úterý 20. července 2021

afghánistan usa

Lež nebo skleróza

Afghánistán brzo padne do rukou Talibů a Česko spřažené s poraženou stranou ponese následky. Ve hře budou statisíce nebo i víc uprchlíků, bohužel byli jsme v táboře těch, kteří shazovali bomby a korumpovali Kábul, prohráli jsme a reparace se musí platit. Afghánští imigranti nemají dobrou pověst, Praha se má na co těšit. Po brutálním americkém odchodu ze země nastoupí imigrační vlna nebývalých rozměrů, která padne na Evropu. Afghánská vláda oficiálně požádala EU, aby nevracela afghánské žadatele o azyl, vláda specifikovala, že žádné Afghánce zpátky nebude přijímat. Každý rok žádá v Evropě o azyl kolem 40 000 Afghánců, kteří nežádají, nejsou registrovaní.  V televizních šotech vyznívali západní žoldnéři včetně českých, spíš komicky než hrdinně, vždycky dobře opevněni, nedal se zamaskovat jejich strach, když na opevněných vehiklech vyjížděli za město. Armáda atrapů na druhé straně neměla téměř nic, kromě jednoho, neměli strach. Evropa a USA mají všechno, ale o to víc strachu.

       Američané (i EU) nemohou jen tak lehce opustit zemi, kde svedli část populace a které hrozí to nejhorší. Pompeo loni dohodou s Taliby nastartoval nehoráznou podlost, kterou Bidenova administrativa pravděpodobně dovrší. Prezident USA Biden 9. července potvrdil dokončení záměru Trumpovy administrativy o stažení vojsk z Afghánistánu. Americká intervence začala v říjnu 2001, tenkrát jenom ti nejprozíravější na západě ji odmítali. Biden plánovaný odchod vojsk zdůvodňuje tvrzením: „Nepřišli jsme do Afghánistánu budovat stát..“. Podobně se tvářila i předchozí administrativa, ale jde o velkou lež. V roce 2001 byl Biden předsedou zahraničního výboru Senátu a spolupodílel se na intervenci. V roce 2002 byl nejvyšším americkým představitelem, který po záříjových atentátech 2001 oficiálně navštívil zemi, vyjádřil tenkrát podporu koalici Aliance severu, kterou organizačně a finančně podporovala CIA a posléze americké bombardéry a intervence pojistily její vítězství. Aliance v intencích USA budovala státní struktury,  Američané přímo organizovali a financovali národní konference, které vedly k ustavení dnešní podoby státu a potvrzení, jak se ukazuje, chatrné legitimity. Biden byl centrálním mužem tohoto procesu, pokud říká, že nepřišel budovat stát, pak lže.
          Severní koalice tenkrát měla zaujetí pro boj s Taliby a podporu severních afghánských kmenů, pokud by nevytěsnila Taliby, došlo by k dohodě, kterou by všichni respektovali a nastolila se v zemi mocenská rovnováha, jako tomu bylo vždycky v minulosti. Američané vulgárním typem pomoci a vnucením svého stylu života konzervativní islámské zemi, vyhrotili konflikt a znemožnili vnitřní dohovor, proměnili zemi v drogové eldorádo. Vojáci centrální vlády nemají chuť bojovat, přiblížili se západním hodnotám. Drogy jsou ekonomickým artiklem číslo jedna, předpokládá se, že v generalizovaném chaosu, který se začíná rýsovat, si vojenští pohlaváři rozdělí území a do doby než uprchnou ze země se obohatí rozprodejem amerických a evropských zbraní, kterých v zemi cirkuluje gigantické množství.

Žádné komentáře: