úterý 20. února 2024

beltonova washingtonpost

Není k zastavení

Catherine Beltonová v politické analýze ve Washington Post píše, že Putin není k zastavení. Je zajímavé do jaké polohy komtura se v americké společnosti Putin propracoval a do jakého stupně americké mainstreamové analýzy minimálně koincidují s  realitou. Beltonová má v novinách řadu analýz typu: Putin blokuje reformu Rady bezpečnosti, totiž Rusko (a každý rozumný) nevidí důvod proč rozšířit RB o Německo a Japonsko, které nejsou nic jiného než americkými hlásnými troubami, jak by zrovna tato reforma pomohla světu? Beltonová si není schopna vůbec představit, že Putin není vrahem Navalného, být vrahem ovšem není v mainstreamových analýzách nic tak závažného, je to pouze víc nebo méně silný argument proti nepříteli. Znalkyně Ruska a Ukrajiny nepochopila, že kdyby tato možnost byla reálná, Putin by nenávratně ztratil u národa kredit, i když by se třeba nedemonstrovalo, Rusové jsou tak duchovně a emočně stavěni. A Putin celou svou politickou kariérou se snaží dokázat, že si zaslouží kredit národa.

            V analýze Beltonová  píše, že Putin v pátek zářil uspokojením z technologického pokroku, který pozoroval v čeljabinské strojírenské fabrice. Když jedna mladá zaměstnankyně vyjádřila prezidentovi svůj obdiv, odpověděl jí: "Kupředu! Úspěch! K novým hranicím!" Podle Beltonové, Navalný mrtev, ukrajinské síly ustupují měsíc před ruskými volbami a Kongres pořád blokuje pomoc Ukrajině. Už před čeljabinskou cestou  se Putin po interview s Tucker Carlsonem dostal do vyšších obrátek. Putin dnes nemá konkurenci, je "solus rex" a nikdo nezastaví jeho triumf, cituje Beltonová Andreje Kolesnikova z Carnegiova centra v Moskvě. Píše, že zabitím Navalného to Putin možná přehnal, poukazuje na Navalného image u části ruské elity a na možnost, že se z něj stane mučedník, stejně jako na riziko, že Západ proti Rusku ještě přitvrdí. Tatiana Stanovaja, zakladatelka Ruské politiky v Paříži se domnívá, že Putin úplně skoncujje se zbytky ruské opozice veden strachem z toho, že Západ využije Navalného smrti k potencování nepokojů v Rusku. V Putinových očích je riziko západní interference do ruských záležitostí velmi vysoké. Beltonová se realisticky domnívá, že ruská prozápadní opozice nemá sílu na vystoupení. V lednu vydal Navalný výzvu k protestům během prezidentských voleb, na znamení protestu proti Putinovi se měli voliči shromáždit přesně v poledne ve volebních místnostech.
         Jen velmi málo lidí se v Moskvě odhodlalo položit květiny k uctění Navalného památky, svědčí to o transformaci, kterou Rusko od jara 2022 prodělalo. Ruský opoziční politik žijící v Paříři Gennady Gudkov to přičítá strachu z možných represí. Uliční protesty mají podle  politika smysl pouze když vyrukují miliony lidí. Někteří exiloví ruští politici se domnívají, že Navalného smrt může ještě vyvolat masové protesty, režim bude mít velké problémy s Navalného politickým dědictvím. Opoziční politici a podle Beltonové i část moskevské byznys elity, volají po tvrdším přístupu k Putinovi a doufají, že po Navalného smrti přestane republikánská strana blokovat pomoc Ukrajině. Podle Gudkova Putin není člověkem, je to hrozba civilizaci a bez Putinova pádu nebude svět v klidu.  
         Americký tvrdě technokratický přístup má svou objektivitu a oprávnění, systém je dostatečně silný, aby se musel zajímat mravními a duchovními předpoklady své existence, zdá se, že o vlastních předpokladech už nic neví. Techokratická kasta věří, že řešení spočívá jen v optimálnéjších variantách technických možností řešení. Ruský systém je slabší a nutně musí hledat a neustále obnovovat jiné zdroje a opory řešení, musí čerpat v historických a duchovní předpokladech, a to mu dává sílu, o které americká strana už nic neví.  Známy moskevský advokát a publicista  Agranovskij v Svobodnaja pressa píše, že Rusko po rozpadu SSSR dalo všechno Západu, jen aby se mu zalíbilo a dnes za to těžce pyká. Západ vidí slabé Rusko a je přesvědčen, že je lze zničit, ale k tomu nikdy nedojde, Rusko zdědilo po SSSR obrovský potenciál, vědeckotechnický, surovinový, průmyslový a velké vojenské dědictví. Rusko je možné zničit jenom zevnitř, tuší to i Beltonová.         

Žádné komentáře: