Příště jsou na řadě Němci
Ekonomický komentátor FAZ Christian Siedenbiedel se domnívá, že po Číně zaměří Donald Trump svoji ataku proti ne zrovna férovým ekonomickým postupům na Německo. Německý převis v obchodní bilanci za 2016 dosahuje neuvěřitelných 10% HDP, čínský pouze 2.5%. Německo exportuje víc než Čína. Ve finančních i politických sférách v Německu Trump vyvolává strach a chvění. Čína má podle Trumpa používat v obchodu neférových metod a manipuluje s měnou.
Němci si na férovosti zakládají. Podhodnocené euro, které favorizuje export je problémem Evropské centrální banky, domnívá se komentátor. V obrovském převisu v obchodní bilanci vidí spousta německých ekonomů problém, který může mít řešení na straně poptávky, investic, státním zadlužení, větším importu, spotřebě atd., žádný z německých ekonomů, kteří jsou kteří jsou v článku citováni nevidí problém v euru samotném. Zahraničně obchodní převis Německa se z velkého procenta realizuje v eurozóně. Obrovský francouzský obchodní deficit se promítá do německého převisu.
Francouzský stát má o osm procent větší náklady na své fungování než německý, podobně je to s většinou zemí eurozóny. Německý stát a konsekventně celá ekonomika fungují efektivněji než v ostatních zemích, Němci převzali výrobu ostatních. Je to logické, jsou efektivnější, v eurozóně ostatní státy bez ekonomické suverenity tomu nemohou zabránit.
Německá tradičně exportní ekonomika se mohla opřít o celou eurozónu, za cenu ekonomické devastace ostatních zemí. To je důvod proč je euro absolutně nedotknutelným symbolem v německé EU. Pokud by euro padlo, okamžitě dojde k devalvaci ne německých měn, např. v případě Francie se odhaduje 7% devalvace, francouzské zboží se okamžitě stane konkurenceschopným a převezme část německého exportu. Tyto závěry nikdo v Německu nezvažuje, zatím euro drží, zmínit konec společné evropské měny se považuje za zločin.
Mezinárodní měnový fond se vyjádřil několikrát kriticky o německém exportním převisu. Co je na německém převisu v obchodní bilanci tak vadného? Němci vyváží víc než ostatní a na druhé straně exportují i podstatně víc kapitálu než jiní. Některé země mají dlouhodobě přebytek, jiné jsou deficitní. Svět s tím dokázal žít dlouhá desetiletí až finanční krize změnila postoj mnohých zemí, především těch chronicky zadlužených. Nerovnováha v světovém obchodu může být podle mnohých ekonomů důvodem dlouhodobých finančních krizí a brzdit hospodářský růst.
Maďarský ekonom Lászlo Andor vidí v obchodní disproporčnosti uvnitř eurozóny hlavní příčinu slabého růstu v eurozóně. Merkantilismus 16. - 18. století pojímal světový obchod jako arénu, kde se střetávají národní státy. Přebytek v zahraničním obchodě byl jednoznačně pozitivní. Colbert: „Musíme usilovat o přebytek v obchodě, s přebytkem nám proudí do země zlato“.
Christian Siedenbiedel píše, že toto pojetí je překonané, ale jakým způsobem – neuvěřitelným způsobem všechno proudí do Německa. Podle Siedenbiedela v Trumpově programu se dají vypozorovat stopy colbertismu. Nerovnováha v německý prospěch je víc než jasná. Keynesiáni by chtěli větší státní výdaje. Euroskeptici odbourání eura a Trump víc protekcionismu. V Německu pozorujeme pomalý posuv od spoření k většímu konzumu - píše Siedenbiedel – německá stárnoucí společnost bude víc konzumovat, naroste import a přebytek se pomalu sníží. Německý konzum zachrání v krizích se topící eurozónu, není to zrovna moc adekvátní uchopení problému. Celá eurozóna by se měla připravit na potenciální americká ochranná opatření.
Němečtí ekonomové se domnívají, že v žádném případě není smysluplné bránit exportérům, aby víc exportovali. To je pravda, ale strukturálně znevýhodnit skupiny exportérů v oblasti jedné měny, též není smysluplně a spravedlivé, nakonec se to obrátí i proti těm, na jejichž straně jsou exportní výhody.
Carl Christian von Weizsäcker – stát (německý) by se měl zadlužovat, snížit podstatně daně např. nižší DPH. Je to prý spravedlivější než Trumpův recept – snížení daně z příjmu. Němci budou mít větší zájem o zboží svých sousedů a jejich ekonomika poroste. Jednoduchý recept významného německého ekonoma.
Žádné komentáře:
Okomentovat