středa 4. května 2022

sankc patriarcha

I patriarcha..

Návrh Ursuly von Leyenové, Borella a spol. na rychlý odklon od ruské ropy je velmi nebezpečný: ceny porostou, pravděpodobně i nezaměstnanost, přinese to velké problémy rozvojovým zemím. Výjimka se má udělit Slovákům a Maďarům a pravděpodobně i Rakušanům. Dneska večer mají stálí zástupci členských zemí schválit návrh evropské Komise na další sankce proti Rusku, je EU schopna navrhnout ještě něčeho jiného? Kromě sankcí proti ruské ropě se plánují i sankce proti dalším ruským  bankám a televizním stanicím, které šíří dezinformace, ale pod úroveň myslitelného jsou sankce proti moskevskému patriarchovi Kirillovi (uvedla France Press). Proti ropným sankcím vystupují Maďarsko, Slovensko, Itálie a Rakousko. Velmi citelné budou sankce proti ruské ropě u států bez přístupu k moři, kromě Fialovy ČR si to tyto země uvědomují. Fialova vláda se propracovala mezi hlavní válečné štváče a propagandisty, i za cenu sociální katastrofy a nesouhlasu většiny obyvatel nás vtahuje do poloválečného stavu.

         Evropská unie se během půl roku odsekne od ruské ropy, a co se stane? Jak se lze dočíst ve většině západního tisku, Putin má pro svoji válku na Ukrajině velkou podporu ruského obyvatelstva, evropskounijní nýmandi vedou ekonomickou válku s Ruskem a brutální sociální válku s vlastním obyvatelstvem, kterého se nikdy demokraticky netázali, velká většina obyvatel je  pravděpodobně proti protiruským sankcím, které se promítnou na prvním místě do kvality života a nové bídy v Evropě. Demokracie se už dávno nedá chápat jako výraz svobody člověka, dá se trpět jako optimálnější model výběru řešení než jiné modely, ale v Evropské unii už hodili přes palubu i toto skromné pojetí demokracie.  V evropskounijním zdůvodňování ropných sankcí se operuje odhady EU think tanku Breugel, Rusko si má za ropu do EU každodenně přijít na 450 milionů eur. S pěti miliony barely ropy proudí denně do Evropy i 1,5 miliony barelů z ruské ropné produkce jako diesel nebo těžké oleje. Ruský ministr financí Siluanov očekává do konce roku pokles ropného exportu o 17%, může tento pokles v Rusku něco ovlivnit? Ruská rozhodovací centra řeší historicky ojedinělý problém, urychlenou vlastní náhradu za západní produkci, boom domácí produkce a potřeby vlastní ekonomiky nahradí ropný export na západ, navíc import ze západu, který by vyžadoval protihodnotu rychle klesá.
       Německý export do Ruska klesl oproti únoru na 60% (na 900mil. eur), ale import z Ruska klesl pouze o 2,5%, zajímavé, že do USA v březnu narostl ruský export o 3%. Ruské příjmy z menšího ropného exportu částečně vykompenzuje perspektivně ještě dražší ropa a východní odbytiště. Česká ekonomika je chatrnějším apendixem německé ekonomiky, tedy německá negativní perspektiva se tu ještě prohloubí. Německý ministr hospodářství Habeck očekává velký cenový skok, ruská ropa bude mít pouze drahé alternativy, musí se kalkulovat i s náklady na přeměnu rafinerií a nové dodací cesty.  Nikdo nedokáže odhadnout, do jaké míry se prodraží topení a tankování. Je možné, že embargo na ruskou ropu tak vyžene její cenu, že Rusko žádný úbytek nepozná.

Žádné komentáře: