úterý 12. prosince 2023

ukrajina usa euvasal

Válčit palicemi

Po rozpadu SSSR dělali Američané všechno možné, aby zabránili normálním vztahům mezi Ruskem a západní Evropou, byly to americké hrozby, které vyprovokovaly ukrajinskou válku, píše ve francouzské Polemia historik Eric Delcroix. Záležitost je ještě závažnější, protože nukleární válka může vypuknout snadněji než myslíme. Je paradoxní, že Evropané, kterým byly určeny americké provokace proti Rusku, se kolem USA houfovali jako  patologicky podlézaví vazalové. Dnešní lokajský Evropan už nemá srdce středověkých hrdých pánů. Bez ohledu na vlastní zájmy, Evropany fascinují slova amerického prezidenta, ať říká cokoliv. Rusové zjara 2022 podcenili touhu svých ukrajinských bratranců po nezávislosti a neodhadli jejich vůli k rezistenci, a následoval vojenský neúspěch. Rusové se revanšovali letošní ukrajinskou ofenzívou. Historie 20. století ukazuje, že anglosaské války jsou kruté a bez slitování. Až do hořkého konce jedné strany, druhou stranu považují Anglosasové za sbírku zločinců, kteří se musí zabít (viz Husajn, Bishop, Kaddáfí, bin Ládin atd.) Od Westfálského míru Evropa tyto surovosti nepraktikovala, ani perfidní Anglie si netroufala zabít Napoleona. Měli bychom být opatrní vůči zarputilým fanatikům, kteří nikdy pušku nedrželi, jako je Zelenský. Když jsou síly v rovnováze, zastavit válku je otázkou realismu a ne boje. Bez rezervy, kterou mohla vyvolat Putinova nostalgie po sovětské epoše, je na Evropanech, aby prosadili realistické a humánní řešení.

          Clemente Ultimo v magazínu Destra komentuje válku na Ukrajině:  Rusko útočí a vyhrává. I podle filo-ukrajinských think-tanků přešla iniciativa do ruských rukou. Začalo to sektorem u Robotina, kde Ukrajinci zjara nejvíc postoupili, dnes se potvrzuje, že se Rusové zmocnili ukrajinského opevnění jižně od města. U Bachmutu  postoupili na západě, zmocnili se zákopů severně od Chromova, přinutili Ukrajince, aby se stáhli za silnici Bachmut-Jasiv Jar. Pevnost Marinka mají Rusové téměř v rukách a Avdejevka, pravděpodobně nejvíc opevněné město na Donbase, je téměř v obklíčení.
       Gianandrea Gaiani se ve velmi dobrých katolických novinách Bussola Quotidiana domnívá, že Ukrajina je před porážkou, podle žurnalisty to znamená i velkou západní prohru. Ruský president se velkolepě vrátil na mezinárodní scénu a potvrdil těsné kontakty s arabským světem. Rusko a Čína mohou po ukončení války v Gaze hrát prominentní roli v nastolení trvalého míru v oblasti, Západ může zůstat mimo hru. Válka na Ukrajině vedla k ustavení skutečné aliance Rusko-Írán a čínské zprostředkování normalizovalo vztahy arabských monarchií s Íránem. Vytvořilo se ideální schema, které marginalizovalo západní roli. O Ukrajině italská média přestala mluvit, protože zprávy nejsou pro ukrajinskou stranu moc dobré.
         Dva roky Italy bombardovali politici a média směšnou ukrajinskou-EU-atlantickou  propagandou a dnes mají problém vyměnit svá fake-news za realitu a fakta. Západní sankce měly za pár týdnů zničit ruskou ekonomiku, tvrdilo se, že Rusům dojdou rakety a munice a budou válčit palicemi. Západní odborníci (včetně Leyenové) tvrdili, že Rusové na Ukrajině vykrádají čipy z elektrospotřebičů, aby je montovali do raket, a podobné perly. Realita je úplně jiná. neúspěch ofenzívy stál Ukrajinu 100 tisíc mrtvých a raněných a demoralizoval ukrajinskou armádu.
        Zelenského spolupracovníci otevřeně mluví o dohodě mezi Ruskem a Ukrajinou, kterou v březnu 2022 zprostředkovalo Turecko, ale kterou Británie a USA sabotovaly a přinutily Ukrajinu pokračovat ve válce, která podle jejich záměrů měla Rusko vyčerpat. Ovšem na rozdíl od evropské ekonomiky, která je v recesi, Rusko podle MMF letos poroste o 2,2%. V USA si připravují terén, jak Ukrajinu hodit přes palubu. V listopadu se v Newsweeku objevil komentář, že Ukrajinu nelze považovat za demokratickou  zemi, protože Zelenský zakázal opoziční politické strany, uzavřel TV a zakázal některé časopisy a žurnalisty nechal uvěznit. Ovšem v Newsweeku opominuli, že toto všechno udělal už zjara 2022. Newsweek a další média změnily tón,  blíží se volby a bude taktičtější se od ukrajinského konfliktu distancovat. Možnou ukrajinskou porážku anticipoval německý Die Welt, kde před pár dny vyšel článek "Kyjev už prohrál." V tomto kontextu působí úsměvně ukrajinské požadavky na Pentagon: stíhačky F/A-18 Hornet, ozbrojené drony, helikoptéry Apache a Blackhawk, bratru ze desítky miliard dolarů, zbraně které navíc Ukrajinci nedokáží používat. 

Žádné komentáře: