Zajímavý (vědecký)problém
Ruská ekonomika je dnes jedním z nejzajímavější záhad epochy, jak je možné, že v časech, kdy kolektivní Západ proti Rusku nasadil od tanků až po ekonomické sankce úplně všechny zbraně, včetně lynčování šachistů a operních pěvců, ruská ekonomika funguje lépe než v západních zemích. Spengler napsal v "Roky rozhodování", aby ekonomika dobře fungovala, nemusí stát vést ekonomové, ale dobří politici, Metternich, Mirabeau, Talleyrand, Wellington ekonomice nerozuměli, ale jejich dobrá politická intuice byla předpokladem dobré ekonomiky. V západních zemích momentálně není dobré ani to, ani to. Poslední měsíce se zdálo, že rubl se začíná bortit a může ekonomiku destabilizovat, v úterý centrální banka zvedla úrokovou míru z 8,5 % na 12 % a zdá se, že to rubl stabilizuje. Velký ekonom Jacques Sapir na twitteru navrhoval programově jenom na tři neděle zvednout o několik bodů úrokovou míru, a po třech nedělích podle situace tuto politiku revidovat. Velkého vědce Sapira extrémně zajímá evoluce ruské ekonomiky, na francouzském infoserveru Les-Crises publikoval dlouhé pojednání o vývoji ruské ekonomiky v druhém kvartálu 2023.
Už v dubnu 2023 se pozoroval silný ekonomický růst, který v květnu a v červnu akceleroval. Materiální HDP v ročním ukazateli narostl o 8,7 %, celkový HDP v květnu o 3,3%, v červnu o 5,3 %. Maloobchodní obrat se zvedl o 9,2 %, nezaměstnanost klesla na 3,2 %. Reálná mzda narostla o 10 %, průmyslová produkce o 6,5 % (zpracovatelský průmysl o 13,1 %), zemědělství o 2,6 % a stavebnictví o 9,1 %. Jak se dají interpretovat tyto výsledky a vůbec dobrá odolnost ruské ekonomiky? USA a EU podcenily transformační kapacitu ekonomiky a kapacitu ruské vlády adekvátně reagovat. Vláda velmi pomohla podnikům i obyvatelstvu. Tato úroveň pomoci je v periodě několika desetiletí bezprecedentní. Ministerstvo financí zrušilo restriktivní politiku a firmy též dobře reagovaly. V roce 2022 rostly investice o 5,4 % i když ekonomika klesala, je to znak kombinace veřejné pomoci a reakce firem, jejichž optimismus se na podzim 2022 potvrdil. Je důležité, že od počátku roku 2023 rostly podstatně rychleji zisky jiných sektorů než ropný a plynárenský. Prognózy pro 2023 naznačují 7% průmyslový růst a 8 % ve zpracovatelském průmyslu. Objem průmyslové produkce v květnu a v červnu zdaleka překonal úroveň 2021. Pozoruje se absolutní ekonomický růst. V období finanční krize 2008-2010 ministr financí Kudrin navzdor varováním hrozby neviděl a v důsledku toho trvalo vládě rok, než reagovala.
Protiruské sankce v 2014 vyprovokovaly v 2015 pokles HDP o 2 %. Rusko odpovědělo protisankcemi, které zdvojnásobily ruskou zemědělskou produkci. Rusko zahájilo politiku importní záměny. Od 2016 se na moskevské burze začalo obchodovat s čínským yuanem. Významně se posílila kooperace s Čínou. Covidová krize Rusko citelně zasáhla, v 2020 klesl HDP o 2,7 %, ale je to podstatně méně než ve Francii a Německu. Na krizi 2022 byla ruská ekonomika lépe připravena než dvě předchozí. Na politicko-ekonomický šok dobře reagovala vláda i administrativa. Na druhé straně Rusko prohlubovalo vztahy s Asií. K příčinám odolnosti ekonomiky je nutné připočíst spontánní reakci ekonomiky, která se rychle adaptovala na novou situaci. Ruská ekonomika dozrála a vyvinula spontánní adaptační reflexy. nicméně tato spontánní reakce ekonomiky byla velkým překvapením. Dynamika spotřebního průmyslu (potravinářství, textilní sektor) ukazuje na velkou růstovou akceleraci. Sektor nábytku po odchodu západních firem vykázal velkou regresi, ale poslední měsíce se dík převzetí západních firem ruským kapitálem i zde obnovil silný růst. V produktech spotřebního zboží se import rychle nahradil místní produkcí, a pozitivním rysem je fakt, že se postupuje směrem k výrobkům s vyšším technologickým obsahem.
V chemickém sektoru a rafinaci došlo v loňském březnu k 5% regresi, dnes se zdá, že dochází k růstové obnově. Roste nejen export rafinovaných produktů, ale i domácí a exportní poptávka po hnojivech. Výroba léčiv a zdravotních materiálů se vrátila na dobrou úroveň a těží z veřejné podpory importní substituce. Metalurgie nebyla sankcemi dotčena, růst v tomto sektoru je kromě zakázek vojenského sektoru způsoben velkým exportem do Číny a dík silnému růstu ve stavebnictví. V náročnějších sektorech jako elektronika, optika, stroje a strojní zařízení, které byly sankcemi velmi dotčeny, se i v roce 2022 pozorovala dobrá protisankční odolnost, dnes růst v těchto odvětvích akceleruje. Poslední dva měsíce narostla elektronická produkce do té míry, že růst odvětví nemohou vysvětlit pouze vojenské zakázky. Stejně tak u produkce strojů a zařízení se zdá, že krize vyvolaná sankcemi byla překonána. Automobilový průmysl sankce velmi silně zasáhly (u nákladních automobilů to bylo mnohem slabší), trvalo rok, než se výrobní linky znovu obnovily, hlavně dík spolupráci s čínskými výrobci. Vyráběné modely byly změněny nebo výrazně upraveny, aby mohly přijímat nové komponenty. Restart tohoto sektoru je spektakulární, v dubnu růst 30%, v květnu 87 %. Je nutné konstatovat, že v objemech výroby byl šok ze sankcí překonán, v produktivitě k tomu zatím nedošlo.
Žádné komentáře:
Okomentovat