středa 22. května 2024

krah

Mainstreamový parvenu

Vedení německé opozice AfD včera odpoledne svolalo krizové zasedání a jednalo celou noc a pokračuje dál, jak najít  rozumné řešení, které by stranu co nejméně poškodilo. Lídr jejich kandidátky do evropských voleb Maximilian Krah poskytl interview italské La Republika a mainstream celé Evropy jásá nad tématem, které může ovlivnit volební výsledek a povolební parlamentní vyjednávání. Maximilian Krah prohlásil v interview mainstreamovému italskému listu, že ne každý, kdo nosil uniformu SS byl zločincem, jako příklad uvedl mladého Gunthera Grasse. Koncem války mělo SS kolem milionů příslušníků a nacistický režim do těchto jednotek zařazoval i šestnáctileté, např. automaticky tam vstupovali maďarští Němci, aby se vyhnuli povinnosti v maďarské armádě, kde jim hrozila rychlá smrt. Nicméně SS likvidovalo varšavské ghetto, páchalo hrůzné zločiny v Rusku, v Srbsku aj., otvírat dogma o zločinném SS po tolika letech po válce není případné a pro německého politika to znamená jistou sebevraždu. Jsou momenty, kdy by člověk neměl říkat jednoduše nic a politik obzvlášť. AfD je v centru útoků vládnoucího režimu, stranu pronásledují noviny, tajné služby a politik řekne takový nesmysl, Thomas Mann napsal, že po nacismu nemá žádný německý politik právo v zahraničí někomu udílet jakékoliv politické lekce, a Krah si dovolí úvahy o SS.

       Vedení AfD čelí velkému problému, dva měsíce před volbami nelze nikoho vyškrtnou  z kandidátky, dnes před polednem se objevila zpráva o kompromisním řešení. Maximilian Krah opustil vedení strany a zrušil všechna předvolební vystoupení, politik prohlásil, že jeho věta byla vytržena ze souvislostí. Krah je velmi inteligentním charismatickým politikem, pár dní před vypuknutím aféry prohlásil v youtube programu nezávislého žurnalisty Helmutha Reinhardta, že politiky AfD pronásledují difamace nebezpečného politického hráče, kterým je konglomerát médií a tajných služeb, jejich silou je protizákonnost. Např. mainstreamová hlásná trouba nejhoršího druhu Süddeutsche Zeitung klidně cituje z jeho patnáct let starých účetních dokladů, kdy působil v byznysu a které má k dispozici jen specializovaná firma. Na novinářovu otázku, co soudí o ukrajinském konfliktu, odpověděl, že názory musí vycházet z historického faktu, který platí staletí, je přece jasné, že Ukrajina nemůže být součástí Rusku nepřátelského tábora,  možná je jenom ukrajinská neutralita, jinak nic jiného.       
         Krahův výrok o SS připraví AfD o pár procent hlasů, ale nejen to, v bloku evropských identických stran se objevil další velký problém, Bardella a le Penová včera oznámili, že jejich poslanci nebudou v Evropském parlamentu sdílet s AfD jednu frakci (ID), dnes ráno se k nim přidal i Salvini a Lega, je pravděpodobné, že AfD bude vyloučena z frakce a zůstane v parlamentu izolována a německý režim dostane silný argument proti existenci AfD.
          Mezi dvěma hlavními evropskými populistickými stranami AfD a RN se od konce minulého roku objevují třecí plochy. Po prosincovém setkání v Postupimi, kde hlava rakouského identického hnutí Martin Sellner přednášel o odsunu imigrantů a kterého se účastnilo i pár poslanců AfD, le Penová AfD silně kritizovala, přitom vedení AfD odmítlo Sellnerovy teze o odsunu imigrantů a imigrační politika AfD je liberálnější než RN. Le Penová neustoupila od své kritiky AfD ani po únorovém setkání s vůdkyní AfD Alicí Weidelovou. Weidelová se setkala s le Penovou i Bardellou, jednání komentovala slovy, že obě strany mají podobný program a budou pokračovat ve spolupráci. Le Penová a Bardella byli ovšem taktičtější, po setkání s Weidelovou neřekli nic, protože nevěděli, co bude pro jejich image výhodnější.
            Le Penová včera prohlásila, že RN a AfD dělí tak hluboké názorové rozdíly, že obě strany nemohou sdílet společnou frakci v EP, konkrétní názorové rozdíly neuvedla. Vedení RN dlouhodobě zastává názor, že spolupráce s AfD by mohla na stranu vrhnout špatné světlo a zvrátit celkem zdárně probíhající proces smíření s mainstreamem. Le Penová a Bardella zapomněli, že zakladatel jejich strany byl spoustakrát pokutován za negacionistické výroky o koncentrácích a spousta členů strany v tom nemá dodneška moc jasno.  
          Francouzský mainstream několik dní avízuje čtvrteční televizní debatu mezi předsedou vlády Attalem a vůdcem RN Bardellou, oba mají být velmi talentovanými mladými politiky a dokonce se několik let dobře znají. Ve chvíli, kdy se před RN otvírají mainstreamová lákadla moci, je spolupráce s mainstreamovým parvenu AfD málo žádaná, jsou to chudáci, kteří nejdou s dobou a setrvávají na svém.

Žádné komentáře: