neděle 14. dubna 2019

nemecko brexit

Vymklo se

Nejspíš se cirkus kolem Brexitu  vymknul z rukou i samotným Němcům. Přenechali výstupní jednání bruselské komisi a zrodila se katastrofa. Přitroublí z Bruselu statovali v dvouročním tyátru z kterého přes den reportovaly mainstream mediální trouby typu ČT. V německém zájmu není nenávistná a ekonomicky padlá Velká Británie. V německých kvalitnějších médiích cirkulují více nebo méně otevřené kritiky bruselských postupů. Před půldruhým rokem  tehdejší vícekancléř Sigmar Gabriel varoval před pochybnou strategií EU při vyjednávání s Brity, „EU riskuje, že skončí v izolaci, měla by dělat všechno proto, aby se udržely úzké vztahy se Spojeným královstvím, s jeho armádou, bezpečností a finanční potencí“.
      Evropskounijní kašpaři aplikovali všechno jiné než Gabrielovy rady, česká televize jim poskytovala advokátní služby zadarmo.
    V podobném duchu i českým prezidentem omedailovaný exkomisař Verheugen: „Brusel nás naučil jak nejednat se státem, který chce vystoupit z EU. Problémem není Británie. Problematická je část Evropské unie. EU neztratila jeden členský stát, ale ztratila ekvivalent 20 členských států. Máme tedy přece zájem na udržení co nejužší aliance“. Podle Verheugena byla obrovskou chybou snaha zablokovat Velkou Británii v legálním orbitu Evropského soudu. Británii se měla nabídnout nějaká forma spolurozhodování o obchodní politice.“
      Evropskounijní kašpaři posedlí pochybnou ideologií dělali všechno možné, aby z Británie udělali evropského nepřítele. Vzdálit Británii co nejvíc od kontinentu, přinutit ji hledat jiné geostrategické spojence. To ovšem zdaleka neodpovídá německým ekonomickým zájmům (a ani českým), Brexit má pravděpodobně částečný podíl na zpomalení německé ekonomiky, další šoková terapie Brexitu bez dohody by mohla mít podstatně hlubší důsledky pro německý průmysl, důsledky finančního šoku na celou Evropu se nedají předvídat. Evropským politrukům evidentně vůbec nejde o ekonomické důsledky jejich politiky aplikované ideologie.
      Ředitel mnichovského ekonomického ústavu IFO, Clement Fuest, kritizoval bruselské přístupy k vyjednávání s Brity: „Jako by Británie byla Turecko, jejich (EU) infantilní jednání je velmi nebezpečné.“  Profesor Fuest řekl, že EU by měla nabídnout Británii nějaký typ celní unie. Společná instituce, kde by Británie měla suverénní status s možností unilaterálního výstupu. „Tvrdý Brexit v situaci, kdy nastoupila ekonomická recese je extrémně nebezpečný. Musíme překonat rozdíly mezi EU a Británií. Bude to mít desetileté dopady na celou Evropu“.  
      Gabriel Felbermayr, ředitel kielského institutu světové ekonomie: „Strategie EU  při vyjednání o Brexitu vykolejila. Musí se začít od nuly, musí se nabídnou Británii paritní báze, tlačit Británii do jakési polohy kolonie nemá budoucnost.“
    Profesor  Marcel Fratzscher z berlínského ekonomického institutu (DIW) řekl, že přiložit Británii pistoli k čelu je stupidní a bude to mít katastrofické důsledky. Podle profesora je počínání britského parlamentu zcela oprávněné, „Žádný suverénní stát nemůže akceptovat něco takového, Evropa riskuje, že si sama přivodí katastrofu, která potrvá desetiletí.“     

Žádné komentáře: