pátek 29. března 2024

winds of change

Marine le Penová kontra Meloni

Minulou sobotu si pozval vůdce Legy Matteo Salvini na velké shromáždění "Winds of Change" do Říma, které zahájilo předvolební kampaň Legy do EP,  četné poslance parlamentní frakce Identita a demokracie. Přijel lídr rakouských svobodných Vilimski, v portugalských volbách velmi úspěšný André Ventura, americký prezidentský kandidát Vivek Ramaswamy atd. Hvězdou politického víkendu v Římě byla Marine le Penová (MLP), její straně RN dávají prognózy 30% hlasů, je možné, že RN v EP předstihne poslaneckou skupinu CDU-CSU a stane se nejsilnějších národní poslaneckou skupinou. Marine le Penová v průzkumech figuruje jako nejpravděpodobnější příští francouzský prezident a RN vítěz parlamentních voleb. V dnešní Evropě hraje Marine le Penovou velkou roli, jsou s ní spojeny naděje na vysvobození Evropy z unijního jařma.

                 MLP se v politice pohybuje třicet let, z nadějné političky vyrostla do podoby politického giganta, což je v Evropě velmi ojedinělé. Na  videu prezentovaném na římském shromáždění požádala MLP italskou ministerskou předsedkyni Meloni, aby vysvětlila svou podporu nového zvolení Leyenové: "Drazí italští přátelé, demokracie neznamená jenom vhození hlasovacího lístku do plastikové urny;  znamená přesně vědět, jak budete jednat a jak rozhodli ti, kteří pro vás volili. Mám jednu důležitou otázku k italské ministerské předsedkyni: Giorgio, známe se už řadu let, paní předsedkyně vlády, podpoříte nebo nepodpoříte druhý mandát von der Leyenové? Zdá se mi, že ano, a tím ještě víc prohloubíte politiku, která tak ničí a tíží evropské národy. Italskému lidu dlužíte odpověď."
          Římskou manifestaci uzavřel Salvini, Italové, kteří budou hlasovat pro Legu, nebudou hlasovat pro druhý mandát Leyenové a jejího vládnutí, tento tým v Bruselu udělal tolik závažných chyb, že to nemohou být ti samí lidé, kteří tyto chyby budou korigovat. Salvini prohlásil, že už bylo dost lidí, kteří mluví o raketách a válce, evropský hlas musí být mandátem pokroku a míru. Musíme si vzít zpátky Evropu, která je naším domovem. Podle Salviniho Macron svými válečnými proklamacemi je velkým nebezpečím i pro Itálii a celý kontinent, nechceme jít do třetí světové války. Macron neguje samotnou podstatu Evropy, nemluvím o evropskounijní marmeládě v níž plavou mocní a bankéři, řekl Salvini.  Evropské volby rozhodnou mezi Macronovou Evropou ve válce a Evropou míru Marine le Penové.
                Meloni přes všechny minulé sliby o opozici k politice bruselského centra, se ukazuje velmi blízká stylu a politice Leyenové:  pro válku a destrukci na Ukrajině, zelenou hrůzu atd. Unijní rovina vládnutí je antidemokratická nejen ideologicky, ale i technicky, v převodních machinacích např. pro Leyenovou před pěti lety hlasovala i polská PiS. Průzkumy věští velké posílení poslanecké frakce Identita a Demokracie, ale i konzervativní ECR, kde na vedení aspiruje  Meloni. Průzkumy však nedávají moc velkou pravděpodobnost možnosti, že se dočkáme konce vládnutí koalice lidovců a socialistů.  
             Poselství MLP, které se považuje za podporu Salviniho straně Lega, vyvolalo  velkou nevoli v táboře Meloni. Meloni prohlásila: "Jsme ve volební kampani, ale dělit nás, je největší dar levici. Mojí strategií je většina v Evropě pro centristickou pravici." Na otázku zdali podpoří Leyenovou odpověděla, že toto téma ji nevzrušuje, očekávám hlasy od Italů a pak rozhodnu, co udělám. Von der Leyenová nebo někdo jiný není otázkou, otázkou je jakou Evropu budeme budovat." MLP vyrostla v politického giganta, z Meloni se stala politická trpaslice. O příští Evropě může rozhodnout jenom intuice evropského lidu a úlohou politiků je tuto vizi realizovat, opačný postup, jak ho definuje Meloni, je fašistickým znásilněním politiky. Zvolená průměrná politička, která se dostala nahoru dík úspěšné politické machinaci na úkor Salviniho, nemá atributy velkého státníka jako MLP, obrysy Evropy podle jejích představ jsou jasné, ještě bigotnější pokračování amerického protektorátu nad Evropou a válka až do konce.    

Žádné komentáře: