Triumf zbabělosti
Finále afghánských událostí téměř doslovně popsala Leni Riefenstahlová ve filmově geniálním dokumentu Triumf vůle, aby k tomuto druhu triumfu mohlo dojít, musí kapitulovat přirozený rozum a pravda, tj. historická pravda, která rezonuje ještě něčím vyšším, jejich role převezme pravdaláska, láska k lidským právům, láska k otevřeným hranicím a hlavně láska k západnímu konzumu. V tomto případě se však musí česká pravdaláska a jejich protektoři z Bruselu modlit, aby Talibové nedodrželi svůj slib o volném koridoru ze země pro všechny, kteří chtějí odejít. Prezident Ghani tak silně sdílel západní hodnoty, že k letišti dorazil se čtyřmi automobily kompletně nabitými penězi a další peníze mu přivezl vrtulník, část peněz zůstala na letištní ploše, prozradil to tiskové agentuře Ria tiskový sekretář ruské ambasády. V Afghánistánu nekapituloval rozum před Talibanem, ale před liberální zvrhlostí, kterou západ vydává za universální mravnost, a kterou chtěl zemi implantovat, pravděpodobně ani to by nestačilo k triumfu islámského středověku, přímým důvodem byla nebetyčná zbabělost zemí NATO a v tomto duchu trénované afghánské armády. Zdá se, že americký typ mravnosti je stejně vadný jako Talibanu.
V analýzách ruských komentátorů se psalo už dřív o tom, že osud země je zpečetěn, když utekl schopný vojevůdce a silný muž severních provincií maršál Rašid Doustum, jeho jednotky byly kdysi páteří vojsk Severní aliance. Taliban by nemohl tímto způsobem zvítězit, pokud by už dávno neměl moc v zemi v rukách. Francouzský geostratég, autor knihy „Nové umění západu – prohrát každou válku“, Gérard Chaliand, ve Figaru analyzuje porážku NATO v zemi. Američané v roce 2001 organizovali trestnou expedici, sever země kontrolovala Severní aliance velitele Massouda, ta vedla válku proti Talibům s leteckou podporou USA, ale v terénu se pohybovali výhradně Massoudovy vojáci, na jihu země se Američané a NATO nikdy neodvážili angažovat se v terénu. Koupili si kmenové vůdce, aby za ně bojovali. Američané zajistili relativní bezpečí v Kábulu a pár provinčních městech. Neokonservativec Bush vedl katastrofickým způsobem i válku v Iráku, on a jeho generalita nebyli kompetentní. Např. v Iráku totálně marginalizovali 20% sunitského obyvatelstva, půl milionovou iráckou armádu a bezpečnost prohlásili za agenty Husajnova režimu a postavili je mimo zákon, pak už bylo jasné, že USA v zemi nemohou uspět. V Afghánistánu Američané a jejich spojenci z NATO od počátku vzdali venkov. Přítomnost NATO ani minimálně nevylepšila život lidí na venkově, chybí pitná voda, elektrika atd. Taliban bez problému pronikl i do oblastí, které mu původně nebyly nakloněny, na rozdíl od západních zemí, byl schopen se zabývat místní kulturou a tradicí. Např. rychlé a účinné soudy na rozdíl od neefektivních a byrokratických implementovaných západem. A velkým problémem západní pomoci byla korupce, nebo lépe řečeno pomoc lidem západ organizoval prostřednictvím korupčních struktur.
V 2008-9 generál McChrystal studoval situaci v terénu, jeho zprávu publikoval Washington Post. 90% amerických vojáků nikdy neopustilo bezpečný prostor americké základny, neriskují atentáty, ale nemají žádný kontakt s obyvatelstvem. V generálově zprávě se kriticky psalo o tom, že američtí vojáci se stravují a chovají jako lidé někde na tranzitu. Podle francouzského geostratéga válka v Afghánistánu byla ztracena už v roce 2011. Taliban není mezi obyvatelstvem populární, ale jde z něj strach.
Žádné komentáře:
Okomentovat