čtvrtek 14. dubna 2022

cina usa

Geopolitický plezír

V některých negativních aspektech dnešní doba připomíná období před první světovou válkou, např. horečné zbrojení, krystalizace aliancí a nekonečná nikam nevedoucí diplomatické vyjednávání, ve hře je udržení neudržitelného status quo: na jedné straně americký hegemon a jemu přidružené závislé struktury, na druhé straně ostatní část světa, která usiluje o multipolární, spravedlivější světový řád. Samozřejmě v kultuře a civilizačním vzmachu jsme ve srovnání s onou epochou ubožáky, v českém prostoru je to ještě tragičtější, dnešní politická elita Kramářovi, Švehlovi atd. nesahá ani na paty a kultura žádná neexistuje. V devatenáctém století se v rakouské monarchii český národ obnovil a pateticky mířil výš, uchování monarchie by brzdilo národní expanzi. Max Brod přesvědčoval Masaryka o úžasném rakouském kosmopolitním prostoru dva dny před jeho osudovou emigrací, Masaryk, jak píše Brod, bez argumentování uchování monarchie odmítl. Bohužel dnešní Česko nemá nikoho Masarykova formátu, který by v podobném gestu odmítl "úžasný" americko-bruselský protektorát a jednal podobně jako on.

         Nelze očekávat, že americký planetární hegemon dospěje k nějaké formě racionálnější reflexe a průběh věcí se změní. Země mimo blok unifikovaného západu jsou na neúprosné cestě nahoru a nemohou se s americkým diktátem nad planetou smířit. Včera symptomatická zpráva geopolitické hry,  americké Zerohedge napsalo, že 11. dubna šest čínských vojenských letadel exportovalo do Srbska přes vzdušný prostor zemí NATO Turecka a Bulharska čínský raketový systém FK-3, který je srovnatelný s americkým systémem Patriot. Číňané se nikoho netázali o povolení. Je to důkaz čínské síly, srbský prezident Vučič předtím prohlásil, že NATO odmítlo transfer čínských zbraní přes území členských států. Je zajímavé, že čínská letadla letěla ve společné formaci, nikoliv jedno po druhém, a místo tradičního radaru použila nejmodernější sledovací systém MLat. Čínská letadla odstranila ochranné kryty, které pomáhají vyhnout se raketovým útokům, asi to signalizuje, že Číňané očekávali, že se setkají s odporem, nebo to mělo být vnímáno jako předvídání odporu. Srbsko se stane první evropskou zemí vyzbrojenou čínskými raketami. Nakonec nějaká forma širšího konfliktu, která by smetla americkou hegemonii, je nevyhnutelná, je absurdní, aby země, která je na Číně ekonomicky totálně závislá, diktovala světu. Dnes už nastala doba, že čínské sankce proti západu by měly daleko fatálnější dopad než případné zastavení ruských dodávek plynu. Degradace západního politického systému dostoupila do takového stupně, že nedává šanci na přežití, jasným důkazem jsou tzv. demokratické volby, které vyberou zmanipulovanými metodami individua, která nejsou schopna nebo nemohou zvrátit systémovou degradaci.
          Ekonomická závislost USA na Číně musí vyvolat úsměšek nad kvalitou amerických vůdců. Zuří téměř Studená válka, ale americký import z Číny v březnu dospěl k neuvěřitelným 700 miliardám dolarů. Např. v srpnu 2019, kdy Trumpova administrativa nasadila na čínské výrobky cla, činil import 410 miliard. Cla stále platí, ale konzumní hlad Američanů po výrobcích, které nejsou schopni vyprodukovat, podpořený šesti bilionovým vládním stimulem, žene import nahoru, stejně jako slabé kapitálové investice do domácí výroby a totální nedostatek kvalifikovaných továrních dělníků v USA. Západ velké procento nejdůležitějších výrobků - od elektroniky, léků, chemie atd. dováží z Číny. Bez čínské produkce se USA velmi rychle zhroutí, určitě k tomu dojde v třetím volebním období současného čínského prezidenta.  

Žádné komentáře: