čtvrtek 11. srpna 2022

pentagon vanden heuvel

Nikdy nemá dost sexuálně postihnutý pervert nebo americký Pentagon. Oba případy k léčení. Kolumnistka Washington Post Katrina vanden Heuvel  osvětluje problém. Pentagon dostane ještě víc, a Američané zaplatí účet. Novinářka opominula jeden fakt, Američané si natisknou víc dolarů, a účet zaplatí celý svět, ale i tak jsou její konstatování pozoruhodná. Nadpartají shoda v Kongresu panuje jen v jednom případě, pokud jde o navýšení peněz pro pentagonské válečné monstrum. Pelosi a její republikánský kolega McConnell se shodli. Americký vojenský rozpočet je vyšší, než kdy v minulosti, je větší než suma vojenských rozpočtů následujících devíti zemí v řadě vojenských vydání. Nadpartajní shodu nelze přičítat přirozenému konsensu pramenícímu v  moudrosti, v tomto případě jde o šílenství. Rozpočet roste a Američan je stále méně bezpečnější. Pandemie stála život milion Američanů, veřejný zdravotní systém stále horší a horší, ale globální šílenství roste. Americký západ  ohrožuje sucho, řeky hrozí v centrálních oblastech státu, předvídají se silnější hurikány, klimatické destruktivní efekty na obzoru, ale Pentagon dostane víc peněz. Část těchto peněz jde na zbraně v Asii, aby se čelilo Číně, ale tato země Americe efektivně konkuruje ne ve vojenské síle, ale v ekonomickém merkantilismu. Ovládá jeden trh za druhým, uzavírá USA přístup ke zdrojům a investuje, aby ovládla budoucí technologie. Nové zbraně Pentagonu nenahradí americkou nedostatečnost v investicích do výzkumu a rozvoje, nevybudují moderní infrastrukturu a nepodpoří obchodní politiku, která by sloužila Američanům dřív než nadnárodním korporacím.
         Druhým argumentem je Rusko, ale tyto argumenty jsou na vodě, válka na Ukrajině odhalila limity ruské armády, údajná ruská hrozba je zástěrkou pro větší výdaje Pentagonu. Jsou to nelogické a absurdní argumenty, USA udržují po světě víc než 700 základen v 80 zemích a Pentagon vedl protiteroristické operace v 85 zemích. Dnes se snaží o něco podobného proti Číně a Rusku, pokud  USA budou hrát roli mezinárodního četníka, vojenský rozpočet nebude nikdy dostatečný. Pokud chceme budovat bezpečnou a zdravou zemi s prosperující demokracií, pak je tato role absurdní a ruinující. Výdaje Pentagonu jsou obrněny vojensko.průmyslovým  komplexem, před kterým varoval prezident Eisenhower před víc než 60 lety. Eisenhower byl prozíravý, ale příliš optimistický, nyní máme, jak říká bývalý zpravodajský důstojník Ray McGovern, tzv. MICIMATT - vojensko-průmyslový-kongresový-zpravodajský-mediální-akademický think-tank, lobbistické monstrum, které je nejmocnější ze všech.
     Neutrální informační zdroj OpenSecret reportuje, že vojenský komplex vydal 300 milionů dolarů na kampaň a 2,5 miliardy na lobování pro Pentagon. Podle poslední zprávy vládního účetního úřadu, 1 700 emeritních generálů, admirálů a bývalých úředníků Pentagonu pracuje u 14 hlavních zbrojních dodavatelů. Pentagon přispěl 1 miliardou 50 americkým think tankům, což jsou další peníze na sinekury bývalých vojenských hodnostářů. Po dokončení kongresové schvalovací procedury lze očekávat, že v důsledku nadstranického konsensu, Pentagon dostane ještě víc peněz než je plánováno.  Navzdory vojenským výdajům, Američan bude méně bezpečnější a bude čelit reálným hrozbám, kterým zbraně nezabrání.


Žádné komentáře: