Evropská pravice na Piazza Duomo
V sobotu organizovala Lega velkou demonstraci evropských patriotů na náměstí Duomo v Miláně. Shromáždění se zúčastnili lídři stran frakce Evropského parlamentu "Patriots for Europe" Matteo Salvini, Jordan Bardella, Geert Wilders, Santiago Abascal a další, velkým nepřítomným byl Viktor Orbán, kterému Salvini poděkoval za to, co vykonal pro ideu státní suverenity a popřál úspěchy v politickém boji. Původně se avízovala i Babišova účast, ale tento typický politický oportunista už na svém twitteru evropské patrioty moc nezmiňuje, zato popřál nezvykle servilní formulací Magyarovi k vítězství a těší se na setkání s kamarádem Ruttem. Lega se podle posledních průzkumů konečně zbavila negativního důsledku odchodu generála Vanacciho a jeho stoupenců. Lega se 7,5 % předběhla v ratingu konkurenční FI s 7,1 %, nové hnutí generála Vannacciho dostává 3,5 %.
Na náměstí před milánskou katedrálou se sešlo po průvodu městem kolem 20 tisíc příznivců Legy, před pár lety to bylo kolem sto tisíc. V evropském průměru podpora národním pravicovým hnutím neklesá, porážka v jedné zemi je vyvážena posílením jinde, ale klíčové ideje národní pravice, jako nezcizitelný princip státní suverenity, nadřazenost národních parlamentů nad rozhodováním unijních byrokratů apod., už příznivce nemobilizují natolik, aby demonstrovali. Evropská národní hnutí utrpěla v Maďarsku velkou porážku, zdá se, že Viktora Orbána nemůže bezprostředně nikdo z evropských pravicových vůdců nahradit. Orbán dokázal nejen úspěšně vést Maďarsko, ale byl schopen zobecnit národní politické principy do celoevropské dimenze, byl evropskou a světovou politickou hvězdou aniž o to usiloval. Např. Meloni je schopnou národní vůdkyní, ale mimo Itálii nedokáže nikoho inspirovat.
Salvini na shromáždění řekl příznivcům, že jediným způsobem, jak změnit zkorumpovanou Evropu byrokratů, bankéřů a válečných štváčů, je nemít strach a aktivně se účastnit. Salvini dnes už může jenom jinými slovy formulovat evropské problémy, všem jsou velmi dobře jasné. "Když někdo v roce 2026 tvrdí, že žena nemůže mít stejná práva jako muž a nejlépe, když je zahalená, nemůže vstoupit do Evropy". Evropan s tím bude souhlasit, ale neudělá nic, co by věci napravilo. Podle Salviniho je frakce evropských Patriotů hlavním protivníkem bruselských byrokratů: "Na tomto náměstí se sešla jediná naděje evropských dělníků, mládeže a národní identity, jsme jedinou nadějí evropských zemědělců.." To, co říká Salvini je pravda, ovšem pro Evropana je to jenom pravda..
Z neznámých důvodů se pozoruje celoevropská skepse k politickým řešením bez ohledu na ideologický tábor. V dnešní době na celé čáře v Evropě boj vyhrává unijní byrokracie, jejíž součástí je i Leyenová, a prohrává demokracie a společenský progres. Byrokraté mají kapacitu jenom temporálně vylepšit poměry, v dlouhodobé perspektivě je zákonitě zbortí. Byrokracie musí být podřízena nadřazené autoritě a nacházet se striktně ve služebné poloze. Americká byrokracie není nadřazená, ani rovnocenná prezidentovi nebo Kongresu, čínská byrokracie je pouhou služkou politbyra a ruská byrokracie realizuje prezidentovu vůli. V EU byrokracie nekontrolovatelně vládne a je historickou raritou, že formuluje i politické a ekonomické vize. Dlouhá vláda byrokratů dovedla EU do ekonomické a politické krize a evropský lid zatím nedospěl k přesvědčení, že se s tím urgentně musí něco udělat.

Žádné komentáře:
Okomentovat