pondělí 16. srpna 2021

triumf zbabelost

Triumf zbabělosti

Finále afghánských událostí téměř doslovně popsala Leni Riefenstahlová ve filmově geniálním dokumentu Triumf vůle, aby k tomuto druhu triumfu mohlo dojít, musí kapitulovat přirozený rozum a pravda, tj. historická pravda, která rezonuje ještě něčím vyšším, jejich role převezme pravdaláska, láska k lidským právům, láska k otevřeným hranicím a hlavně láska k západnímu konzumu. V tomto případě se však musí česká pravdaláska a jejich protektoři z Bruselu modlit, aby Talibové nedodrželi svůj slib o volném koridoru ze země pro všechny, kteří chtějí odejít. Prezident Ghani tak silně sdílel západní hodnoty, že k letišti dorazil se čtyřmi automobily kompletně nabitými penězi a další peníze mu přivezl vrtulník, část peněz zůstala na letištní ploše, prozradil to tiskové agentuře Ria tiskový sekretář ruské ambasády. V Afghánistánu nekapituloval rozum před Talibanem, ale před liberální zvrhlostí, kterou západ vydává za universální mravnost, a kterou chtěl zemi implantovat, pravděpodobně ani to by nestačilo k triumfu islámského středověku, přímým důvodem byla nebetyčná zbabělost zemí NATO a v tomto duchu trénované afghánské armády. Zdá se, že americký typ mravnosti je stejně vadný jako Talibanu.

            Američané a byrokrati Evropské unie dennodenně žvaní o lidských právech, ale miliony Afghánců vydali bez váhání na pospas smrti a středověku. Starosti českých médií o personál ambasády jsou trapné a nehorázné, životy tisíců lidí v Kábulů mají najednou menší hodnotu než evropskounijní apendix někde na ambasádě? Západní typ morálky totálně paralyzoval dobře vyzbrojenou afghánskou armádu, když Gorbačov stáhl sovětské jednotky z Afghánistánu, generální tajemník komunistické strany Nadžibullah byl schopen držet část země a Kábul ještě rok, padl teprve v okamžiku, když mu Gorbačov odmítl dodávat střelivo. Vadné universální hodnoty nezachrání ani po zuby vyzbrojená armáda. Aby porážka západní zbabělosti dostala ještě gigantičtější dimenzi, Talibové garantují koridor do zahraničí pro všechny, kteří si přejí odejít ze země. Afghánistán se přesune do Evropské unie. V Rusku je hnutí Taliban v registru teroristických organizací, ale Rusko neevakuuje svou diplomatickou misi, diplomat se přece vždycky nachází v pásmu rizika, pokud nechce nést důsledky, mohl si vybrat jinou pracovní činnost, ve Spartě perské diplomaty automaticky házeli do studny.
        V analýzách ruských komentátorů se psalo už dřív o tom, že osud země je zpečetěn, když utekl schopný vojevůdce a silný muž severních provincií maršál Rašid Doustum, jeho jednotky byly kdysi páteří vojsk Severní aliance. Taliban by nemohl tímto způsobem zvítězit, pokud by už dávno neměl moc v zemi v rukách. Francouzský geostratég, autor knihy „Nové umění západu – prohrát každou válku“, Gérard Chaliand, ve Figaru analyzuje porážku NATO v zemi. Američané v roce 2001 organizovali trestnou expedici, sever země kontrolovala Severní aliance velitele Massouda, ta vedla válku proti Talibům s leteckou podporou USA, ale v terénu se pohybovali výhradně Massoudovy vojáci, na jihu země se Američané a NATO nikdy neodvážili angažovat se v terénu. Koupili si kmenové vůdce, aby za ně bojovali. Američané zajistili relativní bezpečí v Kábulu a pár provinčních městech. Neokonservativec Bush vedl katastrofickým způsobem i válku v Iráku, on a jeho generalita nebyli kompetentní. Např. v Iráku totálně marginalizovali 20% sunitského obyvatelstva, půl milionovou iráckou armádu a bezpečnost prohlásili za agenty Husajnova režimu a postavili je mimo zákon, pak už bylo jasné, že USA v zemi nemohou uspět. V Afghánistánu Američané a jejich spojenci z NATO od počátku vzdali venkov. Přítomnost NATO ani minimálně nevylepšila život lidí na venkově, chybí pitná voda, elektrika atd. Taliban bez problému pronikl i do oblastí, které mu původně nebyly nakloněny, na rozdíl od západních zemí, byl schopen se zabývat místní kulturou a tradicí. Např. rychlé a účinné soudy na rozdíl od neefektivních a byrokratických implementovaných západem. A velkým problémem západní pomoci byla korupce, nebo lépe řečeno pomoc lidem západ organizoval prostřednictvím korupčních struktur.
       V 2008-9 generál McChrystal studoval situaci v terénu, jeho zprávu publikoval Washington Post. 90% amerických vojáků nikdy neopustilo bezpečný prostor americké základny, neriskují atentáty, ale nemají žádný kontakt s obyvatelstvem. V generálově zprávě se kriticky psalo o tom, že američtí vojáci se stravují a chovají jako lidé někde na tranzitu. Podle francouzského geostratéga válka v Afghánistánu byla ztracena už v roce 2011. Taliban není mezi obyvatelstvem populární, ale jde z něj strach.    

Žádné komentáře: