úterý 6. září 2022

truss sunak

Stern: Unterdog aneb dezástr

Ve Sternu se píše, že v pondělí se Britové konečně dověděli, kdo jim povládne, Trussové zvítězila nad  Indem Rishi Sunakem. Minulou středu v posledním duelu Trussová-Sunak v aréně ve Wembey byly tématem explodující životní náklady. Boris Johnson se snažil přiblížit nižším sociálním kategoriím, Trussová se vlichocovala opulentním konzervativcům, její nemastnou neslanou odpovědí na sociální a ekonomickou krizi má být masívní pokles daní. Hodlá se koncentrovat i na cenu energie, ale jak konkrétně, to ještě neví.  Bývalý ministr financí Sunak v aréně řekl, že snížení daní bez paralelního krácení výdajů, není ekonomicky udržitelné. Sunak vidí hlavní problém státu v inflaci a považoval ji za nejdůležitější bod svého příštího vládnutí, oproti Johnsonovi se vyhranil tím, že zamýšlel sestavit vládu z kompetentních a zodpovědných lidí. Trussová by tam asi nepatřila.

       V úžasné britské demokracii lídra státu nevolí miliony britských voličů, ale 160 000 členů konzervativní strany a tentokrát jich hlasovalo něco kolem osmdesáti tisíc. Anglický politik a hlavní strůjce Brexitu Nigel Farage volby komentoval: "Po odstavení Johnsona mi jeden z nejbohatších donátorů konzervaticní strany prozradil, koho už vybral velký byznys - Liz Trussovou. Proč? Lehce se s ní manipuluje." "Byla protivníkem Brexitu, kdysi členkou liberálně-demokratické strany, třikrát hlasovala za svržení Teresy Mayové, dnes povede konzervativní stranu, kdo by si to kdy mohl představit? Jak se dnes dělá na Západě politická kariéra? V časopise Time bývalí političtí kolegové Trussové - od počátku kariéry se vždycky první drala před kamery a fotoaparáty, měla široké lokty, nepředstavitelně mediálně hyperaktivní.." Nürnberger Nachrichten: "Trussová nebyla zvolena lidem, ale velmi malou skupinou britského obyvatelstva, aby byla zvolena, předložila program konvenující stranické základně, ale ignorující potřeby britského lidu. Skotská ministerská předsedkyně ji hodnotí jako katastrofu."    
         Politická kariéra Trussová začala v roce 2010, když mladý "reformátor" Cameron nabral partajní komsomolky, aby feminizoval stranický pánský klub. Nikdy ji nikdo nepovažoval za velkou politickou naději.   Trussová v sobě vidí novou Thatcherovou, Hrušínský si v sedmašedesátém roce dovolil v televizi invektivu vůči prvnímu muži státu: "Vůl: k čemu jeleni, když jsem tady já", asi tak se má Trussová k Thatcherové. Bohužel v tomto případě jelenem je i Novotný. Pravděpodobně i nejortodoxnější bojovníci za evropskou ideu by tomto případě dali přednost Indovi Rishi Sunakovi, který měl na počátku volebního klání větší šanci se stát lídrem nominální konzervativní partaje. Ind, pravděpodobně z kasty kšatrijů tj. bojovníků, by byl pro Británii lepším ternem než lehce manipulovatelná a duchovně omezená Trussová. Doposavad bylo jejím největším životním výkonem, když se na obrněném vehiklu s raketami a Stoltenbergem za zády přiblížila v Estonsku na pár metrů k ruské hranici, tenkrát znesvětila roli ministryně zahraničí Spojeného království. De facto vyhlásila Rusku válku, taky od tohoto momentu Rusové perfektně pochopili oč jde, a hrůza, kterou zažíváme dnes, se nastartovala.

Žádné komentáře: