Muratov kontra Cook
New Yorker před pár dny publikoval hovor Davida Remnicka s šéfredaktorem Novaja Gazeta nobelistou Dimitri Muratovem. Jak vnímá Muratov ruskou invazi na Ukrajinu? Všem bylo od prvního okamžiku jasné, že Putin tímto rozhodnutím podminoval budoucnost mladé generace. Země se stane páriem mezi zeměmi. Noviny Novaja Gazeta jsou vystaveny obrovskému tlaku, nesmí se používat slova válka, okupace, invaze, ovšem noviny pokračují dál v používání těchto termínů. Lavrov mluví o osvobození Kyjeva? Tito lidé kolem Putina podléhají prezidentově vůli, zdá se, že sami věří této rétorice. Muratov odhaduje, že třetina lidí je proti válce. Putin nedůvěřuje západu, upřímně je přesvědčen o degradaci západních hodnot, západní politici se podle něho dají koupit, mají svoji cenu, ale nemají žádnou hodnotu. Ovšem je otázkou, zdali toto Putinovo přesvědčení není adekvátní. Žijeme v totálně zkorumpovaném světě a nepotismu, který není pro Muratova viditelný.
Muratovův pohled je pohledem části moskevské a petrohradské intelektuální elity, jiný pohled na běh věcí má cenami věnčený publicista Jonathan Cook v článku v Middle East Eye, který převzala i další média. V okamžiku, kdy se jiná země protiví západní projekci moci, média se shodnou na jedné věci: cizí zemi vede psychopat nebo megaloman. Nikdy, co západ udělal, nešlo o katastrofu. Putin není racionální a nikdy žádná koncese tímto směrem ničemu nepomůže. Washingtonští jestřábi rozhodnou, že došlo k hříchu a servilní západní média dají požehnání. Jde o šílence a tedy nikdy žádný ústupek nebo kompromis. Americká a britská invaze do Iráku údajně čelila iracionálnímu vládci Husseinovi, nemělo smysl přistoupit na kompromis. Západní politici a média tvrdila, že se spojil se svým úhlavním nepřítelem Al Kaidou, měl atomové zbraně atd., které zničí v 45 minutách Evropu. Hussein byl diktátor, nicméně západní média bezostyšně šířila patentované lži. Důsledkem byl milion mrtvých Iráčanů a výbuch nihilistického islámismu, který přetrvává dodnes.
Putinova akce je v každém případě ilegální - pramení v jeho vlastním racionálním chápání ruských geopolitických zájmů. Ovšem je zde jeden rozdíl oproti americké válce proti Iráku, Putin byl řadu let zcela otevřený a konzistentní ve své racionalitě, ale západní lídři to ignorovali a západní média raději citovala své dunivé a řinčivé pazvuky. Rusko mělo za posledních třicet let objektivní důvody nevěřit USA a NATO. NATO je primárně výtvorem studené války, je to motor agresívní politiky západu. Konečně Putin měl podněty, aby se vypořádal s krvácejícím konfliktem občanské války na Donbase, kde i před invazí zahynuly tisíce lidí. Putinova akce není ani ctnostná, ani moudrá, ale nevypadá iracionálněji a nebezpečněji než desetiletí natovských provokací.
Žádné komentáře:
Okomentovat