pondělí 13. září 2021

kalifornie

V úterý Kalifornie (nebude) pokroková

Kalifornské univerzity se z technologických center proměnily v pokroková centra antirasismu a woke culture, kde se profesor nenajímá na základě duchovní kvality a vědomostí, ale podle stupně lásky k pokrokovým vizím. Kalifornie se loni v předvolebních kalkulacích automaticky přičítala na Bidenovo konto. Hollywood je ministerstvem světové pokrokové propagandy, z Kalifornie ušlechtilí miliardáři cenzurují sociální sítě, zdá se, že úžasné pláže navždy patří globálnímu pokroku. Trvá to už dlouho, kdysi tam guvernéroval i Reagan, tenkrát fascinoval prostřednictvím Hlasu Ameriky i každodenní osazenstvo U růžového sadu na Vinohradech, každý rok snižoval daně o 10 miliard, v logice ekonomické matematiky to bylo znalcům v hospodě jasné, sníží daňovou zátěž a začne expandovat třída malých podnikatelů. Vzniklo světové technologické centrum Silicon Valley, má se za to, že Reagan vykřesal tento zázrak ze zbytků střední třídy, ale asi přesnější bude hvězdný Čechožid Jiří Voskovec, v hovoru s Liehmem uvedl, že podnikatelský duch staré Ameriky v šedesátých letech nenávratně vyprchal. Duch staré Ameriky nesly konzervativní hodnoty morálky a práce, konzervativní politika ani omylem není totéž co automatické snižování daní a jinde pohodlné laissez-faire. Reaganova ekonomická politika vzbuzovala zdání konzervativní alternativy, ale společnost už byla nenávratně levicově nasměrovaná, v dějinné absurditě Reagan vlastně významně podpořil globalizující tendence a nadřazení ekonomických parametrů všem ostatním. Reagan snížil temporálně výdaje na welfare, ale koncem tohoto ekonomicko-politického řetězce jsou dnešní USA nehorázně parazitující na  planetárním welfare. V posledních desetiletích nejenže neexpandovala v Kalifornii třída malých podnikatelů, ale masívně expandoval welfare.

       V Kalifornii shromáždili odpůrci stávajícího guvernéra Gavina Newsoma zákonem stanovený počet hlasů k vypsání hlasování o odvolání guvernéra a v případě, že odvolání schválí nadpoloviční většina, jeho nahrazení protikandidátem s největším počtem hlasů. Největší šanci nahradit 14. září v hlasování stávajícího guvernéra má republikánský novinář Larry Elder. V úterý nestojí proti sobě levicové demokratické metody vládnutí a konzervativní tradičně omezené na ekonomiku, ale konzervativní v hlubším smyslu, Elder mluví o návratu k tradičním  konzervativním hodnotám ve všech společenských oblastech.
      Victor Davis Hansen v AmGreatness analyzuje stav společnosti před hlasováním. Kalifornie má největší agregovaný příjem, největší vlastnictví a největší kapitálové odvody z celých Států. Má taky nejdražší plyn, elektriku, nejhorší školství a infrastrukturu, nejvíc bezdomovců, nejvíc lidí závislých na sociální pomoci, nejvíc ilegálů atd. Levé křídlo demokratické strany se v Kalifornii  pomocí globalizace a technologické revoluce giganticky obohatilo. Kalifornské univerzity se staly globální sítí a přitahovaly statisíce z celého světa, jejich finanční fundament jde do miliard. Hollywood má lukrativní miliardové publikum. Tržní kapitalizace Silicon Valley se měří v bilionech, svět kupuje iPhony, iPady, celý svět používá MacBooks, Google, Twitter, Facebook. Důsledkem je nikdy nevídaná koncentrace bohatství na tak malé ploše. Mnozí v Kalifornii měli pocit, že znovu zažívají bájnou Utopii. Demokratická strana rozdává peníze chudým, ale ignoruje tradiční infrastrukturu, která zajistila střední třídě bezpečí, zabezpečila vodu v období sucha, rychle uhasila požáry a nabídla dětem kompetitivní vzdělání. Demokratičtí guvernéři v tomto  selhali. Když explodovaly problémy, demokraté reagovali citacemi frází o klimatických změnách nebo našli důvod někde na pravici. Preferovali utopické vysokorychlostní řešení před pragmatickým přístupem.
          Konečně proč se trápit s dostupným bydlením a elektrikou pro masy lidí,  když ti správní lidé mají dost peněz, aby žili ve správných čtvrtích bez starostí o klimatizaci a teplo, v přímořském ráji nebývají vlhké pařáky a noci nejsou studené. Proč mít starost s otevřenou hranicí, aspoň již tak levná pracovní síla ještě zlevní, a tato se až na výjimky u služek a zahradníků nikdy neobjeví v Malibu a na Pacific Heights. Proč mít starost s tím, že učitelské odbory, masívní podíl ne anglicky mluvících žáků a terapeutický vzdělávací kód poslaly kalifornské vzdělávání k zemi – na pobřeží je přece víc prestižních přípravek než kdekoliv jinde? Tyto ideje nesou důsledky. Levicový ráj na pobřeží byl infikován anarchií. Bezdomovci se nevyprazdňují zrovna v ulici Fresno, ale začínají preferovat Venice Beach a Market Street ve Frísku. Požáry smrdí nejen na pahorcích daleko od pobřeží, ale i u svatého Lake Tahoe. Zloději přepadají i americké senátory v downtown Oaklandu a rozbíjejí okna v Bay Area.
        V záříjových volbách se rozhodne mezi Gavinem Newsomem, který ztělesňuje woke a privilegovanou kastu z Bay Area, Newsom je koncentrátem středověké představy ctností oplývající elity, která žehná a vede chudé a vykazuje pohrdanou střední třídu. Kandidát Larry Elder, to není dnešní Kalifornie. Strávil většinu života varováním, kam guvernéři Jerry Brown, Gavin Newsom a vzácná společnost plážového koridoru dovede stát. Kalifornii očekávají kolosální změny. Volič bude volit mezi nekompetentním inženýrem chrápajícím za volantem a pasažérem, který vnikne do kabiny, aby rychle dostal motor zpátky do dráhy.   

Žádné komentáře: