čtvrtek 31. března 2022

volby orban madarsko

Už v neděli

V neděli večer kolem deváté budou známy výsledky maďarských parlamentních voleb a referenda o ochraně školní mládeže před LGBT propagandou. Normálnost se cítí už při příletu na budapeštské letiště, žádné "dodržujte bezpečnostní distanci" jako na letištích v západní Evropě. V Maďarsku, které podle EU postrádá prvky "právního státu", život funguje absolutně normálně na rozdíl od ostatní zemí EU. Ruská invaze na Ukrajinu změnila volební scénář, opoziční partaje vydávají Orbána za Putinova člověka, ale spíš to jeho volebním preferencím pomohlo. Podle Bloomberga  Viktor Orbán může vyhrát pohodlnou většinou pondělní parlamentní volby, 50% rozhodnutých voličů ho favorizuje, levicovou koalici 40%, podle volební aritmetiky se 10% rozdíl může proměnit v 128 míst pro stranu Fidesz v 199 členném maďarském parlamentu, opozice by podle průzkumu magazínu HVG dosáhla na 71 poslaneckých křesel. 43% voličů Fidesz se domnívá, že ruská invaze na Ukrajinu byla oprávněná, u opozice pouze 9% voličů.  

        V EU (i v Česku) se snaží vyvolat dojem, že maďarská média jsou pod Orbánovou kontrolou, v Německu a ve Francii např. dostávají mainstreamová prorežimní média velké státní subvence. V Maďarsku je 60% médií v rukou levicové opozice, 40% má konzervativní charakter. Nejsledovanější televizní kanál je protivládní, veřejná televize má 10% sledovanost. Na internetu čtyři z pěti hlavních digitálních informačních zdrojů jsou levicové. Nejčtenější noviny jsou protivládní, druhý je konzervativní Magyar Nemzet. Spektakulární proměnou prošla ultranacionální strana Jobbik, z pravicové strany se proměnila v politickou formaci levicového středu a je součástí levicově liberální koalice vedené údajným konzervativcem Márki-Zayem. Koalice, která zahrne všechny od komunistů po fašisty, mimo Orbána.
      Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Varga řekla v Magyar Nemzet, že volby nerozhodnou jen osud maďarské vlády, ale celého kontinentu. Budoucnost vycházející z křesťanské tradice, respektování rodinných hodnot a opozice ilegální imigraci nebo liberální progres. Podle ministryně v Evropě došlo k levicovému posunu tradičních křesťanských stran a miliony voličů zůstalo bez politické reprezentace. Liberální pokrok, který zpochybňuje národ a rodinu a mixuje všechno dohromady, nemůže být budoucností Evropy. Maďaři budou mít příležitost potvrdit Evropu založenou na přirozených hodnotách a prioritě svých národních a ekonomických zájmů.   

Žádné komentáře: