čtvrtek 28. září 2023

gianandrea gaiani ukrajina

Unavený Západ

V Il Sussidario analyzuje vývoj ukrajinské války ředitel "Analisi Difesa" Gianandrea Gaiani. V ukrajinské válce USA dosáhly svého, tj. Evropa se stala jejich vazalem, na druhé straně Rusko úplně odříznuté od Západu si připoutala Čína. I USA a Čína za to zaplatí, Čína doplatí na evropský ekonomický propad a pro USA to dopadne ještě hůř, válka Rusko nejen neizolovala, ale přivedla většinu světa k přesvědčení že USA jsou viníkem této války. Prohloubila se krize dolaru a Brics přitahuje čím dál víc zemí. Západní fronta stojící za Ukrajinou je oslabena a tato situace otvírá možnosti diplomatického řešení konfliktu.  Rusko se vojensky i ekonomicky reorganizovalo a je schopné dlouhodobě válčit, na druhé straně Ukrajina může válčit jen dík stále rostoucí pomoci ze Západu. Zelenský řekl kongresmanům: "Jestli nám nebudete pomáhat, prohrajeme válku." Ukrajina totálně závisí na Západu, který je ve všech směrech čím dál vyčerpanější. Podle poradce Zelenského Podoljaka je OSN filoruské, protože naslouchá taky ruským názorům, filoruský je i papež, protože mluví o diplomatické ofensivě. Zelenský prohlásil v The Economist, že   evropské vlády musí skládat účty svému veřejnému mínění, které je prý celé na ukrajinské straně. Zelenský vyhrožoval, že změní-li se politika pomoci Ukrajině, ukrajinské uprchlíky to extrémně popudí.

         Ochlazení k Ukrajině je patrné u amerických republikánů, žádají po Bidenovi, aby složil účty z využití financí věnovaných Ukrajině a vysvětlil americkou strategii v této oblasti, o jaké cíle USA na Ukrajině vůbec usilují. Vždycky když se v USA začaly klást tyto otázky, bez ohledu na administrativu, USA z konfliktu vycouvaly. Gianandrea Gaiani  píše, že Západ nechce vidět některé zlověstné aspekty  pomoci, z Ukrajiny tradičně proudí zbraně do celého světa. Nigerijská vláda oznámila, že zbraněmi z Ukrajiny bojují džihadisti v oblasti Čadského jezera, ve Finsku operuje místní zločin ukrajinskými zbraněmi. Italský ministr ekonomiky Georgetti: "Tato válka má jednoho poraženého a je to evropská ekonomika." Bývalý italský předseda vlády a předseda evropské  Komise Romano Prodi konstatoval, ze paradoxně je Evropa nejvíc válkou postižena a ještě paradoxnější, že nebyla schopna vypracovat plán, který by vedl k ukončení války.
             Ukrajinské vedení trvá na válce, protože jinak přijde o moc. Podle Gianandrea Gaianiho vznikla velmi paradoxní situace: ruským cílem bylo osvobodit  východní území a neutrální Ukrajina, čehož dnes Rusové téměř dosáhli. Bez nějaké stovky tisíc mrtvých a materiální destrukce se to vyjednáváním dalo dosáhnout před vypuknutím války nebo pár týdnů po jejím zahájení. Pokud Západ nebude ochoten jednat o míru, v situaci, kdy ukrajinská ofensiva nedá přesvědčující výsledky, stejně jako předpokládaná ruská ofensiva v zimě, může být odrazovým můstkem jednání mezi čínským ministrem zahraničí Wang Yi a americkým bezpečnostním poradcem Sullivanem na Maltě. O konci války rozhodnou klíčové velmoci USA a Čína po dohodě s Ruskem. Válka neskončí tím, že Zelenský odstoupí Rusku nějaké území, když postavil všechny strany kromě ultranacionalistů mimo zákon. Bude to dohoda, která povede k rovnováze, Rusko si nevezme všechno, co chce a Ukrajina dostane záruky do budoucnosti, možná v rámci EU, ale určitě ne v NATO. Břemeno obnovy země USA přenechají Evropě.
            Obě velmoci se budou snažit ukončit válku, Čína má ekonomické problémy a v americké předvolební kampani neobstojí žádný kandidát s rétorikou permanentní války s Ruskem, s rizikem jaderného konfliktu. V USA jsou prezidentští kandidáti jako Robert Kennedy jr. a další, kteří připomínají, že důvodem války bylo rozšiřování NATO na východ, před vypuknutím války to říkali mnozí i v Evropě. Nenávratně přišla doba hledání řešení konfliktu.    

Žádné komentáře: