(aktuální)Spengler
Velký německý myslitel Oswald Spengler je dnes velmi aktuální, už před sto lety popsal velmi přesně dnešní fatální dekadenci a skomírání západního světa. Spengler fascinoval spoustu velkých Evropanů, odvolávali se něj Gehlen, OyGasset, dnes Alain Benoist, Onfray, španělská pravice aj. Dnešní evropskounijní kulturtégři ho vyvrací přehazováním lopatou všeobecným idejí s věčným evropskounijním rájem na konci. Velký estét Robert Musil byl k Spenglerovým vývodům skeptický, ale napsal, že námitky proti jeho učení platí pouze za předpokladu, že se má dospět k poznání, ale copak je nutné jenom poznávat, zřídka se najdou tak krásné a silné náběhy k tvorbě jako u Spenglera, píše Musil. Spengler ve svém veledíle ukázal, že u civilizace podobně jako u jiných živých organismů po zrození přichází období růstu, stárnutí a nakonec smrt. Podle Spenglerovy cyklické morfologie dějin je znakem koncového vývojového stavu kultury (civilizace) všemocný technokratický imperialismus s vůlí dominovat přírodu a svět, je to znamení sklerotického přechodu kultury v civilizaci bez vitality.
V měsíčníku La Nef filozof Patrice Guillamaud vsazuje dnešní dobu do Spenglerova konceptu. Sociální a psychická dezintegrace, která plodí subjektivní universální iluze, je jedním ze symptomů dekadence. Tyto iluze jsou dvojího charakteru: politické a náboženské. Na jedné straně jsou to fantazie elit, které ztratily autoritu a sílu vést a na druhé straně jde o produkt totalitního státu, který chce za každou cenu udržet společenský řád, tento stát nestmeluje tvůrčí genialitou, ale silou strachu a institucí. Spolu s fikcí universálního náboženství, kterému je spiritualita cizí, jsou tyto dvě universalistické iluze posledními symptomy před konečnou destrukcí dekadentního systému.
Moderní západní státy se nachází v procesu totalitní sklerózy. Existuje analogie mezi gescí covidové pandemie a americkou propagandou v letech první světové války nebo komunistickou propagandou. Analogie mezi hitlerovskou fagocytózou protichůdných ideologií a ideologickým mixováním specifickým pro dnešní macronismus. Ideál uzavřenosti nacistické ideologie je sice v protikladu dnešnímu ideálu otevřenosti, ale jde o stejný totalitní proces. Říká se tomu triangulace, tj. systematické a hloupé slučování pojmů v politické rétorice a v odkazech na ideje protivníka, jde o odmítnutí demokratického boje. Dnes už nejde o pouhé civilizační stárnutí, ale je to smrt Západu, která se nám odehrává před očima. Muslimský proletariát dovedl k rozkvětu islámskou spiritualitu na křesťanském Západě. Evropské státy si půjčují od totalitních států způsoby institucionální nadvlády pomocí strachu a zastrašování. Kromě těchto příznaků ohlášené smrti nás hlubinně ničí dva další symptomy. Ekologická totalitní ideologie, která ve spojení s ideologií kulturní dekonstrukce autorit a viktimizace menšin, velmi jasně spěje ke zničení západních tradic. Dochází k přesunu bohatství z Evropy do Asie a programovému zbídačení středních tříd. Agonie Západu je tu, jsme už odsouzeni, spasit nás může pouze Prozřetelnost. .
Žádné komentáře:
Okomentovat