těch je Ukrajině hodně), ale prohraje v boji zblízka. Ruská děla snadno dávají rychlost 8-12 ran za minutu, britské třísložkové ruční nabíjení je pomalejší. Ruský tank si nabije dělo za 4 sekundy, Challenger za 8, znamená to, že v boji zblízka, tj. do dvou kilometrů, britský tank nemá šanci, v intervalu 2,3-5 km povládnou britské tanky a nad vzdálenost 5 km ruský tank nikdy neprohrál. Největší nebezpečí pro ruský tank je v intervalu 2,3 až 4 km. Ve srovnání rychlého operačního manévrování britský 70tunový tank neobstojí s lehkým a rychlým ruským tankem, a navíc v blátivém ukrajinském terénu. Tankový odborník dodává, že všechno záleží na kvalitě vedení tanku, a pak by mohl být britský tank pro ruská vojska velmi nebezpečným.    

Žádné komentáře: