Prezidentský duel
Sedm procent v prvním kole prezidentských voleb pro Erica Zemmoura je velkým zklamáním, ovšem kandidátka republikánů Pecressová dostala ještě méně. Důvodů se najde mnoho, v posledním období klesaly Zemmourovi preference a tak hlas pro Marine le Pen (MLP) se jevil účinnější zárukou alternativní politiky v druhém kole, MLP má slušné šance porazit Macrona. Velké populační nahrazení se poprvé masívně promítlo do výsledku celonárodních voleb. 70% muslimů vyneslo levičáckého Mélenchona do třetí pozice s nečekaným výsledkem 21% (MLP 22%, Macron 28 %, Eric Zemmour 7%), po oznámení výsledků, Mélenchon vyzval k frontě proti MLP, ovšem předpokládá se, že část jeho voličů dá přednost MLP, podobně u republikánů Ciottiho proud nebude volit Macrona. V Marseille, které už moc francouzské není, volilo Mélenchona 32% lidí, v Seine-Saint-Denis, které je ještě méně francouzské, 55%-60%, podobně všude jinde s vysokým podílem muslimské populace. Muslimská populace se naučila volit a ovlivňovat francouzskou politiku. Jak je obvyklé, Mélenchonova antisystémová rétorika v prvním kole není než systémovou kamufláží.
Na extrémně mladé a velmi staré působí Macronův kostým, europskounijní nabubřelá rétorika, image technokrata a komedie modernosti, která je úplně stejná jako byl moderní bolševik Radek v roce 1922 v SSSR. Tyto nic neprodukující dvě věkové kategorie jsou i jinde oporou evropskounijních režimů, pracující a invenční člověk nedá hlas Macronovi ani Mélenchonovi. Publicistka Gabrielle Cluzel vysvětluje, že od Giscarda d´Estaigne, který otevřel cestu technokratické revoluci, což znamenalo dodnes trvající puč lidí, kteří mají v rukách řízení státních záležitostí, zdání modernosti je hlavním politickým programem této kasty. Cluzel píše, že nejmladší ročníky otrávené podivným liberalismem EU, původně založené na kontinentálním obchodě a pak převedené na anglosaský kapitalismus, nechápou proč je globalismus problémem. Podobně veteráni jediné své války v roce 1968 vidí v liberténním liberalismu tisíc ctností, které je osvobodily od povinností a od výchovy považované za příliš přísnou. Liberalismus se akomoduje na každé sociální zlo a zrelativizuje každou morální povinnost, Macron už slíbil euthanasii a levnou pracovní sílu z imigrace.
Navzdory Zemmourově slabšímu výsledku, vůdcové jeho strany Reconquête, která čítá neuvěřitelných 120 000 členů, říkají, že boj o Francii teprve začíná, elán hnutí výsledek neoslabil, hnutí postaví v příštích parlamentních volbách kandidáty ve všech obvodech s velkou šancí na dobrý výsledek. Po šesti měsících od založení je Reconquête nejsilnější stranou francouzské pravice, elán hnutí je nesený především velmi mladou členskou základnou.
Žádné komentáře:
Okomentovat