středa 2. srpna 2023

niger puc

Zábavně v Nigeru

Ve velmi zajímavé západoafrické  zemi Nigeru došlo k vojenskému převratu, západní ambasády organizují transfer tisíců svých spoluobčanů ze země, v Niamey vlají po ulicích ruské vlajky. Neuvěřitelný jev, obyvatelstvo Nigeru nežije až v tak ubohých poměrech, jak bychom se mohli domnívat. Žije v jiném civilizačním rytmu a není zatíženo žádnou bigotní propagandou západního stylu, která by zničila kvalitu ducha společnosti. Miliony černochů, Tuaregů, Arabů atd. v Nigeru žijí daleko přirozenější životní styl než si dokážeme představit, nejzajímavější na tom je, že toto relativně svobodné obyvatelstvo, na které se nedá jen tak lehce nasadit nějaké jho, bez nátlaku a propagandy v ulicích po převratu volilo Rusko. Málokdo si všiml, že francouzské atomovky a tedy francouzská energie jsou závislé na uranu z chudého Nigeru. Podobné na Západě vědomě šířené propasti ve znalostech jsou kamufláží západního neokolonialismu, který v tomto případě zemi sebere uran a jako protihodnotu nabízí frázování o demokracii a lidských právech. 

           Blinken se po převratu vyjádřil, že svržený prezident byl "demokraticky zvolen?!" Černochům v Nigeru je Blinken směšný, je jim jasné, že jde o stejný demokratický žánr, kterým jeho klan bez skrupulí pronásleduje Trumpa nebo případně zmanipuluje volby, když ne přímo volebním strojem, tak barnumskou propagandou. Z plejády kvalitních místních novin je vidět, že Nigeřané jsou velmi dobře informováni:  USA by chtěly návrat svrženého prezidenta, v jiném případě v roce 2014 nešetřily penězi a manipulacemi, aby přispěly ke svržení demokraticky zvoleného prezidenta na Ukrajině a de facto připravily půdu dnešní válce. Nigerské obyvatelstvo patří v průměru k nejmladším na světě, mladí nejsou spokojeni s tím, že velmi úzká skupina mocných, kterou korumpuje francouzský atomový průmysl, ovládá stát a žije v opulentním nadbytku, zatímco ostatní mají být odkázáni na západní almužnu.    
          Niameyské  noviny Niger express nedávají instalaci nových autorit v zemi v plejádě zpráv žádnou mimořádnou prioritu. Píší, že od 1974 země zažila 5 převratů, ale nikdy se neobnovilo vládnutí předchozího prezidenta. Podle novin návrat  svrženého prezidenta Bazouma ve světle katastrofické bilance jeho vládnutí není žádoucí, k špatné gesci se přidávají černé cesty volebních podvodů a pakt s předchozím prezidentem, které ho vynesly k moci. Svržený prezident ví stejně dobře, jako vojáci u moci, že byl zvolen bez lidové podpory. V Niamey se konal megamítink na podporu vojenské vlády. Podle místních novin historický mítink, lidské moře zaplavilo ulice hlavního města. Manifestace potvrdila afinitu nigerského lidu k idejím, které hlásají přechodné autority v čele s generálem Abdrourahamanem. Armáda bez prolití krve převzala moc, vojáci ozdobení diplomy aspirují na pokrok a rozvoj země, které v termínech rozvojových indexů zaostávají. Plakáty s hesly: "vlast nebo smrt", "ne Francii", "spolupráce s Ruskem, Mali a Burkina Faso".  
        Belgie je jedinou zemí EU, která nezastavila rozvojovou pomoc Nigeru, v neděli to oznámila ministryně Caroline Gennez. Belgii považují v Nigeru ze evropskou výjimku, která se zde těší velké kredibilitě. Surovinové vykořisťování západních zemí, jako Francie, má v Africe velmi brutální tvář, obvykle je spojené s korumpováním politického systému. Francie přišla o vliv v Mali a v Burkina Faso a představa, že ztratí důležité surovinové zdroje v Nigeru vyvolává ve francouzských mocenských centrech paniku. Jako obvykle když hrozí, že se některá země osvobodí ze západní hegemonie, je v záloze amerických nátlak a zbraně. Nové autority zakázaly okamžitý vývoz zlata a uranu ze země. Západ musí v tomto případě za každou cenu zvrátit vývoj zemi, mluví se i o vojenské intevenci.

Žádné komentáře: