neděle 22. května 2022

politolog mnuchin

Odkud dobro a zlo

Nemůže být pravdou, že všechno zlo pochází od Putina a všechno dobro od NATO a Evropské unie, i v talmudu se praví, že není pravdou, že všechno dobro pochází od boha a zlo od ďábla, dokonce někteří talmudisté psali, že člověk potřebuje zlo, aby život vůbec mohl pokračovat. V jisté nadsázce k talmudistově poznámce,  evropskounijní konzumní dobro už není snesitelné, jednostranný typ informování, který se nastolil v Česku, je zhoubný, vede ke zdebilnění populace a ztrátě soudnosti. Je jasné, že Putin nemůže mít sílu, aby proti vůli velké většiny lidí prosadil své ideje a záměry, je reálné, že artikuluje většinový ruský náhled. Politolog Alexej Mnuchin v hovoru s agenturou RIA, podobné názory se objevují i na konzervativním serveru Ruskajaidea, který má blízko k některým americkým konzervativcům.

           Politolog tvrdí, že hlavním markerem kolektivního západu jsou konkrétní komerční výhody z konfliktu na Ukrajině a potvrzení světové dominance a kontrola nad zdroji. Tento cíl se maskuje frázemi o demokracii a pomoci Ukrajině, která čelí ruské agresi. Politolog se domnívá, že západní ekonomika se dlouhodobě nachází v krizi a udržení válečného tonusu zastírá tuto pravdu,  válka Ruska se západem by tak jako tak začala. To co se odehrává na Ukrajině není žádný nacionalismus nebo národní rozvoj ekonomiky a politického systému, Ukrajina podle politologa nebyla úspěšným politickým a ekonomickým projektem, její ekonomická síla se mohla nastolit pouze v projektu formátu SSSR. Podle ruského politologa ukrajinští politici nejsou nacionalističtí, ale nacističtí, heroizace Bandery, Šucheviče atd., odsouzených Norimberským tribunálem to dokazuje.  Druhým symptomem nacismu je pojetí výlučnosti vlastního národa, není to jen ukrajinský fenomén, ale i americký. Třetím symptomem je výběr národa, který je třeba zničit, v tomto případě jsou to Rusové. Tato maximalistická xenofobie zde podle politologa přežívala od 2. světové války.
         Dlouhou dobu bylo Rusko západně orientovanou zemí, lidé se domnívali, že na západě je možné všechno koupit. Ideologové ultraliberalismu tvrdili, že národní produkce není potřebná, nyní došlo k momentu pravdy, na západě nelze koupit vůbec nic. Podle politologa oteplení vztahů se západem není možné ani v střednědobém horizontu. Západ rozumí pouze síle, proto není možný kompromis v žádném ohledu. Rozšiřování NATO narušilo představu o mezinárodním právu. Důsledkem krachu mezinárodního práva je zmrazení zlatých rezerv, nejen Ruska, ale i Afghánistánu a Libye a přímé zcizení prostředků a aktiv soukromých občanů a zablokování obrovských projektů výhodných pro obě strany, jako Nord stream 2, zdá se, že tento druh pirátství není než návrat ke kořenům bohatství západních zemí. Dnes ani Číňané a Arabové nemají žádné garance, že je nepotká něco podobného. To je jeden z důvodů proč Čína nepodporuje USA a přiklání se k Rusku a Saúdská Arábie odmítla vstoupit do americké hry a vede vlastní politiku. Podle politologa Rusko dnes nemá jinou možnost než zvítězit, jenom to může zapůsobit na země NATO a dá světu novou šanci. Spolupráce Ruska s Čínou a Indií dělá sankce nesmyslnými. Rusko má dostatečné zlaté zásoby, aby upevnilo rubl, politolog se domnívá, že Rusko zažívá unikátní situaci, je svobodné od všech závazků před západními zeměmi, včetně WTO. Nejen, že tato svoboda je možná, pokud chce Rusko přežít, je nezbytná. Nepostradaterný je národně orientovaný byznys a silná role státu. Tahouni ruské ekonomiky, velké státní společnosti, mají  povinnost pomáhat privátním podnikům, nejen aby přežily, ale aby posílily. Současná krize je unikátní svým rozsahem, proto jsou nezbytné gigantické projekty, jako je např. severní mořská cesta.
      Je možná renezance vztahů se západem aspoň do polohy před zahájením vojenské operace na Ukrajině? Politolog soudí, že vztahy už nikdy nebudou jaké byly. Část ruského establishmentu se domnívá, že je možné se vrátit do před koronavirového období, do období před Putinem, do období před konfliktem apod., a tato víra jim dává právo domnívat se, že tomu tak bude. Nikdy k tomu nedojde, navíc samotné úsilí někam dobu vracet je nekonstruktivní, destruuje realitu všedního dne, dnes je nezbytná mobilizace, musí se formovat národní ekonomika a národně orientovaný establishment a odtud  vykrystalizuje samotná ideologie střetu se západem. Čím je Rusko unikátní a proč je chybné hodnocení situace oponentů? Podle politologa, Rusko sankce nemohou zničit, v zemi se nachází všechno nezbytné k rozvoji, nejen suroviny, ale i lidé.     

Žádné komentáře: