neděle 29. ledna 2023

nedele kafee

Chmurné nedělní kafé

Atomovou válku ještě svět nezažil, ale obvykle i k té nejhorší katastrofě dojde už jenom z toho důvodu, že člověku je vrozená jistá zvědavost, "co bude když...". Nikdo nechce jaderný hřib nad hlavou, ale proč to nezkusit za oceánem, konečně Američané a Francouzi házeli svoje bomby bezostyšně domorodcům v Pacifiku před ostrovy, tenkrát to byli podlidi a tak to západní ušlechtilost netrápilo. Pro někoho může být hra tohoto typu v Evropě nesnesitelnou představou, pro většinu Čechů to však není moc zajímavé téma nebo jsou zvědaví na to, "co bude až to vybuchne", za prezidenta se vybrali seržanta s praxí, který do této hry rád povede nejen zvědavé, ale bohužel celý národ. Druhým důvodem touhy po atomové válce může být psychopatologický stav české společnosti. Každý večer v první části řeckých televizních novinách dávají přenos z Vouly (parlament), tj. celkem ostrý a nenudný střet předsedy vlády s šéfem opozice, kde se argumentuje s větší menší demagogií, za roky těchto diskuzí se vůdci dopracovali vysoké argumentační kvality, o níž se nám ani nesnilo, ale mimo Vouly řecká společnost projevuje všechny znaky normální společnosti, nenávist z důvodu politického názoru by Řekové považovali za zralou na blázinec.

             V Čechách parlamentu vládne vodové tlachání, ale o to víc je společnost přímo posedlá politickou nenávistí, kterou nikdo nepamatuje. Řecká televize zcela nestranně komentuje politický střet, nikdo neví jakou politickou barvu komentátoři hájí, v Čechách se veřejné médium ČT netají chorobnou nenávistí vůči vůdci opozice Babišovi. Včera na Babišově tiskové konferenci Řezníčkova otázka, který samotný upomíná Einsteinův výrok "Čech je blb, který rozumí všemu", byla modelovým příkladem politické prostituce, která je placená za šíření nenávisti. Ciceron napsal, že se s tím nic nedá dělat, pokud se společnost nachází v tomto stavu, musí nastoupit občanská válka, která to vyřeší. Ciceron se nikdy nepletl, a je tedy logickou otázka jakou formu může mít občanská válka v Česku. Eliminovat publikační možnosti opozice, perzekvovat na pracovních místech atd. jsou materiální podoby nenávisti, ale nedá se to považovat za občanskou válku. V infantilní podvědomé psychopatologii považuje Fialův a Pavlův tábor natovský atomový arzenál za své zbraně v občanské válce. Jejich nenávist k druhé straně je tak hluboká, že zničit druhou stranu v atomové válce i za ceny sebezničení, považují za vítězství. Občanská válka má jen jednoho soupeře, druhou stranu, ostatní cíle jsou zástupné. Zničit druhou stranu: v Římě to vedlo ke konci republiky, a pak nastoupilo císařství, atomové zbraně tuto šanci nedávají, českou vizí je pusto prázdno s ozářeným terénem.

       Nadějí pro národ může být fakt, že Česko je protektorátem a rozhoduje se někde daleko za hranicemi. Doufejme, že ve světových rozhodovacích kabinetech panuje racionalita a ne český typ psychické patologie, která kromě války nezná řešení. Je dobrou zprávou, že předseda vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer jadernou válku vylučuje, ale trochu mu to v logice kulhá. Admirál v interview portugalské tiskové agentuře prohlásil, že Severoatlantický pakt je připraven k přímé válce s Ruskem, podle admirálovy logiky Rusko zamýšlí obnovit sovětské hranice, Rusko na rozdíl od Afghánistánu a Iráku přichází bez zaklepání. Poněkud bizarní typ dovozování nazývat iniciativou úprk z Afghánistánu, NATO přišlo bez zaklepání na sto kilometrů k Petrohradu. Admirál tvrdí, že Putin má charakter, není blázen a je to prý velmi dobrá zpráva. Má ideje, které nekonvenují americkým idejím, ale je to racionální člověk. Ruské vedení prohlašuje, že eskalace vyzbrojování Ukrajiny nebezpečně přibližuje jaderné finále, ale NATO nevěří, že Putin použije jaderné zbraně.
          Moc často se spekulace o jaderných úderech v ruském tisku neobjevovaly, ale po schválených dodávkách těžké techniky Ukrajině se tato nebezpečná  možnost diskutuje. Rusko na rozdíl od Západu vždy hledá morální oprávnění pro své akce, považuje se za morálně nadřazené nad dekadentním Západem, Západ opravňuje své akce formálně právními argumenty, nebo pragmatickou lží, jak používal Bush v Iráku. Konstantin Gavrilov na rozhovorech o vzájemné bezpečnosti OBSE ve Vídni upozornil Západ na fakt, že americké a německé tanky jsou vyzbrojené podkaliberními pancéřovými pláty s uranovými jádry a jejich použití způsobí jaderné zamoření terénu, došlo k tomu v Jugoslávii a v Iráku. Ruská strana nasazení západních tanků bude chápat jako použití jaderných zbraní proti Rusku se všemi důsledky. V ruských komentářích se píše, že to rozvazuje ruské straně ruce pro použití malých taktických jaderných zbraní proti  ukrajinskému armádnímu sboru, který se formuje v Záporoží. Podle těchto komentářů  by to radikálně změnilo situaci na bojišti, kde západní tanky mohou způsobit průlom ruské obrany. V důsledku velkých obětí na lidských životech se na ruské straně veřejné mínění nebezpečně posunulo směrem k válce, píše o tom i polská spisovatelka Maja Volny, která si koncem minulého roku několik měsíců pro svou knihu mapovala  atmosféru v Rusku. Spisovatelka nezažila režimní tyranii, ale šok z názorů lidí, na válečnou operaci změnily názor i intelektuální skupiny, které znala jako liberální.  Alexandr Leutnant v Rusvesna: "Baerbocková vyjevila, že EU a Německo jsou s Ruskem ve válce a ruské vedení žvýká nesmysly o zlých Evropanech, místo, aby ničilo nepřítele všemi zbraněmi, které má k dispozici, včetně jaderných střel. Laxnost ve vedení operace umožnila vybavení druhé strany těžkou technikou, použití jaderných zbraní je nevyhnutelné, nebo hloupá a zbabělá bunkrová krysa povede zemi k porážce Ruska, nemluvě o velkém počtu zabitých Rusů."   
         

Žádné komentáře: