úterý 31. května 2022

iran recko

Proč ne?

Řecko má největší námořní flotilu na světě, námořní přeprava je po evropskounijní likvidaci řeckého průmyslu posledním fungujícím odvětvím řecké ekonomiky, když pomineme národ degradující masovou turistiku. Z tohoto zřetele může mít aféra vyvolaná USA a servilními řeckými byrokraty velmi závažné důsledky. Minulý týden zajaly íránské ozbrojené složky dva řecké tankery, íránské vrtulníky dosedly na paluby tankerů, ozbrojenci zatkli posádky lodí a lodi odtransportovali do íránských vod. Americký žvanil  Blinken se včera v americké televizi postavil za Řecko, prohlásil, že zajetí lodí je pirátským aktem a lodi musí být okamžitě propuštěny, v případě tureckých nároků na řecké ostrovy a po Erdoganově výhrůžce, že do 2050 Turecko skoncuje s posledními zbytky byzantské civilizace, se Blinken s Řeky nesolidarizoval.

        V tomto případě Írán jednal zcela oprávněně, zapravdu dali Íráncům i v řeckém listu Demokratia. Íránci jednali ve spravedlivé odvetě za pirátství, kterého se dopustili Řekové po neomalené americké intervenci. List píše, že americké hrubé vměšování a servilnost byrokratů banánové republiky vedly ke zborcení řecko-íránských vztahů a k závažným ekonomickým následkům pro Řecko. Po několikatýdenních amerických intrikách nařídil aténský soud zadržení ruského tankeru Lana se 107 000 íránské ropy na palubě, loď na základě dvoustranné rusko-íránské dohody transportovala íránskou ropu do ruského černomořského přístavu. Na základě embarga USA na íránskou ropu, které má být universálním zákonem, dovolily řecké úřady, aby se minulý týden začala ropa z ruské lodi přečerpávat na americké tankery Energy a Alkinoos, 80 milionů dolarů pro USA není až tak špatné. Nebylo jasné proč by měla být ruská loď zadržena, nejdřív se mluvilo o protiruských sankcích, pak o protiíránských a tak to formuloval i aténský soud. Američané u soudu argumentovali, že pokud se ropa doveze do ruského přístavu, bude profitovat íránská islámská policie?! Řecké noviny rozhodnutí zpochybňují, píší, že americké embargo na íránskou ropu platí jen v USA a ne v Evropě, z tohoto důvodu je rozhodnutí soudu a jednání řeckých úřadů protizákonné.
     Írán velmi rázným způsobem reagoval na řecké předání íránské ropy Američanům. V odvetě zadržel dva řecké tankery, které převážely ropu z Basry do Řecka. Jeden znalec odvětví v Lloyd List Inteligence na otázku, co chtějí Íránci, odpověděl: "Oko za oko.." Íránští činovníci se vyjádřili, že pokud nebude rychle vyřešeno zadržení ruské lodi s íránskou ropou, mohou zadržet všechny lodi s řeckou vlajkou nacházející se v Perském zálivu, je jich tam momentálně 17. Řekům nezbude než zpátky zkonfiskovat ropu na amerických tankerech a přečerpat ji do ruské lodi.

Žádné komentáře: