neděle 4. února 2018

dandy sevres balzac

Stačí vesta pod sako

Dandy - melancholie, elegance atd., podstatu mrtvého fenoménu odhaluje Frederic Rouvillois v incorrect.org. Má se za to, že plytká konzumní doba tuto singularitu vygumovala. Jak v sociálních vazbách, tak v oblečení. Byron, Lermontov, Wilde jsou nenávratně pohřbeni?  Tom Wolfe je poslední v řadě? Vesta byla jejich silnou zbraní.  
     Bez pochyb je linka 63 nejvíc šik v Paříži, v Sèvres-Babylone vidím nastupovat pána již jistého věku, elegantně oděn, v tmavším obleku s mechově zelenou tvídovou vestou. Když jsem nenápadně, ale detailně studoval nově příchozího v autobusu, napadlo mě, že víc než cokoliv jiného, i ve veřejném transportu, je vesta symbolem dandyho,  Elegantní muž měl v sobě nádech nezbytné melancholie, vesta pod sakem dotvrzovala nešťastnou identitu. Času prchajícího a ztraceného. Toho času, kdy všichni nebo téměř všichni, ji nosili a považovala se za část spodního oblečení. Jít do ulic, pak v rukavicích, s kravatou a vestou, zdůrazňoval to i Balzac v článcích o životním stylu.
     Všechno se mění, vesta, stejně jako rukavice, klobouk i kravata, jsou dnes zapomenuty, poraženy vlnou cool, tsunami sportovního a komfortní. Kategorický imperativ pohodlí za každou cenu, domníváme se, že ke štěstí a modernímu stylu nezbytně patří odkopnutí všeho minulého. Ze stejného důvodu musí zmizet vykání a tradiční známky zdvořilosti, jako v módním Silicon Valley, kde mladí miliardáři v teniskách, s nezbytným šklebem, což má být smích, všem tykají a křestním jménem zavolají zaměstnance čtyřicátníka, kterého chtějí vyhodit.  
    Vesta je standartou svobody, všichni rychle pochopí, co máte na těle, a že nemáte chuť se roztavit v mase kolem vás. Vesta se podobá korzetu, říkají pomlouvační. Ve skutečnosti, vesta, stejně jako vykání a další civilizační kódy, vytvářely distanci, stanovovaly limitu a identifikační znaky. O tom všem se dneska nechce mluvit. Ale dandysmus  není jen melancholie. Je především aspirací na singularitu, která by měla být vymazána ze sociálních vazeb, stejně jako z oblečení. A v tomto schematu je vesta pod sakem zbraní první kategorie.
    Popravdě řečeno, není pouze tím: halila mužská torza od vlády Ludvíka XV. až do doby Georgese Pompidua, byla též praktickou částí oděvu, teplou v zimě, chladivou v létě, a skrývala pro mužskou existenci řadu nepostradatelných maličkostí, tabatěrku, dýmku, zapalovač, mince atd. Vesta vždycky byla a tím dřív dnes, kdy zmizel třídílný oblek, prostředkem k odlišení. Vzdálit se od stáda, jako romantici (Théophile Gautiere) v červené vestě na premiéře Hernaniho, jako Barbey d’Aurevilly s vestou v lila prošívané zlatem, jako falstaffián Gareth ve Čtyřech svatbách a jednom pohřbu (1994).
   Když elegantní muž s vestou vystupoval z autobusu, všiml jsem si, že její poslední knoflík není zapnutý, tak jak je pravidlem od časů, kdy princ z Walesu uvedl její používání koncem 18. století. Jste buď vždy elegantní nebo nikdy. 
    Vesta je standartou svobody, ukazuje ostatním jejich meze, obzvlášť ve veřejné dopravě.     


Žádné komentáře: