sobota 17. února 2018

export psenice rusko

Exportuje nejvíc

Podle Bloomberga, Rusko je největším exportérem pšenice a exportuje ji víc než jakákoliv země za poslední čtvrtstoletí. Když si vzpomeneme na problémy sovětských časů se zemědělstvím, je to obdivuhodný posun. A nezanedbatelný úspěch Putinovy politiky. Agrární export přináší Rusku víc než export zbraní. Ruské centrum vytvořilo příznivé investiční klima do agrárního sektoru a motivovalo lidi pro práci v zemědělství. Rusko velmi rychle předběhlo tradiční velké exportéry obilí USA a Kanadu. V 2016-17 prodalo Rusko na světových trzích 35.5 milionů tun obilí, z toho 27.1 milionu pšenice. 
    Díky příznivému počasí předstihla úroda v loňském roce všechna očekávání. Rekordní úroda a slabý rubl podpořily konkurenceschopnost ruského obilí. Obvykle v minulosti docházelo k velkým ztrátám při uskladnění a v transportu, zdá se, že ruští zemědělci se vypořádali i s tímto problémem a problémem nabyla ani kapacita přístavů. Příznivé počasí přálo i prodloužení navigační doby v přístavech. Letošní ruský export obilí se odhaduje  na 45-47 milionů. Rusko loni sklidilo 134 milionů tun obilí. Export obilí v roce 2017 přinesl zemi $20 miliard. Impozantní posuv, před deseti lety činil celý ruský agrární export $5 miliard.
    Nezvedl se pouze export zrna, ale i másla, cukru, masa. Podstatným faktorem potencování agrární produkce je nárůst zemědělských ploch. V roce 2017 celková osetá plocha překročila 80 milionů hektarů.       

Žádné komentáře: