pátek 18. listopadu 2022

protekcionismus

Protekcionismus a (bezbranná)Evropa

Na Bali lídři dvacítky verbálně potvrzovali věrnost multilaterálnímu obchodu, ovšem za touto fasádou se skrývá něco úplně opačného, sílící protekcionismus a čím dál víc fragmentovanější svět. Globální ekonomika se  dostala do fáze vysokých rizik a pozoruje se pomalý ústup od globalismu. Velké ekonomiky se pochopitelně snaží na prvním místě bránit své národní zájmy, v této fázi je politický konglomerát Evropská unie velmi znevýhodněn, totiž žádná společná evropskounijní suverenita neexistuje, je to abstraktní prázdný pojem, stejně tak je fikcí společný evropský zájem. Síla Evropy vždycky spočívala, a platí to dodnes, na síle suverenních evropských zemí, postupovat společně proti USA a Číně neznamená, že je nutné odzbrojit suverenitu evropských zemí. V dostupu k surovinám a energii je EU úplně vydaná na pospas americkým politickým rozmarům, a navíc penalizuje své členy, jako Maďarsko, kteří jsou schopni hledat optimálnější cesty.

          Kromě války na Ukrajině, Evropská unie válčí i na ekonomických frontách, stejně žhavých jako na Donbase, a v této válce bez ruských levných surovin nemá EU šanci obstát. Francouzský ministr ekonomiky Brune Le Maire řekl v televizi v elegantní fazóně, že je třeba ukázat americkým přátelům velkou rozhodnost a jasně jim říct, že jejich proti inflační zákony způsobují Evropě velké problémy, evropský průmysl vrhají do velkého rizika. Je nebezpečí, že americký proti inflační program Inflation Reduction Act (IRA) vytvoří technologickou, průmyslovou a ekonomickou přehradu mezi Evropou a jejími konkurenty Čínou a USA. Podle evropského komisaře pro trh Thierry Bretona, IRA je prvkem velkého narušení hospodářské soutěže, proporce americké subvence daleko přesahují evropské možnosti. Americký plán předpokládá 370miliardovou subvenci do produkce solárních panelů, větrných elektráren a daňových úlev pro budoucí zájemce o elektromobily ve výši 7 500 dolarů,  za podmínky, že byly vyrobeny v USA včetně baterií. Obchodní partneři z jižní Koree, Japonska a EU zůstávají mimo hru. Podle evropského komisaře, subvence není až takovým problémem, ale podmínka lokálního původu komponent dotovaných zařízení. Američané udělali výjimku u Mexika a Kanady, v okamžiku, kdy svět přeorientovává gigantický automobilový sektor na elektrické pohony, znamená to velké narušení spravedlivého konkurenčního prostředí. Evropská komise vyhrožuje, že se obrátí světovou obchodní organizaci, ale v době všeobecné krize a ústupu od globalistických pravidel hry, by to nebylo moc účinné, navíc v kontextu ukrajinské války se EU dostala do takového stupně  závislosti na USA, že si to jednoduše vůbec nedovolí. Nicméně ekonomičtí experti z Delorsova institu se domnívají, že EU by měla ukázat sílu a demonstrovat, že je schopna svobodně jednat vůči americkému hegemonovi, USA uplatňují vůči Evropě politiku protekcionismu bez komplexů.
      Dopady narušení vyrovnaného obchodu a investičních toků se v Evropě už pociťují, jsou umocněny cenou energie, která se v USA moc nezměnila, zatímco v Evropě se vynásobila 5. Americké subvence v některých sektorech jsou čtyř až desetinásobné než povoluje evropská Komise. Podle expertů Delorsova institutu, USA narušují článek 3.1. světové obchodní organizace WTO, kde se uvádí, že subvence podmíněné používáním domácích produktů jsou v rozporu s principy organizace, odvolat se k WTO je možné, ale USA ve vedoucích grémiích organizace mají sílu, že jakékoliv nepříznivé rozhodnutí zablokují. Vadná protiruská sankční politika evropské Komise vmanévrovala EU do velmi nevýhodné pozice, závislost EU na USA dosáhla nebývalého stupně. Brusel se snaží diplomatickou cestu přesvědčit Washington, aby udělil EU podobný výhodný status jako mají na americkém vnitřním trhu Mexiko a Kanada, když už podobný politický status jako mají tyto dvě země vůči USA Evropská unie  de facto má.

Žádné komentáře: