neděle 26. prosince 2021

wto eu m21

Proboha, Evropská unie...

Evropská unie zažalovala Rusko u světové obchodní organizace WTO o 290 miliard, o které měl tento povedený evropský Sojuz přijít záměnou evropskounijní  produkce za vlastní ruskou, a světe div se, v žalobě se viní Rusko, že ve státních zakázkách dává přednost vlastní produkci. Dojemná komedie evropskounijních hlupáků, v Česku k vrcholu vší trapnosti dokonce parlamentní zákon vyloučil nejlepšího adepta dostavby české atomovky Rosatom z účasti v soutěži.  Ukrajinského mediálního experta a politika Anatolie Šarii to vrcholně pobavilo, v Telegramu  napsal, že se nyní vyjevila cena, kterou Evropa zaplatila za sankce, která na Rusko v posledních letech uvrhla. "Zadusíme Rusko, dřív nebo později padne", tato slova západních politiků doprovázela neomalené a proti principům světového obchodu nasazované sankce. Velvyslankyně USA u WTO Catherine Tai ve středu řekla, že ruská záměna importního zboží za svoji vlastní produkci znamená ustoupení od norem WTO. Deset let nasazují USA sankce za sankcí, od motorů letadel, kompozitní materiály, USA Rusku vyhrožují useknutím od Swiftu, západ zablokuje prodej lodí Rusku krátce krátce před spuštěním v docích na vodu atd., neuplyne den, abychom nebyli bombardováni protiruskými sankcemi od Evropského parlamentu, amerického senátu atd. Zablokování spuštění Nord Stream 2 je každodenním tématem evropskounijních médií. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharovová prohlásila, že jestli někdo narušuje pravidla WTO, pak jsou to USA a Evropská unie.

       Rusku se v důsledku sankcí podařilo mobilizovat vlastní síly a odkrýt tvořivou kapacitu národa. Rusku se rychle podařil průlom v zemědělské produkci, v informatice, včera se např. objevila  v médiích zpráva o kvalitativním průlomu v leteckém průmyslu, zkušební let nového ruského dopravního letadla MS-21-300 s unikátním kompozitním křídlem vlastní výroby, je to ruská odpověď Airbusu A320 a Boeingu 737. Ve své kategorii je to nejprostornější letadlo na světě. Klíčovým specifikem letadla je křídlo z kompozitních materiálů, dík vysoké tuhosti a lehkosti materiálů se zvyšují letové parametry a ekonomické vlastnosti letadla. Z počátku se plánovalo, že kompozitní materiály se budou dovážet z USA, v roce 2018 zavedly USA sankce v domnění, že ruský letecký průmysl se zhroutí, v krátkém čase vědci Moskevské státní univerzity a Rosatomu, který do ČR nesmí, našli odpověď, letadlo je vybaveno ruskými turboventilátorovými motory páté generace. Letadlo bylo hotovo v roce 2019, americké sankce na dodávky kompozit o dva roky zabrzdily produkci letadla. Američané nechtěli připustit ruskou konkurenci jejich Boeingu 737 MAX, který  potkala v té době řada katastrof. Experti tvrdí, že Rusku se podařil kompozitními materiály průlom do daleké budoucnosti, za dva roky Rusové nejen vyvinuli kompozita, ale postavili v Uljanovsku fabriku, kde se kompozitní křídlo produkuje.
       V rádiu Sputnik komentoval americkou velvyslankyni u WTO ekonom Michail Beljajev: "Jak se říká když tě nepřítel vychvaluje, znamená to, že jsi udělal hloupost, zde naopak. Jsou k nám výhrady, znamená to, že naše ekonomika šlape dobře, upevňujeme naši ekonomiku, což se oponentům nelíbí, nedá se očekávat nic jiného. Co je nejvíc popuzuje, nasadí sankce a Rusko se adaptuje, pozvedne vlastní produkci na kvalitativně vyšší úrovni, efektivní a orientovanou do budoucnosti".
        Ruský senátor Ivan Abramov prohlásil, že Rusko by mělo proanalyzovat výhody, které má z členství ve WTO. Podle regulí organizace stát nesmí nasadit cla, aby zabránil levné, často dumpingové zahraniční produkci zničit výrobní odvětví. Ruský senátor uvedl, že pokud stát nemůže ovlivňovat dovoz a vývoz, vede to k tomu, že např. ceny dřeva a kovů v Rusku jsou stejné jako na světových trzích, což vzhledem k cenové úrovni v Rusku neprospívá ani lidem, ani státu, profitují pouze majitelé firem. Drahý kov v Rusku je absurditou, která blokuje vnitřní ekonomický rozvoj. WTO, kterou kontrolují USA a jejich spojenci též kritizuje ve výroční správě ruské tendence státního intervencionismu v ekonomice. Gigantické vytištění dolarů americkou cedulovou bankou, které se rozpustí po planetě, aby se zaplatily americké dluhy a obchodní deficity, státním intervencionismem nejsou? Ruská (čínská atd.) ekonomika se rozvíjí na jiných principech a jiné racionalitě než americká, na které je WTO postavená. Ukazuje se, že rozumný státní intervencionismus zemí jihovýchodní Asie je perspektivnější než americký globalismus.        

Žádné komentáře: