sobota 18. března 2023

xi jinping moskva

Výjimečná jednání

V pondělí odpoledne začnou v Moskvě třídenní jednání mezi čínským prezidentem Xi Jinpingem a jeho ruským protějškem Vladimírem Putinem. V pátek ráno, zveřejnění konkrétního termínu návštěvy vyvolalo velké mediální jiskření a spoustu intenzívních interpretací a analýz. Čína je rozhodujícím faktorem opory Ruska ve válce se Západem, jen velmi těžce je možné si představit, že bez všestranné čínské podpory by mohlo Rusko přežít ekonomickou a zbrojní válku se Západem. A jak je významná role osobnosti v dějinách, dobře to popsal Plechanov, bez Xi Jinpinga v čele strany a státu by čínská politika mohla mít jiný průběh. Čínská politika se zdaleka neřídí pragmatickými krátkodobými principy, jak jsme zvyklí na našem téměř Západě.  Na ikonách pěti apoštolů čínské komunistické strany mají dva původ v Moskvě, ruští bolševičtí komisaři trénovali ve dvacátých letech čínské vojenské velitele, spolu bojovali proti Japoncům a Kuomintangu,  v padesátých letech, před ideologickou roztržkou, SSSR pomáhal budovat Čínu. Dodneška se to čínské stranické kádry školí, nemusíme nad tím žasnout, je to totiž pravda. Komunističtí lídři mají dějinné povědomí v krvi a odtud se generují čínské sympatie k Rusku, nejde jen o surovinový egoismus, který straší v hlavě západním politrukům.

           Xi Jinping před pár týdny přišel s několikabodovým mírovým programem, který jak už u mírových plánů bývá zvykem, začíná klidem zbraní, což se ovšem zajídá západním mírovým tužbám. Západ čínskou iniciativu promptně odmítl, mluvčí americké bezpečnostní rady John Kirby včera v briefingu prohlásil, že USA nejsou pro zastavení palby, prý by to favorizovalo Rusy. Návštěva čínského prezidenta v Moskvě se avízovala před pár týdny a převládala domněnka, že návštěva souvisí s mírovým plánem. Ovšem jak se konkretizuje průběh jednání, ani na ruské, ani na čínské straně se o mírových jednáních moc nemluví. Ve čtvrtek rádce Zelenského Podoljak v televizi sdělil, že jsou též s čínským prezidentem v kontaktu, to asi budou, ale čínský ústřední tiskový orgán v programu cesty čínského vůdce Ukrajinu zmínil velmi okrajově. Wall Street Journal napsal, že čínský prezident bude mít se Zelenským rozhovor v online formátu, ale jde spíš o spekulaci. V redakčním úvodníku ústředního orgánu Global Times se k Ukrajině píše, že řešení konfliktu není v čínských rukách, ale v amerických a západních zemí. Pokud budou dál pokračovat v přilévání oleje do ohně, nepřinese to mír, ani efektivní jednání o míru.
           Číňané jsou úžasnými mistry velkých gest a samozřejmě filigránské estetiky, a pokud v pátek stojí v ústředním tiskovém orgánu komunistické strany Global Times na první stránce klíčový článek s čínskou a ruskou vlajkou v objetí a nadpisem "Cesta Xi je cestou přátelství, kooperaci a míru", naznačuje se, že ukrajinské a západní představy nebudou mít velkou šanci. V deskripci prezidentových záměrů se mluví o prohloubení přátelství, kooperace a míru, očekává se další prohloubení čínsko-ruské spolupráce a příspěvek ke globálnímu míru a rozvoji. V článku se několikrát zdůrazňuje nový impetus bilaterálním vztahům, opravdový multilateralismus a podpora demokracii v mezinárodních vztazích. Oběma stranám jde o budování multipolárního světa, principy jehož governance se pomalu nastolují a budou mít jinou tvářnost než má končící západní nadvláda nad světem. Zdůrazňuje se, že jde o první zahraniční návštěvu čínského prezidenta v roce 2023.
        Čínský velvyslanec v Moskvě Zhang Hanhui, který návštěvu připravoval, v novinách prohlásil, že tato návštěva bude milníkem v čínsko-ruských vztazích. Komplementarita v ekonomické struktuře obou zemí nabízí obrovský potenciál ke spolupráci, kterou Západ ke své vlastní škodě odvrhl. Západ se neseparoval pouze od ruských surovinových možností, přehlíží se fakt, že Rusko patří mezi čtyři vrcholné intelektuální póly planety, a kapacita tohoto pólu už není Západu k dispozici. Čínsko-ruská osa se netýká pouze těchto dvou zemí, ale jde o celé euroasijské společenství s pokračováním v jižní Americe. Pravděpodobně se naplňují pro západní svět nejhorší možné perspektivy, na které řadu měsíců upozorňovali nejkvalitnější geopolitičtí znalci, spojenectví Číny s Ruskem dostává nevratný charakter, západní sankce a nenávist k Rusku je dovedly do nejužšího spojenectví s Čínou.           
 

Žádné komentáře: