Z unijních mozkových tanků
Mainstreamové noviny Le Monde, které běžně skeptiky k evropskounijnímu monstru vydávají v nejlepším případě za extremisty, nasadily pár žurnalistů na systém unijních zelených regulací, po osmi měsících bádání publikovaly noviny o tématu několik článků pod titulem "Fiasko evropskounijního systému." Ovšem ani sebevětší unijní fiasko noviny nedovede k poznání, že nejlepším řešením by bylo mrtvolu pohřbít a začít jinak. Unijní dispozice jsou podle novin do té míry iracionální, že řadě velkých evropských podniků umožnily šmelit s uhlíkovými povolenkami a přijít si na miliardy. V březnu Von Der Leyenová v Evropském parlamentu vyzvala ke snížení administrativní zátěže na podniky o 25 %, svědčí to o tom, že bruselská exekutiva začíná chápat katastrofální důsledky, které pro evropskou ekonomiku plynou z jejich nesmyslných rozhodnutí. Technokratické monstrózní konstrukce, které na počátku překypují dobrými pocity, nakonec evropskou ekonomiku zadusí. V roce 2018 se začalo s tzv. zelenou taxanomií ekonomických aktivit, tyto klasifikace na papíře vypadají jednoduše: environmentálně udržitelné ekonomické aktivity, tj. bez dopadu na klimatické změny. Direktivy se opírají o 6 environmentálních cílů: adaptace ekonomické aktivity na klimatické změny, mírnění klimatických změn, ochrana vod, zachování biologické variability, rozvoj environmentálně příznivé ekonomické cirkulace, boj se znečištěním.
Dalším textem v duchu "Udržitelné Evropy" je dva roky stará direktiva SFDR (Sustainable finance disclosure Regulation). Nařízení je určeno finančním institucím, mj. se po nich požaduje, aby zveřejňovaly celou řadu informací o "udržitelných" produktech. Záměr vypadá jednoduše - umožnit investorovi, aby měl dostatek informací o environmentální udržitelnosti své investice. Výsledek je ovšem stejně katastrofický. Schema předpokládá 3 kategorie investic: bez udržitelných cílů, investice podporující udržitelné charakteristiky, investice, které mají přímo udržitelnost v záměru. Definice udržitelné aktivity je jiná než u taxanomie. Novináři Le Mondu odhalili 388 investic, které jsou udržitelné v klasifikaci SDFR, ale odporují zelené taxanomii.
Třetí text, který vzešel z dílny bruselské direktivní obsedantnosti CSRD ( Corporate sustainability reporting directive). Cílem direktivy je environmentálně zprůhlednit počínání každého podniku: kolik CO2 vypustí, kolik kilo odpadu generuje, kolik zaměstnává žen atd. V první verzi direktivy se po podniku požadovalo 2 500 parametrů, vylepšená druhá verze požaduje 1 300 parametrů. Finální verze byla hotova před pár dny, ale uchovala si všechny aspekty frankensteinovské bruselské administrativy. Celé schema se může zdát komické, kdyby nebylo pro evropskou ekonomiku tak tragické a nakonec zatěžující i pro environment. Některé podniky daly evropské Komisi vědět, že dopad nákladů tohoto typu reportování bude větší než vysoká cena energie.
Žádné komentáře:
Okomentovat