čtvrtek 28. dubna 2022

truss nato

Trussová včera..

Jméno britské ministryně zahraničí neevokuje nic půvabného, ale nejen to, padneme do válečné žumpy, abychom mohli být svobodní, včera na banketu v City v podstatě řekla, že si musíme urychleně vykopat kryty, dojde totiž k finálnímu střetu mezi planetárním dobrem a zlem. Citovala Zelenského, "Svoboda musí být lépe vyzbrojena než tyranie" a dodala, že Británie dodávala zbraně a trénovala Ukrajince dávno před ruským vpádem, pokud toto doznání zítra nezapře, pak se Putin obával nejhoršího zcela oprávněně. Vyzbrojená svoboda je contradictio in adjekto, když vyzbrojená, tak silou ducha, průměrná Britka myslí tanky a nejsou ji proti mysli ani nástroje, které liberální svobodu přímo negují, jako jsou ekonomické popř. justiční typy zbraní, konečně to detailně v projevu rozvádí. V jádru jejího projevu se skrývá podlost, totiž pokud dojde k tomu, co zaříkává, pak údery ponesou všichni ostatní všude jinde, na londýnskou City se nedostane. Britové koncem třicátých let nebyli moc vyzbrojeni válečným materiálem, ale přesvědčením lidí o vlastní pravdě, stejně jako v 16. století proti španělské Armadě, kdy nepřátelskou armádu dobíjeli i londýnští rybáři z malých bárek, a to rozhodlo. Doba se posunula, Británie stojí v jádru natovské mašinerie, která se jeví neporazitelnou, ale národ už moc nevěří, že Trussová a NATO nesou pravdu. Konflikt na Ukrajině přerůstá v dlouhodobý širší střet s velkým nebezpečím rozšíření na ostatní Evropu, v projevu Trussové najdeme všechno možné kromě vůle k jednání, které by vedlo k míru a ke kompromisu. Její zjednodušené čtení reality je vrcholně nebezpečné.

       Trussová vidí v NATO celoplanetární strukturu, otevřené NATO je pro ni posvátným pojmem, včetně zemí v Pacifiku. Její výrok o tom, že Taj-van musí být schopen se bránit, tj. pomocí NATO, ukazuje do jaké hrůzy jsme byli dovlečeni symbiózou s NATO. Špatně fungující česká demokracie bude bojovat za britský typ demokracie na jiných kontinentech. Británie klesla do ekonomické bezvýznamnosti, její blahobyt je založen na globálních financích s centrem v City, Británie parazituje na světové ekonomice, ale pomalu se stmívá. Planetární organizace vytvořené anglo-americkou globální hegemonií doposud nepotřebovaly vojenskou oporu, liberální sugesce stačila, globální NATO, jak po něm volá Trussová, by mělo být garantem přetrvání degradujícího liberálního pořádku. Svůj projev uvedla Trussová výrokem čínského prezidenta o konci západní éry, v  projevu sice útočí na ruského prezidenta, ale naznačuje, že rozhodující boj se povede s Čínou, proto otevřené NATO na všechny kontinenty. Bez hlubokých dokazování je jasné, že čínský prezident bude vítězem, Trussová brzo zmizí v propadlišti doby. Musíme znovu modelovat náš přístup, jakoby členské země NATO nebyly než kolonie osvíceného anglosaského centra, posílit svobodu a bezpečnostní partnerství pomocí prokurátorů a razantní mediální intoxikace, jak se už v některých zemích děje. Trussová říká, dlouho budovaná bezpečnostní architektura, která měla garantovat mír a prosperitu, neuspěla, ministryně není schopna minimální  reflexe v tomto směru, vyvozuje, že víc zbraní a teroru ve jménu jejího typu demokracie vrátí svět do starých kolejí.
        Čínský prezident reflektuje adekvátněji když před časem řekl, že bezpečnostní architektura nemůže uspět, pokud vyloučí některé země. Neplatí to jenom v případě bezpečnosti, přece se Trussová a průměrný evropský konzument nemohou domnívat, že bangladéšské ženy jim budou otročit téměř zadarmo a produkovat jejich textilie jenom proto, že to garantuje globální liberální řád s NATO v zádech? Ekonomické a bezpečnostní struktury vyvinuté po válce se vychýlily z normy a spíš než zadržují, umožňují agresi, tvrdí Trussová. Po válce jsme byli svědky řady agresívních aktů, ve velké většině od anglosaského světa, Trussová  touží nostalgicky oživit akcelerovaným zbrojením dobré poválečné struktury, které svět v té době považoval za nejlepší. Doba pokročila a je to směšné. Trussová vyčítá Rusku, že narušilo dohody o kontrole zbraní, ale i laikovi, který nevychází pouze ze západních médií a je schopen číst ruské noviny a konfrontovat jejich argumenty se západními, je jasné, že Trussová nemá pravdu. G20 může být funkční pouze pokud Rusko zůstane za dveřmi, co je to za argument? Její čtení geopolitické reality je absolutně neadekvátní, Rusko není vůbec izolované a jeho boj se západem má v Třetím světě silné sympatie. V devadesátých letech západ považoval pokrok za něco automatického, podle Trussové se měla vůči Rusku a dalším zemím aplikovat politika mrkve a biče, to je vrchol britského ducha v jeho reflexích o  svobodě

Žádné komentáře: