pondělí 16. ledna 2023

industrializovat usa

Re-industrializovat

Dnešní Evropská unie svou bigotností připomíná čas prvních křížových výprav, pod vedením Petra Poustevníka se statisíce Evropanů vydaly do Svaté země, nikdy tam nedošly, zahynuly v bažinách po cestě nebo se z nich staly otroci. Evropské obyvatelstvo se třese strachy o kolik si řeknou monopolní dodavatelé energií a v supermarketu podraží vajíčka. Osvoboditele Svaté země považujeme za fanatické blázny, podobně by oni nahlíželi na nás. Proč se bát ceny za vajíčko a za metrák uhlí? Evropan z EU se stále domnívá, že Jourová, Fiala, Leyenová, Baerbocková atd. ho vrátí zpátky do ráje bez inflace a dobrých cen, tato uhlířská víra evropskounijní jednotky má chatrnější podstavu než důvěra středověkých osvoboditelů v Petra Poustevníka.

           Zdaleka nejde jenom o návrat aspoň dočasné ekonomické stability, kterou Fiala, Černochová atd. Česku stejně nikdy nepřinesou, pokud se jí dočkáme, pak jenom dík tomu, že jsme německým satelitem. Raději zavřeme oči i nad nejbližší budoucností, nejpravděpodobnějším vysvětlením této záměrné slepoty může být samozřejmě lenost myslet nebo je možné, že naše podvědomí hluboce věří schopnostem Němců něco s tím udělat. Protože na podvědomí se těžko dají vztáhnout prokurátorské normy, které vládnou českému vědomí, mohou se tam zjevovat i monstróznější nedovolené vize o Putinově dobrotě a lásce k českému národu spojené s levnou energií, někdo může nedejbože i doufat ve vítězství rusko-čečensko-donbaských vojsk. Pokud bychom nedůvěřovali šepotům podvědomí, musel by být  Bašta od soboty prezidentem, jediný z kandidátů naznačoval, že něco ví o cestě z bahna, kam jsme vlastní vinou padli.
         Západní svět, ovšem čelí větším problémům než je dočasná stabilita na trhu s energií a ceny v potravinových řetězcích, levnou energii a máslo si s trochu kvalitnější vládou než máme, dokážeme sami vyrobit. Klíčový problém celého Západu dobře uchopil ve Foreign Affairs Ro Khanna. V Americe a stejně tak ve Francii, Británii velmi urgentní problém, v Česku dík tomu, že jsme zemí montoven druhé kategorii, to zdánlivě není tak hrozné: "Pro mnohé občany se americký sen rozsypal, USA přestaly být dílnou světa a staly se totálně závislými na importu zboží ze zahraničí. Americká obchodní politika stála zemi miliony kvalifikovaných pracovních míst, zavřelo se 70 000 výroben, malá města se vylidnila, obce zmizely. Ve společnosti narostla sociální nerovnost, bývalé průmyslové regiony zchátraly..." Ro Khana píše, což je celkem všem jasné, že Amerika potřebuje re-industrializaci a "New Industrial Age", stejně urgentně to platí i pro Francii nebo svým způsobem i Česko, když nahradíme trapné montovny kvalitní výrobou na výši doby. Je v Americe něco takového možné s Bidenem a podobnými v čele? Nebo mohou v Česku Fiala, Rakušan, Adamová pozvednout ekonomiku a dovést zemi k opravdové ekonomické rovnováze? Ne, to si nikdo nemyslí, dokonce i oni samotní by se toho lekli, to opravdu nechtějí. O tom, že Amerika potřebuje re-industrializovat, nikdo nepochybuje, ale při četbě článků, které tento dobrý magazín nabízí ke čtení zadarmo, což se při malé lsti dá zdvojnásobit, se kupodivu diskutují jiné typy scénářů než je re-industrializace: jak udržet hegemonii a vojenskou nadvládu Západu nad světem věčně, aby se nemuselo fachčit a nedejbože horní společenský segment zchudl.
              Tento americký think-tank evidentně rezignoval na kapacitu západních elit něco rozumného kromě finančních manipulací s reálnou ekonomikou svých zemí udělat, zdálo by se, že  to svědčí o intelektuálních limitách, které lidstvo v daném čase může mít, problémy této závažnosti nemusí mít v dobové znalostní úrovni vůbec řešení. Pak to může vést k válkám, k sociálním rozbrojům, ale jednoduše se se společenským jevem nic nedá dělat a musí projít katarzí doby. Omyl. Ve spoustě článků amerického vrcholového magazínu se vážně diskutují možnosti čínského vedení a čínských ekonomických expertů rozdmychat reálnou ekonomiku, která výjimečně v tomto případě reálnou je, a obnovit čínský růst, na který se západní parazitní ekonomiky napojí. Nejen to, spousta článku diskutuje šance ruského vedení v období fatálních západních sankcí nejen stabilizovat finanční systém a uchovat ekonomický růst, ale přímo nově re-industrializovat Rusko, vlastní výrobou nahradit západní produkci a vytvořit  ekonomicky soběstačný silný stát.

Žádné komentáře: