úterý 22. února 2022

doneck lugansk

Doněck, Lugansk

V ukrajinské krizi nikdy nešlo o ruské obsazení Ukrajiny, generalita NATO buď nerozumí strategii, nebo to byly dlouhé měsíce fakenews, když se nám to dennodenně servírovalo v ČT, šlo o bezpečnost a autonomii ruského obyvatelstva na Donbase. Po osmi letech planých jednání o naplnění principů Minských dohod, kde hlavním principem bylo schválení zákona o autonomii východoukrajinských republik, který nakonec Ukrajina definitivně pohřbila a Francie s Německem jako klíčoví  účastníci dohod se tvářily, že problémy jsou jinde, došla lidu obou republik a Rusku trpělivost. Co přijde po ruském uznání suverenity Doněcké a Luganské lidové republiky. Úplně stejné, jako to bylo předtím, NATO bude pohlcovat miliardy a harašit zbraněmi a Evropskou unii povede dál klubko zmijí a budou do nekonečna sankcionovat Rusko stejně jako předtím. Oficiální uznání obou republik otevřelo možnost legálního rámce pro dohodu obou republik o úzké spolupráci s Ruskem, která zajistí lidem v republikách bezpečnost před ukrajinskými snajpry a druhotně vylepší ekonomickou situaci. Bezprostředně po uznání republik prezidentem pokračoval akt podepsání dohod o spolupráci, který dnes ráno schválila ruská Duma i parlamenty obou republik.

         Samozřejmě není tak časté uznání suverenity regionu, který se odštěpí od většího celku, ovšem EU a NATO zdaleka nemusí ronit své zmijí slzy, tyto země uznaly Kosovo, i když velká srbská menšina byla proti, Slovinsko uznaly už v okamžiku, kdy místní vláda jenom projevila chuť na nezávislost, a tato rozbuška spustila hroznou válku v Jugoslávii atd. Je symptomatické, že v tzv. demokraciích nikoho nezajímá triviální otázka: Co na to lid? Včera na zasedání ruské bezpečnostní rady přenášeném ruskou televizí Patrušev řekl: "Známe názory obyvatel obou republik..." a podpořil jejich uznání. Sekretář bezpečnostní rady sice přímo neřekl, jaké tam mají lidé názory, ale naznačil, že je to jejich přání. Je to pravda? Na sociální síti vk.com, což je paralela ruského facebooku oblíbená i na Ukrajině, je možné z banální hrůzy sociální sítě aproximovat většinový názor obyvatel republik (CP Doněck 126 000 sledujících, Novosti Lugansk 169 000, Tipičnyj Doněck 538 000 atd.). Irina Andrejevna: "Když podepsali, měla jsem od radosti slzy v očích. Mír Donbasu, Putin moloděc, a jak úžasně mluvil, jak hluboká řeč, byla radost naslouchat prezidentovým inteligentním slovům, je to opravdový prezident..." Dobrý postřeh, prezidentův historický náhled do historie nemá v západním politiku paralelu, pokud bude zvolen, pak Eric Zemmour je podobně schopen chápat přítomnost v historické dimenzi. Bez patosu se s názorem Iriny Andrejevny shodne velká většina lidí oblasti sledujících sociální síť. Ze tří milionů obyvatel má už osm set tisíc lidí ruské občanství, a to kvůli tomu museli vycestovat do Ruska.  
         Nejubožejší z evropských lídru Macron twituje dnes ráno, že žádá zasedání RB a sankce EU proti Rusku. V komentářích čtenářů  německého Epochtimes k informaci o uznání republik má Putin lepší rating než na sociální síti Doněck City. Austrak: "Sledoval jsem Putinovu řeč, je lepší než dobrý ..., moderátoři N-TV a jejich experti hecovali k válce, nejraději by mašírovali na Rusko... Mnohé z toho, o čem Putin mluvil, vůbec nekapírovali." Ronald Stengl: "Stále melou o sankcích. Ale kdo vlastně něco potřebuje: plyn, ropu atd." Georg Rubin: "Když posloucháte vyjádření Annaleny (ministryně zahraničí), máte pocit, že utekla z pomocné školy. Že si vůbec kdo dovolí zmiňovat sankce proti Nord Stream 2. Rusko před lety uzavřelo kontrakty se západními firmami podle tehdejších právních předpisů na stavbu plynovodu. Pak EU a Německo měnily předpisy, překvapuje mě, s jakou nekonečnou trpělivostí Rusové plynovod dostavili až do Německa. A nyní má být konec?"      

Žádné komentáře: