úterý 4. května 2021

kabul valka

 Prohráli (jsme) válku

Předevčírem zabil teroristický útok v Kábulu víc než 30 lidí, v Afghánistánu se potvrzuje stará  pravda, že USA neumí válčit, ve světových válkách museli mít obrovskou materiální převahu v technice a lidech, aby uspěly a to na rozdíl od dnešní doby byli američtí vojáci udatní a stateční. USA prohrály válku v Afghánistánu a my s nimi, kdo zaplatí reparace a v jaké formě se ještě neví, miliony Afghánců si v každém případě budou nárokovat azyl v Evropě a tentokrát po právu. Taliban nebo nějaká jeho mírnější odrůda převezme vládu v zemi, západní principy se zde neujaly. Při všech hrůzných představách spojených s Taliby si musíme přiznat, že hrdému  afghánskému národu nepřejeme demokratickou perverzi žvanění a demagogie typu adámková-čt-fiala nebo nedejbože genderovou revoluci už od páté třídy.

       Američané zahájili válku proti Talibům z důvodu podezření, že organizační nitky leteckých útoků v NewYorku v roce 2001 mají počátek právě v Afghánistánu. Štáb Al Kaidy se nacházel v pohraniční oblasti mezi Afghánistánem a Pákistánem, bin Ladin měl sídlo v Pákistánu, kde ho Američané po letech dostihli a zabili. Logistika teroru Al Kaidy šla přes Pákistán, Afghánistán byl do té míry izolovanou zemí, že prakticky by to nebylo možné. Když se Američané potřebovali pomstít, bylo by logické vyhlásit válku Pákistánu, zde by ovšem narazili, museli by vést válku se vším všudy, museli by svoje mužstvo vystavovat pákistánským kulkám, popř. i atomovým zbraním. Místo toho jsme svědky dvacetileté války zbabělého po zuby vyzbrojeného giganta proti puškám Talibů, když výjimečně kulka dostihne žoldnéře z NATO, západní mainstreamová média spustí litanii nářků, mrtvý žoldnéř vstoupí in memoriam do národního pantheonu příslušné země, ovšem kolik Talibů a lidí kolem nich zabily super zbraně NATO se nikdy nikdo nedoví.
       Blinken oznámil, že Američané do podzimu opustí Afghánistán, nazval to koordinovaným a organizovaným krokem, Němcům u Stalingradu pro tento typ rétoriky chyběly dobré ústupové vehikly. Koordinovaný ústup americké armády ze Saigonu byl velmi zábavný, američtí vojáci v některých případech viseli i na lanových žebřících pod helikoptérami. Tajemník ruské bezpečnostní rady Patrušev prohlásil na zasedání bezpečnostního výboru zemí ODKB v Dušanbe, že americké opuštění Afghánistánu je obyčejným útěkem, prohráli válku a nechali rozvrácenou zemi svému osudu. Podle Patruševa se měl stát Afghánistán základnou šíření amerického vlivu v regionu. Pro oprášení paměti, Američané svého času vytvořili Taliby, aby bojovali s prosovětskou afghánskou vládou. Američané nezanechají jenom rozvrácenou zemi a velké nebezpečí pro Afghánce, ale vytvořili výbušnou situaci v celém regionu. Americké šíření jejich typu demokracie, která má v jádru vulgární konzum a ignorantskou hegemonii vůči jiným, málokdy najde odezvu, celou střední a jižní Ameriku formují bezúspěšně už dvě stě let, Afghánci, Iráčané atd. přímo pohrdají tímto typem demokracie, mimo pár východoevropských zemí satelitní typ demokracie nikde moc neuspěl. Patrušev v Dušanbe ironicky novinářům připomněl, jak se měnily americké výklady jejich přítomnosti v zemi: „Vzpomeňme na americká zadání, hlavním bylo zničení teroristů, v tom počítali i s těmi teroristickými skupinami, které sami vytvořili. Afghánistán je po jejich vojenských operacích na prvním místě na seznamu zemí nejvíc zasažených terorem. Jenom ze tři měsíce letošního roku mu zde padly za oběť 3.5 tisíce lidí. Bojovníci teroru se neohraničují na Afghánistán, ale jsou vrcholně nebezpeční i okolním zemím. Nejde jen o teror, Američané a země NATO docílili toho, že v Afghánistánu je boom produkce narkotik. Od roku 2001, kdy začala operace "Trvalá svoboda“ se produkce heroinu víc než zdesetinásobila. Afghánistán produkuje 80% světových opiátů. Operace „Rozhodující podpora“, kterou NATO zahájilo v roce 2015 a která měla vést ke kvalitativnímu vylepšení a přípravě afghánských silových struktur, neuspěla na celé čáře. Afghánské silové složky nejsou dobře připraveny a nemají kapacitu čelit náporu Talibů, každodenně nesou velké ztráty, roste dezerce.“ Američané a jejich spojenci v NATO připravily zemi nezáviděníhodnou budoucnost. Americkou taktikou v této fázi je zametení stop a svést zodpovědnost na někoho jiného, např. koncem minulého roku tvrdili Bidenovci, že Rusko platilo Talibům za každého zabitého Američana.

Žádné komentáře: