úterý 23. května 2023

citadela bachmut

Citadela padla

Dlouhé měsíce se bojovalo o 75 tisícový Bachmut, vždy se psalo, jak je to strategicky významné město, co ho předevčírem dobyli Rusové, v líčení západní propagandy už významný není. Vojáci vojenské skupiny Vagnera, kteří bachmutskou citadelu dobyli, byli překvapeni, že někteří civilisté stále ve městě  žijí. Animátor Vagnera miliardář Prigožin není voják a nemá vojenské zkušenosti, ale skupinu řídí velmi efektivně. Taktika vedení bojů připomíná vedení bojů za druhé světové války, tato privátní armáda není vyzbrojena nejlepší technikou, Prigožin sází na lidi, kteří mají odhodlání bojovat a ukazuje se, že i v moderní válce je lidský faktor důležitější než technika. Těžko odhadnout jaké lidské ztráty mohla mít Prigožinova falanga při dobývání Bachmutu, např. ve Figaru, které vede proti Rusku propagandistickou válku, odhadují, že Ukrajinci vyřadili z boje 100 000 bojovníků Vagnera, toto číslo není reálné, v jiných pramenech se píše o 5 000 padlých bojovnících skupiny Vagner.

         Není jasné, kterým směrem ruská armáda bude dál útočit. Několik posledních nocí Rusové intenzívně bombardují ukrajinské vojenské objekty, uvádí, že zlikvidovali řadu raket Himars a střel Storm Shadows.  Ukrajinská propaganda poslední dny Bachmut přestala zmiňovat, ale popisovala úspěchy na křídlech kolem Bachmutu, Rusové před pár dny zničili důležitý most u Časin Jaru, který je klíčovým pro zásobování ukrajinské armády v pozicích kolem Bachmutu. Na severním křídle u Bachmutu se ukrajinské armádě podařilo získat terén, ale nyní zde o pár stovek metrů postoupili Rusové, stejně tak na jižním křídle u Ivanského se zdá, že Ukrajincům dochází dech. Pokud vystřídá vagnerovce ruská armáda, je to slabší, ruské dělostřelectvo účinně bombarduje ukrajinské pozice, ale tam to končí, vojenští reportéři na Telegramu informují, že ruské protiútoky na křídlech kolem Bachmutu nejsou úspěšné, ukrajinským formacím se podařilo postoupit u osady Jagodnoje, v Marince se ukrajinská armáda úspěšně brání, pozorují se  ukrajinské protiútoky na doněcké frontě, pokusy o průlom v oblasti Kremennoj.
           V Bachmutu podle některých západních odhadů zahynulo 80 000 mladých Ukrajinců, pro národ, který čelí i bez války demografické katastrofě a nelidskému odsávání ukrajinské mládeže amorálními západními zeměmi, to znamená lidskou i biologickou pohromu. Ve francouzském týdeníku Valeurs Actuelles se uvádí, že 60 % ukrajinských vojáků vyškolených ve Francii je mimo spojení, předpokládá se, že byli zabiti, podle týdeníku se rovnováha na východní Ukrajině zvrátila na ruskou stranu, Rusové mají na frontě třikrát víc dělostřelectva a dnes i početní převahu. Podle novin, na podzim přestane být ukrajinská armády bojeschopná. Objektivní analytici a vojenští odborníci na Západě dávno tvrdili, že extrémně opevněná osa Bachmut-Soledar není udržitelná. Řadu měsíců o tom psali Douglas McGregor, Scott Ritter, Eva Bartlettová, Clazton Morris, Ray McGovern, Pepe Escobar to analyzoval v Asie Times, Patrick Lancaster aj., ale natovští generálové kvůli politickým spekulacím obětovali tisíce mladých ukrajinských mužů.
             Proč stále trvá tato decimující válka, kdo má zájem na jejím pokračování a na obětování celých ukrajinských generací? Z jakého důvodu se obrovské materiální prostředky Evropy investují do tohoto neudržitelného projektu a propagandisticky se terorizuje a ohlupuje vlastní obyvatelstvo? Minulý týden ruské rakety zasáhly muniční depo v Chmelnickém, žádné zásobníky nafty, jak psala západní média, cena zničeného vojenského materiálu se pohybuje u půl miliardy dolarů. Do luftu vyletěla i Británií dodávaná uranová munice. Jeden známý fyzik tvrdí, že explodovaná uranová munice není nebezpečná, protože nebyla vystavena velkým teplotám, nicméně půda kolem Chmelnického bude několik desetiletí zemědělsky nepoužitelná.

Žádné komentáře: