čtvrtek 27. října 2022

orban interview

Orbán interview: německá demokracie  

Maďarský premiér po návštěvě Německa poskytl rozsáhlý interview  novinám Budapest Zeitung. Viktor Orbán ukázal na negativní politické a společenské jevy, které pohlcují Německo. Procesy, které maďarský premiér popsal, jsou do jisté míry adekvátní i pro Česko, ovšem v propagandě hodné padesátých let to český mainstream zastírá. "Každé dva roky pracovně navštívím Německo, pozoruji hluboké proměny německé společnosti. Cesta společnosti nalevo je až překvapující. Potkal jsem v Berlíně jednoho fotbalisty z maďarského národního týmu. Okamžitě z toho udělali politikum. Německá média byla kritizovaná za to, že se mnou diskutovala (kancléř po jednáních neuspořádal společnou tiskovou konferenci). Překvapily mě velké skupiny ozbrojenců hlídajících německé synagogy." Orbán vyslovil tvrdou pravdu o německých lidovcích CDU a celé lidovecké frakci v Evropském parlamentu (EVP). Na otázku, zda-li je ještě naděje, že by se CDU opět stala rozumnou konzervativní politickou silou: "Ne, nechovám žádnou naději, CDU se stala levicovou stranou." Orbán řekl, že tradičně existovaly mezi bavorskou CSU a maďarským Fidesz vynikající vztahy, které vedly k velmi dobré spolupráci Maďarska a Bavorska, Orbán těžko chápe, proč to dnes už není možné. Celý evropskounujní konglomerát lidových stran EVP označil Orbán za levicový blok, ovšem podle Orbána, tradičně levicový by nebyla až taková vada,   problémem je dogmatická doktrinární levicovost, tyto lidovecké partaje zavřely dveře pravicovým idejím.

          Orbán mluvil o nátlaku spolkové vlády v záležitostech opoziční AfD: "Je zvláštností německé demokracie, pokud bychom měli vztahy s AfD, poškodilo by to vztahy mezi našimi zeměmi. V Německu je to jednoduše tak, na tom nic nezměníme. Maďarská vláda považuje vztahy mezi oběma zeměmi za důležitější než vztahy mezi politickými stranami: "Jsme nuceni na oltář těchto vztahů obětovat naše vztahy s AfD.." "V Německu panuje liberální hegemonie nenávistná proti jiným názorům, často je to spojeno i s fyzickým násilím, veřejný prostor v Německu okupuje pouze jedna narativa, maďarská společnost je podstatně pluralističtější než německá."  Orbán před cestou do Německa studoval program německé vládnoucí koalice, mezi Maďarskem a tímto programem leží světy. Maďarský premiér tvrdě kritizoval německé sociální demokraty: "SPD, která vede německou vládu, je dnes k Maďarsku nejnepřátelštější stranou v Evropě, za takových okolností je samozřejmě potřeba velkého úsilí, aby se vztahy udržely." Orbán, pochopil v jakou hrůznou multikulti společnost se země proměnila. "Nejde o politickou otázku, je to jednoduše fakt, úplně jiná společnost než si představujeme život v Maďarsku. Vyžaduje velké úsilí, abychom překlenuli rozdíly v mnoha oblastech."
     Podle Orbána se Německo silně zasazuje, aby v evropskounijní zahraniční politice byl princip jednomyslnosti nahrazen většinovým principem. Tedy zardousit jakýkoliv jiný názor než je diktát bruselského centra. Pokud by k tomu došlo, pak se nikdy neprosadí zájem žádné země proti německo-francouzskému zájmu. Malé  země by vůbec neměly šanci a podstatná část jejich suverenity by byla okleštěna. Orbán jasně řekl německému kancléři, že Maďarsko na nic takového nepřistoupí. V Německu a generelně v celé západní Evropě se pracuje s dvojími standardy, německé a evropskounijní vměšování do maďarských záležitostí dostoupilo obřích rozměrů. "Odezva na tyto snahy je v Maďarsku velmi špatná. Maďaři jsou svobodným národem, nikdo nám nemůže předepisovat, jak máme žít. Kdysi nám to předepisovali  Osmani, pak přišli Habsburci a vysvětlovali, jak vypadá správný katolík. Nacisté nám předepisovali s kým můžeme žít a s kým nikoliv, např. s židy. Sověty nás chtěly formovat do podoby homo sovieticus. Vždycky to byly zahraniční mocnosti, ale to vytváří v Maďarech instinktivní odpor. Dnes nám němečtí levičáci v Evropském parlamentu předepisují, jak máme žít, školí nás o imigraci, o genderismu, o národě, o rodině atd. Nic jim po tom není. V Maďarsku není možné, že bychom v televizi zfalšovanými dokumenty očerňovali cizí státníky, neklesli jsme na tuto úroveň." 

Žádné komentáře: