čtvrtek 26. května 2022

kiessinger biden

Friedman, Biden a at. puma kontra Kiessinger

Věhlasný novinář Thomas Friedman z NewYorkTimes je propagátorem dobrého života řekněme pro dvacet procent nadlidí západního světa, jinak v terminologickém rejstříku Naoma Chomského a řecké komunistické strany je Friedman dobrou maskou amerického imperialismu. Friedman píše v článku v NYT, že ho Biden pozval na večeři a prý zdaleka není až takovým dementem za kterého ho vydává americká televize FoxNews, kdo říká, že Biden nespojí dvě věty, se mýlí, dal dohromady NATO, vypadá to na novou alianci od Kanady přes Finsko do Japonska,  a zachránil demokracii na Ukrajině před fašistou Putinem. Dobré. Úžasný světový dobroděj masívně dozbrojil Ukrajinu do té míry, že zabila už spoustu Rusů. Jako zázrakem žádný z NATO trenérů na Ukrajině nebyl zabit. Je prý stejně tak úžasný jako starý Bush, který položil na lopatky SSSR bez jednoho výstřelu a též nikdo z Američanů nepadl. Ve frázování podobných nesmyslů se objeví záblesk perspektivnějších událostí, Biden sjednotil NATO, ale podle Friedmana se mu nepodařilo sjednotit USA, jsou rozpolcenější čím dál tím víc, stále se najdou darebáci, kteří zpochybňují samotné Bidenovo zvolení. S Bidenem se válka s Ruskem vyhraje i kdyby se mělo rozpoutat apokalyptické nukleární inferno.

       Okolnosti válek zřídka vedou k uspokojení představ válčících stran, a v tomto případě jsou evidentně země NATO válčící stranou. Rusko podcenilo kapacitu druhé strany válčit a kvalitu zbraní od zemí NATO, kterými je Ukrajina dostatečně zásobena. Na druhé straně se přeceňují možnosti ruské prohry. Jeden funkcionář ruské komunistické strany prohlásil, že Rusko nemůže prohrát, v tom případě by se na Rusko vrhla i Čína a okolní země a rozsápaly by je spolu se Západem. Chvění z této pravdy jímá i Putinovy oponenty v Rusku, prezident zvolil cestu, po níž musí chtíc nechtíc kráčet všichni. Profesor Jeffrey Sachs v Project Syndicate píše, že obě strany se domnívají, že vyhrají, ale ztratí všichni. Ukrajina jistou dobu s Ruskem vyjednávala a zdálo se, že konflikt směřuje ke konci, Západ v pekelné domněnce, že pro jeho zájmy bude lepší dlouhodobější válka, dovedl Zelenského do nereálných požadavků a de facto ke kolapsu vyjednávání. Pokud před dvěma měsíci šlo o neutralitu Ukrajiny a vyřešení politické formy Donbasu, dnes v důsledku vadné politiky Západu je ve hře odtržení jižních ukrajinských území a uchování celistvosti Ukrajiny, Rusko po těžkých lidských ztrátách se nevzdá dobytých území. Rusko ustavilo v chersonské oblasti a v Záporoží proruskou administrativu a podle tradičních signálů posledních dnů nepočítá s navrácením těchto oblastí. Po Severodoněcku a Slavjansku přijde na řadu Oděsa. Profesor Sachs píše, že vyjednávání jsou dnes víc než žádoucí, pokud by západní zbraně vedly k porážce Ruska, konflikt by nekončil ukrajinským vítězstvím, ale celkovou katastrofou, Rusko může lokálně použít jaderné zbraně.
      Rusko počítalo s rychlým a snadným vítězstvím, podcenilo kapacitu ukrajinské armády a dlouhé roky amerického a britského vyzbrojování a tréninku. Ovšem idea, že ruská armáda se rozsype, je hrubou chybou, Rusko má vojenskou kapacitu zlomit ukrajinský odpor a ubránit Donbas a jižní území.  Dva a půl tisíce po zuby ozbrojených nacionalistů se dva měsíce bránily v Azovstalu, svět si nevšiml, že pevnost dobývaly necelé dvě tisícovky vojáků protistrany, ukrajinští ozbrojenci se nepokusili o průlom, který by stál za to. Na kolena Rusko nesrazily ani brutální sankce, ani vyloučení ruských bank ze SWIFTu se neukázalo atomovou bombou, jak se předvídalo. Ruská ekonomika v 2022 spadne o 8,5%, je to špatné, ale ne katastrofální. Sankce mají vážný dopad na západní země, USA čelí největší inflaci za posledních 40 let, Evropská unie není schopna zodpovědně řešit uměle vyvolanou energetickou krizi a s tím spojenou inflaci. V samotných USA podpora ukrajinskému válčení klesá. Rusko nasadilo u Severodoněcka obrněnce poslední generace BMT-T zv. Terminátor, je rozhodnuté rychle dovést konflikt do konce ještě před příchodem nové americké vojenské pomoci.
         Italský generál Giuseppe Morabito v Il Sussidiario říká, že do včerejšího dne Rusko nenasadilo svou nejlepší techniku, podle generála Ukrajina musí přistoupit na ústupky, ukrajinská protiofensiva není reálná. Zítra oslavující devětadevadesátiny velká postava světové politiky a politického myšlení Henry Kissinger v Davosu pronesl řeč, která je z jiných intelektuálních výšin než bigotní válečné štvaní sorosovců, bidenovců a jejich evropských apendixů. "Rusko je 400 let podstatnou částí Evropy a evropskou politiku v tomto období ovlivnilo především její chápání ruské role. Někdy jako pozorovatel, v jiných případech jako garant nebo nástroj k obnovení evropské rovnováhy. Současná politika musí mít na paměti, že je důležité obnovení této role, aby Rusko nebylo přinuceno k trvalému svazku s Čínou. Ideálním by bylo ustavení ukrajinského neutrálního státu, jako mostu mezi Ruskem a Evropou, jako dělící čáry... Jednání o míru je nutné zahájit, co nejdřív, dřív než dojde k nevratné situaci."  

Žádné komentáře: