Zmatená doba
Místopředseda srbské vlády Vulin, který je v srbském mocenském centru lídrem antizápadního směru, prohlásil, že Západ se zřekl demokratického modelu, není to už moc objevné, ale z úst tak vlivné osobnosti to má váhu. Podle Vulina francouzští voliči dali vědět, že chtějí vidět u moci ty, které establishment nazývá krajní levicí. Srbský lídr ne moc pozorně četl noviny, voliči dali rekordně a masově vědět, že chtějí vidět vládu krajní pravice Marine Le Penové, až mainstreamový filtr nebo volební podvod v druhém kole to transferoval na levici. Nicméně lídrova pochyba proč vůbec chodit volit, když se některým stranám zakazuje vládnout, je správná. Vulin mluví o identické situaci v Německu, kde se otevřeně říká, že pravicová AfD za žádnou cenu nemůže přijít k moci. Proč ty lidi nezavřít a stranu nezakázat, stejně jsou druhořadí, protože se jim upírá základní demokratické právo. Nebo běloruský, ruský, čínský, indický byznysmen může mít všechny peníze světa, ale v Evropě si nesmí koupit fabriku. Není povoleno. Najednou peníze přestaly být neutrální a mají barvu. Kolik běloruských médií lze vidět v Evropě? Pouze v Srbsku najdete ruské a běloruské noviny, nikde jinde. Kam se poděla svoboda informování?
Ve Figaru téma zobecňuje článek velmi plodného novináře a sociologa Mathieu Bock-Côté, který je svými analýzami téměř každodenně doma jak v Paříži, tak v Montrealu, ve Figaru je představitelem konzervativního žurnalistického proudu. I když žádný podvod není patrný, rumunský ústavní soud anuloval prezidentské volby, rumunské tajné služby tvrdí, že Rusko pomocí TikToku volby manipulovalo. V tomto duchu 17. prosince zahájila unijní Komise proti TikToku vyšetřování. Leyenová to uvítala a v celém západním mainstreamu se rychle uchytila verze zdravého anulování voleb. V měřítku poslední dekády to není žádné překvapení. Nečekané vítězství Brexitu v 2016 vyvedlo z míry evropskou nomenklaturu, chtěla v tom vidět manipulaci ze strany Cambridge Analytica, podobně jako tehdejší Trumpovo vítězství.
V mainstramu se začaly objevovat příběhy: lidé hlasují špatně, protože jsou zvenčí manipulováni a jsou špatně informováni. Je samozřejmě snazší zvrátit volby v Karpatech než na březích Potomacu. Z tohoto pohledu má zrušení voleb v Rumunsku velkou zkušební hodnotu. Leyenová v 2024 v Davosu prohlásila, že dezinformace jsou nebezpečím číslo jedna naší doby, ovšem rychle jsme pochopili, že oligarchie nazývá dezinformacemi jakékoliv informace o současných událostech, které protiřečí velké globalistické interpretaci. Interpretace, která odporuje dominantní ideologii bude považována za dezinformaci a šíření nenávisti. Argument ke zrušení rumunských voleb se podobá argumentu použitému k delegitimizaci nedávného Trumpova vítězství, ke kterému přispěla úderná síla X a roli, kterou zde sehrál Elon Musk. Z tohoto pohledu je snazší zrušit volby v Rumunsku než v USA, Rumunsko se pod unijním vedení proměnilo v laboratoř postdemokratického vládnutí.
Všude na Západě jsme svědky radikalizace manipulačních technik k ovládnutí volebních mechanismů. Srovnání EU a SSSR je extrémně aktuální. Jako v časech platnosti Brežněvovy teze o omezené autonomii v perimetru ideologické doktríny, která se dnes zužuje (multikulturalismus, imigrace, neofeminismus, diktát soudců) a která o sobě tvrdí, že je právním státem. Nicméně přiznejme si naši zmatenost, jinde by takové manévry byly prezentovány jako státní převrat, v Evropské unii se v tom chce vidět záchrana demokracie.
Žádné komentáře:
Okomentovat