středa 11. října 2023

ami aylon

Kibuc Kfar Aza a kontraadmirál Ami Aylon

V sobotu brzo ráno jednotky Hamasu překročili izraelskou hranici a vnikly do příhraničních městeček a obcí, na centrální Izrael bylo vypáleno několik tisíc raket s nimiž si Iron Dome neporadil. Přesně padesát let před tímto dnem  začala izraelsko-arabská válka, někteří západní "geostrategičtí odborníci" v tom vidí ruské ruce, totiž pátého měl ruský prezident narozeniny. Zatím na izraelské straně napočítali 1200 mrtvých a 2700 raněných. Izrael žil při vědomí, že žije za nejlépe střeženou hranicí na světě. Pro evropskounijní vzdychání nad mrtvými v Izraeli je symptomatická nezřídkavá příhoda z Berlína, na dvoře jednoho gymnázia slavil student zahalen v palestinské vlajce vraždění Hamasu, učitel, který ho napomenul, dostal pěstí, spolužáci natočili učitelovu obranu a na základě tohoto dokumentu levicový poslanec Kocak twittoval o učitelově násilí na studentech, policie případ "objektivně" vyšetřuje. Hlavní britský rabín Ephraim Mirvis tvrdě kritizuje "objektivní" líčení událostí BBC. Rabín píše, že pokud se věci správně nepojmenují, stále tu zůstává možnost zločiny Hamasu ospravedlnit. Hamas nejsou bojovníci za svobodu, ale vrazi a teroristé. 

          70 teroristů Hamasu vniklo do kibucu Kfar Aza a zabilo 100-150 lidí, od dětí po starce, postříleli je v bunkrech,  v domech, kde na ně narazili. V části kibucu určené pro děti a adolescenty osazenstvu poručili opustit budovy a postříleli je z automatů, někteří adolescenti dali přednost uhoření v podpálených budovách. Stejný horor v kibucu Beeri, tam zabili 100 lidí. Izrael oznámil totální blokádu pásma Gazy včetně zastavení dodávek vody, elektřiny a potravin do enklávy, generální tajemník OSN Portugalec Gutterez je tím velmi znepokojen, pravděpodobně stejně jako většina Portugalců, kteří jsou tradičně na arabské straně, ať se děje cokoliv.  
        Kontraadmirál Ami Aylon, bývalý náčelník izraelské tajné služby Shin Beth, ve Figaru o stavu v poli. Po padesáti letech zažil Izrael stejně neočekávaný útok jako v roce 1973. Došlo k něčemu velmi podobnému, udeřilo totální překvapení. V toku izraelské historie budou události 2023 považovány za velmi důležitý mezník. Útok změní charakter Izraele, poprvé od vzniku Izraele byly zmasakrovány stovky lidí na izraelském  území. Izrael investoval obrovské prostředky do armády, má jednu z nejsilnějších armád a měla by být efektivní a najednou se všechno sesype. Mnozí občané moc neočekávají od politických činitelů, ale slibovali si od armádních velitelů a selhalo to. Obrovské selhání bezpečnostních agentur. Veškeré informace z Gazy vycházely z elektronického sledování, ale vedení Hamasu se naučilo komunikovat bez telefonu a internetu. Jen omezený počet příslušníků Hamasu byl informován o tom, co se chystá. Izraelské tajné služby byly slepé.
         Velká zodpovědnost padá na politiky, komandanti všech ozbrojených složek varovali před špatnou politikou, kterou nepřítel využije. Nepřítel pochopil jako velkou příležitost rozkložení veřejnosti kolem justiční reformy. Politikové samozřejmě nenaslouchali, v Palestinské autoritě přestala vidět izraelská politika partnera. Od 2006 se dovolilo Hamasu před izraelskými branami se po zuby vyzbrojit,  dovolilo se Kataru Hamas bezostyšně financovat. Vláda se domnívala, že v Gaze jde především o ekonomické problémy, že je třeba dát práci tisícům Palestinců z Gazy na izraelském území. Dnes musíme zajistit, aby obrovská vojenská mašinerie Hamas zmizela ze světa, vyžádá si to enormní pozemní operaci. Před útokem by měl Izrael mluvit s Palestinci, kteří  akceptují mírové iniciativy a jsou ochotni diskutovat o realitě dvou států. Ovšem v dnešní situaci žádná izraelská vláda k tomu nesvolí. Dnes pořád ještě Izrael není ochoten připustit, že Palestinci jsou národem, kterým nestačí jenom ekonomika. Chtějí svobodu a chtějí vidět konec okupace.
          Pozemní operace bude velmi komplikovaná, bude nutné zabít mnoho Palestinců, kontraadmirál si nedovede představit kolik padne izraelských vojáků i civilistů. Čím víc padne Palestinců v Gaze, tím větší pravděpodobnost, že do hry vstoupí Hezbollah ze severu a naroste úroveň teroru na Západním břehu. K čemu dojde v egyptských a jordánských ulicích? Ovšem vojenská kapacita Hamasu musí být zničena, totiž zastrašovací kapacita izraelských sil byla velmi diskreditována, Izrael zažil něco, co si nikdo nedokázal představit. Masakr židů. Vraždění žen a dětí v jejich domech a nejen střelnými zbraněmi. Musí dojít k pozemní operaci, protože Izrael nemůžeme bombardováním zabít dva miliony osob.                    
   

Žádné komentáře: